Podrobný průvodce mobilními aplikacemi pro snadné cestování

Podrobný průvodce mobilními aplikacemi pro snadné cestování

Jste tak trochu dobrodruzi a rádi cestujete na vlastní pěst? Vyzkoušejte tyto šikovné aplikace, které vám mohou vaše cesty výrazně usnadnit, zpříjemnit a mnohdy i zlevnit. V dnešní době vlastní chytrý telefon téměř každý, a tak se společně podívejme na seznam aplikací, které se pro vás brzy stanou nepostradatelnými.

Mapy a doprava

Pokud máte výtečný orientační smysl a nikdy se neztratíte, pak vám gratulujeme. Pro ostatní existuje na mobilním trhu nespočet aplikací, díky kterým v cizině nezabloudíte. Appek, kde si stáhnete offline mapu, ještě když jste online na internetu, je nespočet. Každému vyhovuje trochu něco jiného, proto si Sygic, Google Maps či MapsMe omrkněte v klidu domova.

Hodláte se ve městech přepravovat lokální hromadnou dopravou? Pak by vám mezi aplikacemi neměl chybět Moovit. Díky své přehlednosti ho využívají mnohdy sami místní k vyhledání spojů. Zadáte výchozí a cílový bod, aplikace najde varianty i s časovými možnostmi. Navíc vám ukáže, kde se nachází nejbližší zastávka hromadné dopravy.

Ale to není všechno. Až nastoupíte, stiskněte výrazné tlačítko Let’s go. Appka Moovit vás nenechá přejet a upozorní, kdy a kde máte vystoupit, případně přestoupit. Sledujete tak všechny zastávky, kterými projíždíte.

Občas se stane, že se vám hromadnou dopravou ani pěšky zpět na hotel nechce. V tu chvíli přichází na řadu Uber. Než začnete hledat nejbližšího uber taxíka, zjistěte si, zda je v tomto městě vůbec Uber povolený.

Mezi velmi kvalitní průvodce patří Triposo a Lonely Planet Traveller. Triposo shromažďuje aplikace z veřejných zdrojů jako je Wikipedie a pak je nabízí uceleně na jednom místě.

Lonely Planet Traveller je jeden z největších vydavatelů cestovatelských průvodců, ale kdo by se dnes tahal s tak objemnou knihou. Proto existuje stejnojmenná mobilní aplikace, kde si přesně vyberete takového průvodce, kterého pro vaše cesty potřebujete. Někteří průvodci jsou zdarma, za některé zaplatíte zhruba 130 Kč.

Ubytování

Jestliže neplánujete bydlet na divoko a někde kempovat, pak se asi dříve či později začnete shánět po nějakém ubytování. I v této situaci vám může řada chytrých aplikací zjednodušit život a šetřit čas i peníze.

Appky Booking a Airbnb asi není potřeba více představovat. Zdaleka však nejsou jedinými, které máte k dispozici. Hledáte-li pouze hostely a backpacker’s house (ubytování pro batůžkáře), které bývají levnější, pak si stáhněte appku Hostelworld.

Máte-li raději dobrodružství, poznávání místních a upřednostňujete low-cost, pak nezapomeňte na Couchsurfing. V tomto případě spíte u svého hostitele zadarmo, ale nevnímejte to jako zdarma mama hotel! Svému ubytovateli dovezte malý dáreček a nabídněte uvařit například něco typického z české kuchyně.

Finance

„Bez peněz do ciziny nelez.“ Po návratu zpět domů často začíná bilancování, kolik že to všechno vlastně stálo. Využijte aplikaci TrabeePocket a značte si vaše útraty už na cestách, ať je pak nemusíte dolovat z paměti. Výhodou appky je, že pro každou zemi (destinaci, cestu) si založíte vždy novou složku a v rámci ní třídíte další položky, například jídlo, ubytování a dopravu. Nezapomeňte si poznačit, zda se jednalo o platbu hotovostí či kreditkou.

Pokud vlastníte některý z modelů iPhonů (tj. operační systém iOS), stáhněte si ještě vychytanější aplikaci Trail Wallet.

Také se vám někdy stalo, že vás v dané zemi chtěli napálit? Hodit se vám jistě bude offline převodník měn XE Currency. Pravděpodobně jsme na tom všichni stejně a převod na cizí měnu prostě v oku nemáme. Pokud si, když jste připojení na internet, nahrajete měny, které budete potřebovat, aplikace bude fungovat i offline.

U financí ještě chvíli zůstaneme. Možná se vám stalo, že jste cestovali ve větší partě a hotel zaplatil Honza, taxíka zase Jana a večeři zatáhl Kuba. Někdo kartou v české koruně, jiný zase platil danou lokální měnou v hotovosti. Jak to teď zúčtovat, abyste si navzájem nedlužili?

I na tuto situaci vývojáři mysleli a vyvinuli řadu aplikací, do kterých zaznamenáváte výdaje jednotlivých členů výpravy. Aplikace Splittr navíc skvěle zvládá měnovou konverzi, takže se netrapte s převody cizích měn na koruny a naopak.

Snadná komunikace

Jelikož časům telefonních budek pomalu odzvonilo (ačkoliv v Anglii jsou stále vyhledávanou atrakcí), a tak pokud vás dožene stesk nebo starostlivá maminka a budete chtít o sobě dát vědět, sáhnete opět po chytrém telefonu.

Pokud máte připojení k nternetu, můžete volat i psát zdarma. A to třeba z druhé strany zeměkoule. Postačí vám nainstalované aplikace, jako jsou FB Messenger, Whatsapp, stále používaný Skype, nebo také FaceTime (pro systém iOS) či Hangout (služba od Googlu).

Počasí, přírodní katastrofy a světové konflikty

Podnikáte dlouhé cesty, cestujete na motorce nebo prostě jen máte rádi přehled o tom jak zítra bude, tak pro vás jsou tu aplikace Weather Pro a Windy. Najdete zde opravdu nejpřehlednější a nejpřesnější data o počasí. Windy je jedna z mála aplikací, která vám poskytne data z ECMWF ( European Centre for Medium Range Weather Forecast ) zdarma, čímž se odlišuje od většiny aplikací na předpověď počasí. Spoléhají se na ní například záchranáři, námořníci nebo piloti. LiveUAmap se bude hodit v případě, že se chystáte na cesty, kde může být situace nebezpečná. Jsou zde zaznamenávány přírodní katastrofy a světové konflikty přímo do mapy.

Bonusové appky na závěr

Bojíte se cizích jazyků? Stáhněte si příslušný jazykový balíček do Google Translatoru. Bude vám fungovat, i když zrovna budete někde offline. Kolikrát nám už zachránil kůži, když místní neuměli anglicky a my jejich řeč. Skvělá vychytávka, kterou tento překladač umí je vizuální překlad. Stačí namířit fotoaparát telefonu na text, který chcete přeložit, a na displeji si přečtete jeho český překlad. Hravě tak přeložíte menu v restauraci, cedule na ulici nebo návod k použití.

Píšete si poznámky z cest a papírový diář se vám nechce brát na cesty? Pak stáhněte EverNote, který existuje i jako verze pro počítač a online webová stránka. Jeden účet se vám mezi všemi verzemi synchronizuje. Můžete tak své poznámky zapisovat offline na mobilu a editovat online na počítači. To už je na vás!

Ti z vás, kteří rádi čtou (například na dlouhých zaoceánských letech), jistě ocení aplikaci Pocket. Jde nainstalovat i jako rozšíření do prohlížeče Chrome. Když jste online, brouzdáte internetem a něco vás zaujme, kliknutím na symbol kapsičky si článek “uložíte”. Později ho vylovíte v aplikaci Pocket, a to i když jste zrovna offline (v letadle).

Milujete na svých cestách čtení papírových knih? Jenže knihy obvykle zabírají příliš mnoho prostoru a co si budeme povídat, také se pěkně pronesou. Proto existují aplikace jako například iBooks a Kindle. Zde můžete pohodlně nakoupit tolik knih, kolik jen chcete. K dispozici je velký výběr z doporučené nebo nejlépe hodnocené četby.

Zdokumentovat vaší cestu a uchovat tak vzpomínky na krásných fotkách vám pomohou aplikace jako Instagram, Pixlr nebo PhotoGird. Lehce vytvoříte ze svých fotek koláže, přidáte text, filtry a to celé můžete sdílet se svými přáteli na Facebooku.

Dělá se vám v dopravních prostředcích špatně od žaludku? Na vině je pravděpodobně kinetóza. Příčina tkví v našem vestibulárním ústrojí. To je vlastně smyslový orgán, zodpovědný za vnímání rovnováhy. Problém nastává tehdy, když mozek dostává rozdílné informace o tom co vidí (tedy z oka) a o tom, co cítí (tedy z vestibulárního ústrojí). Na nemoc samozřejmě existují léky, ale ty mohou mít mnoho vedlejších účinků. Proto čeští vývojáři vyvinuli aplikaci, která synchronizuje, to co vidíte, s tím co slyšíte. Kinestop vykreslí na obrazovku průsvitný horizont, který se naklání podle vašeho pohybu. Oči pak při čtení nebo sledování videa periferně vidí i očekávaný pohyb. Kinetóza by se takto neměla projevovat.

A závěrem jedna z aplikací, které oceníte pokud se zrovna procházíte historickým centrem a nutně si potřebujete odskočit. Sit or Squathodnocenou databázi veřejných toalet. A to často může být opravdu k nezaplacení.

Aplikace jsou ke stažení na Google Play nebo na App Store.

Na jaké mobilní aplikace nedáte dopustit vy? Pochlubte se nám do komentářů, ať je seznam co nejobsáhlejší.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů