Česká republika od 440 Kč
Zobrazit zájezdy

Památky UNESCO v České republice: Které zámky a hrady se chlubí prestižním oceněním?

Památky UNESCO v České republice: Které zámky a hrady se chlubí prestižním oceněním?

„Památka je v seznamu UNESCO“. Na spoustu lidí, milovníků historie tato slova působí jako zaklínadlo. Přitahují pozornost. Být na seznamu UNESCO, to je dobrá vizitka. Platí to i pro české památky. Co ale vlastně takový seznam znamená?

Seznam skvostů k ochraně

Organizace UNESCO je organizací OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu. Jejím úkolem je udržení mezinárodního míru podporou spolupráce ve výchově, vědě a kultuře. Nyní má celkem 195 členů a dále ještě 9 přidružených. Tato organizace v rámci své činnosti vytváří i seznam památek UNESCO, na který zařazuje ty nejvýznamnější památky ze světového kulturního dědictví. Československo patřilo v roce 1945 mezi zakládající členy UNESCO, samozřejmě se po rozpadu Československa stala samostatným členem UNESCO i Česká republika.

Do seznamu se mohou dostat budovy, ale i celá města, jezera, hory, nebo národní parky. Podle Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví z roku 1975 jsou potom jednotlivé státy povinny tyto památky chránit. Jaké máme u nás památky UNESCO Česká republika, které podléhají této ochraně?

1. Pražský hrad

Prvním je historické centrum Prahy, respektive Pražský hrad, který do seznamu byl zapsán v roce 1992. Některé zdroje tvrdí, že je největším hradem na světě, ale to je zavádějící informace. Guinessova kniha rekordů tuto otázku řeší tak, že největším obývaným hradem na světě je Windsor, sídlo anglických králů a největším historickým hradem Pražský hrad.

Na délku měří 570 metrů, na šířku 128 metrů. Existuje přes tisíc let a každý z historických stavebních stylů od románského až po dnešek na něm zanechal své stopy. Panovnické sídlo se z něj začínalo rodit už v 9. století. Historické prameny za jeho prvního stavitele označují knížete Spytihněva I., syna knížete Bořivoje.

2. Český Krumlov

Do kolonky české památky UNESCO bylo v roce 1992 rovněž zapsáno historické centrum Českého Krumlova, respektive jeho hrad a zámek. Hned po Pražském hradu je druhým největším hradním komplexem u nás. Patří sem totiž neuvěřitelných 40 budov a paláců rozprostřených kolem pěti zámeckých nádvoří a také sedm hektarů zámecké zahrady. Nejstarší zmínka o hradu pochází z básně z básně rakouského rytíře a minnesengra Ulricha z Liechtensteina, datované do let 1240–1242.

3. Telč

Další zápis také z roku 1992 si zasloužilo historické jádro Telče. Dominuje mu samozřejmě telčský zámek. Nemalou historickou hodnotu má i Staré Město rozkládající se kolem kostela Matky Boží. Vodní hrad zde stál už ve 3. čtvrtině 14. století a je v majetku pánů z Hradce. Jeden z nich, Zachariáš, ho v 16. století nechává přestavět a dává mu pod taktovkou italských stavebních mistrů podobu renesančního zámku. Perličkou je, že nikdy nedošlo k prodeji zámku. Majitele vždy měnil na základě dědictví.

4. Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře

Barokní stavitel Jan Blažej Santini-Aichel byl tak trochu podivín. Trpěl posedlostí čísly, a tak kostel, který vznikl v letech 1719–1722 na vršku nad městem Žďár nad Sázavou, má v sobě zakleta také čísla. Všude se zde potkáte s číslem pět. Kostel má tvar pěticípé hvězdy, pětiúhlé jsou kaple, kolem hlavního oltáře narazíte na pět andělů. Proč pět? Pět hvězd se prý zrcadlilo na vltavské hladině ve chvíli, kdy tam bylo vhozeno tělo mučedníka Jana Nepomuckého, kterému je kostel zasvěcen… Památku najdete v seznamu od roku 1994.

5. Historické centrum Kutné Hory, chrám svaté Barbory a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

Stavbu kostela obvykle iniciuje církev, ovšem chrám svaté Barbory v Kutné Hoře je v tomto směru výjimkou. Nechali ho postavit kutnohorští měšťané. Mohli si to dovolit, vždyť se zde těžilo stříbro, a proto měli spoustu peněz. Když se chrám začal roku 1388 mezi Kutnou Horou a Prahou panovalo napětí, které město je bohatší a významnější. Srdcem Kutné Hory je i Vlašský dvůr, kam v roce 1300 nechává český král stáhnout všechny provozy mincoven. Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl založen roku 1142 snad na pokyn olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Celý komplex památek je součástí seznamu od roku 1995.

6. Lednicko-valtický areál

Během 18. a 19. století vytvořil knížecí rod Lichtenštejnů nejenom zámky Lednice a Valtice, ale zároveň přírodní park, který dnes zahrnuje areál o velikosti 283,09 km2. Pokud se na návštěvu tohoto komplexu, který byl do seznamu zahrnut roku 1996, někdy vydáte, rezervujte si čas na návštěvu parku, například proslulého Minaretu, umělé zřícenině Janova hradu, v lesích ukrytý zámeček Rendez-vous či vyhlídku na Kolonádě Reistně. Za pozornost stojí i lovecký zámeček Pohansko.

7. Zámek a zahrady Kroměříž

V roce 1998 přibyl do seznamu i raně barokní arcibiskupský zámek Kroměříž a zdejší Květná a podzámecká zahrada. Reprezentační rezidence olomouckých biskupů a arcibiskupů, a to už od roku 1110, kdy osadu Kroměříž koupil olomoucký biskup Jan II. Dnešní podobu zámek získal ve 2. polovině 17. století. Květná zahrada patří k vrcholům evropského zahradnického umění, reprezentuje ukázku různých stylů. Stejně cenná je i Podzámecká zahrada založená už roku 1509, která se postupně ze zelinářské a ovocnářské zahrady proměnila v barokní skvost.

8. Vesnická památková rezervace Holašovice

Selská stavení, z nichž mnohá mají své kořeny už ve středověku, a typický štukový dekor, to je selské baroko. Unikátní komplex takových hospodářství najdete v Holašovicích, a právě tato rezervace čítající celkem 23 selských usedlostí se roku 1998 právem stala součástí ochrany památek. V celkovém součtu zahrnuje na 120 budov, například Selský dvůr č.p. je rodinným selským sídlem od roku 1530.

9. Renesanční zámek v Litomyšli

V letech 1568–1581 byl vybudován i zámek v Litomyšli s nádhernou sgrafitovou výzdobou. Jednalo se tehdy o dar jednoho z Pernštejnských velmožů – kancléře Českého království své ženě a klenot architektury v renesančním stylu. Naprosto unikátní je i dochované rodinné divadlo z roku 1797. Hned po českokrumlovském jde o druhé nejstarší palácové divadlo u nás. Do společnosti památek byl zámek s divadlem zahrnut v roce 1999.

10. Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Pro slávu Boží byl v letech 1716–1754 postaven v Olomouci sloup na oslavu katolické církve jako vděk za ústup morové epidemie z let 1714–1716. Se svými 35 metry na výšku je vůbec nejvyšším českým sousoším a nechybí v něm ani malá kaple. Všichni umělci a občané, kteří ho budovali, byli olomouckými občany. Mezi ostatní skvosty UNESCA se dostal roku 2000.

11. Vila Tugendhat

Nejznámější evropskou vilou stavitele Ludwiga van der Rohe je brněnská vila Tugendhat. Jde o unikátní klenot moderní architektury z let 1929–1930. Má tři úrovně, suterén s technickým zázemím, přízemí určené jako vstupní, společenské místnosti a horní patro tvořící soukromé prostory. Mimořádné bylo hlavně technické zázemí, například vzduchotechnika, možnost elektromotory spouštět některá okna.

12. Třebíčská židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa

Třebíčské Zámostí je unikátní židovskou čtvrtí. Židovští obchodníci se zde začali usazovat už kolem roku 1238 a v průběhu několika staletí se zde zachovalo ucelené židovské město, které mělo na přelomu 19. a 20. století téměř 1 500 obyvatel. Prokopská bazilika má zejména cennou, asi 700 let starou, kryptu.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů