Keňa od 29 869 Kč
Zobrazit zájezdy

Pravé safari nenajdete pouze v Africe. Kde všude můžete pozorovat zvěř v „divoké“ přírodě?

Pravé safari nenajdete pouze v Africe. Kde všude můžete pozorovat zvěř v „divoké“ přírodě?

Padesátkrát se můžete podívat a stále vás to neomrzí. Řeč je o pozorování zvěře v jejich domácím prostředí. Teď nemáme na mysli pouze naše srnce, kance a bažanty v lese, ale pohled na žirafu, tygra, zebru nebo dokonce hrocha. Návštěvu zoologické zahrady vynechejte a vyrazte společně s Cestolino na pouť po světě – na pouť po safari a exotických parcích.

Africké safari je osvědčená klasika

Jestliže se vám pod zvěří v divoké přírodě vybaví především zebry, žirafy, lvi, hroši, pak se vydejte na africký kontinent. Nejedná se o levný zážitek, ale rozhodně stojí za vidění. A čím dříve, tím lépe, neboť turismus neúprosně postupuje.

Dávno neplatí, že v afrických parcích uvidíte pouze místní zvířata. I sem se dovážejí třeba z druhého konce Afriky a vyčkáte si na ně dlouhou frontu. Na řadu míst vás nepustí ani bez průvodce s autem, jinde vám zase zatančí domorodci taneček. Ale patří tyto atrakce k safari?

Nejvíce parků a safari naleznete v jižní a východní Africe. Vybrali jsme pro vás země, které jsou zcela anebo natolik bezpečné, abyste se sem mohli bez obav vydat. Na začátek ale několik faktů:

 • Na řadu míst (například pozorování slonů) musíte mít zakoupené auto s průvodcem. Dívejte se po tzv. 4WD terénním autě, které slouží pro pozorování zvěře v přírodě.
 • Cestovní kanceláře organizují zájezdy na safari, počítejte však s cenami v rozmezí 100 – 200 dolarů/osoba. Nicméně ve vyšší ceně bývá zahrnuto jídlo, ubytování a plat průvodce.
 • Nejvíce komerční a tedy nejdražší parky jsou v Keni a Tanzanii. Naopak v jižní Africe začínají ceny vstupného již na 25 dolarech za osobu.
 • Detailní informace včetně aktuálních cen jednotlivých safari v Africe naleznete na portálu Safari Bookings.

1) Keňa

V této africké zemi se nachází řada komerčních a turistických parků typu Masai Mara. Na druhou stranu je to sázka na jistotu, chcete-li vidět zvířata v jejich původním prostředí. My vás raději pošleme do o něco méně komerčních parků Tsavo West (hodně lesnatý) a Amboseli (rovinka s majestátním Kilimandžárem v pozadí). Pokud si tyto parky chcete opravdu užít, vyrazte sem v období sucha, které trvá od března do května.

Jste-li fanoušci cykloturistiky a rádi prozkoumáváte buše na vlastní pěst, zvolte safari Hell’s gate. Pro vstup není potřeba doprovod průvodce. Najdete zde řadu cyklotras a pro přespání můžete využít například chatky v místním kempu.

Posledním tipem v Keni je něco na způsob „vodního safari“. Vydejte se obdivovat hrochy na Viktoriino jezero. Čeká vás výlet lodí s průvodcem, který vám řekne něco o životě těchto obávaných savců. Nedaleko jezera se nachází Kisumu park s divoce žijícími zebrami. Vstup je zdarma a za menší poplatek si můžete pohrát s gepardem.

2) Tanzanie

Spolu s Keňou patří Tanzanie mezi „safari velmoci“. Ačkoliv vstupné do parků bývá v Tanzanii vyšší, bezpečnost je na lepší úrovni než v Keni (aktuálně k roku 2019). Tamní parky jsou ideálním místem na pozorování lvů a gepardů.

Doporučením od našich čtenářů je návštěva trojice parků NP Serengeti, Ngorongoro a Tarangire. Ušetřete na vstupném a plaťte až na místě. Vstup do všech tří vás vyjde okolo 650 USD, v ceně je džíp i romantické spaní ve stanech.

3) Namibie

Jestliže hledáte klidnější lokalitu, která zatím není tak „přeturistovaná“, zamiřte na samou špičku Afriky do Namibie. Přestože z velké části je tato zem pokryta pouští a tudíž je tu méně zvířat, nachází se tu safari, kam můžete vyrazit na vlastní pěst. Jedná se o Národní park Etosha. Půjčte si auto a užijte si několik dní v tomto parku.

Náš tip: Najděte si vlastní napajedlo, usedněte do stínu a pozorujte, co se bude dít. Během celého dne budou přicházet a zase odcházet královská zvířata safari.

4) JAR

Nemůžeme vynechat ani sousední stát Namibie – Jihoafrickou republiku. Doporučujeme se vyhnout Johannesburgu a raději trávit svůj čas ve vesnicích. Anebo zamířit právě na safari. Ze všech jmenujme alespoň Kruger a Addo Elephant Park u města Port Elizabeth. Jak už název napovídá, v druhém z parků se můžete těšit na pozorování slonů ve volné přírodě. Nejedná se o žádné týrání, je to oáza klidu, zeleně a těchto chobotnatců.

Tím jsme ani zdaleka nevyčerpali africké země, kde se nachází parky s „divokou“ zvěří. Za návštěvu zcela jistě stojí Botswana, která se dlouhodobě věnuje ekoturismu. Nečekejte tedy nablýskané hotely, ale zato bujnou zachovalou přírodu s méně turisty. Zamířit můžete například do NP Chobe. Naopak nedoporučujeme Zimbabwe, které se dlouhodobě potýká s krizí a Zambii, která se neřadí mezi nejbezpečnější.

Za zvířaty do celého světa

Pokud nezbytně netrváte na zebrách, žirafách a lvech, parků se zvěří je dostatek po celém světě. Není tak nutné jezdit pouze do Afriky.

Vybrali jsme několik méně tradičních míst na ostatních kontinentech:

 • Srí Lanka a NP Udawalawe. Co vás tady čeká? Sloni, buvoli, krokodýli, opice, šakali a exotičtí ptáci, tj. česká zoo v jejich domovině.
 • Indie a NP Kaziranga. Tady se naopak můžete těšit na stáda nosorožců, slonů či jelenů. S velkým štěstím se vám podaří zahlédnout i tygra.
 • Kostarika a NP Tortuguero. Zdejší pouť bude ve člunu, kdy se kolem vás zahemží krokodýlové a nad hlavou vám přelétne cizokrajné ptactvo.
 • Bolívie a okolí Rurrenabaque. Jde o další z lodních výletů, kdy z loďky můžete pozorovat sladkovodní delfíny, krokodýly, opice… Vzácně se v nějakém zákoutí skrývá anakonda. Buďte pozorní!
 • Argentina a oblast Esteros del Iberá. Opět tady lze kombinovat pozorování ze člunu s pěší procházkou. Těšit se můžete na kapybary, jeleny, tamní opice, krokodýly, ptactvo, ale i pro nás méně obvyklého pásovce.

Ačkoliv se parky čím dál více potýkají s masovým náporem turistů, který celkový dojem degraduje, je nutné si uvědomit, že bez parků a jejich návštěvníků vytvářejících ekonomický tlak na místní vlády, by většina divokých zvířat skončila jako potrava hladových Afričanů nebo padla za trofej lovu chtivým bělochům.

Komentáře

Jitka_Rakušanová
nový člen
Jitka_Rakušanová
před 5 lety
Jitka_Rakušanová
před 5 lety

Super

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
  Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů