Thajsko od 21 125 Kč
Zobrazit zájezdy

Nejčastější podvody v Asii aneb jak se nestat snadným cílem

Nejčastější podvody v Asii aneb jak se nestat snadným cílem

Dovolená v exotice je pro většinu z nás splněným snem, ze kterého si odneseme spoustu krásných a jedinečných zážitků, na které se nezapomíná. Splněný sen se však může velice snadno pokazit, pokud se setkáme s nepoctivým jednáním a krádežemi. Nešvar v podobě různých více či méně důmyslných krádeží se pojí snad se všemi oblíbenými turistickými místy na celém světě a ani Asie není výjimkou.

Nechceme vás strašit, většina lidí si z dovolené v Asii odveze jen ty příjemné zážitky. Určitě není třeba prožít dovolenou ve stresu a obavách. Aby vaše dovolená byla přesně taková, jakou jste si vysnili, připravili jsme pro vás přehled nejčastějších podvodů, na které byste si měli při vaší dovolené v Asii dát pozor.

Bankomaty a platby kartou

S podvody při výběrech z bankomatu a platbách kartou se můžeme setkat i v České republice. V Asii je však riziko o něco vyšší vzhledem k tomu, že na řadě míst není ani při platbách vyšších částek vyžadován PIN. V případě, že vám kartu někdo ukradne, může se tak k vašim penězům dostat velice snadno. Vždy dodržujte základní pravidla:

 • zakrývejte PIN kód rukou
 • nevybírejte v odlehlých bankomatech
 • při platbě nespouštějte kartu z očí

Jakmile se vám bude při platbě v obchodě nebo při výběru z bankomatu zdát cokoli podezřelého, transakci přerušte. Více o rizicích při platbách kartou jsme psali zde.

Krádeže z motorek

Přecházíte přes přechod a najednou se na vás řítí motorka. V obavách o své zdraví zapomenete na vše ostatní a najednou jste bez kabelky. Nebo si jen tak kráčíte po ulici a než si vůbec stačíte něčeho všimnout, jste opět bez kabelky. Krádeže z motorek jsou velice rychlé, nečekané a v okamžiku, kdy k nim dojde, už se v podstatě nemáte jak bránit.

Nepokoušejte se zloděje zastavit nebo dostihnout, vystavili byste se rizikům zranění a dalších komplikací. Důležité je nepodceňovat prevenci – nenoste kabelky na tenkém řemínku a pokud už je nosit chcete, mějte je vždy na rameni, které nesměřuje k silnici.

Krádeže v autobusech

Uložíte si věci do zavazadlového prostoru a při vybalování na hotelu zjistíte, že vám něco chybí. Vykrádání batohů v autobusech se děje nejčastěji v nočních spojích. Zámek na zavazadle nebo batohu vám příliš nepomůže, naopak může být známkou toho, že je uvnitř hodnotný obsah.

Nejlepším řešením je nenechávat v batohu nic cenného a především doklady, peníze a karty mít u sebe. Lehce použitý batoh je vždy menší lákadlo než nový nablýskaný kufr.

Podvody v půjčovnách skútrů

Užijete si výlet na skútru a při vracení najde obsluha škrábanec, za který chce nehoráznou sumu. Při půjčování skútru si raději vše pečlivě nafoťte a případné větší vady nechte zapsat do předávacího protokolu. Vždy je bezpečnější si půjčit skútr přes váš hotel než na ulici. Půjčovny mají v podmínkách často také vysoké a neadekvátní pokuty za poškození skútru.

Pokud by se vám podařilo skútr poškodit, vyhledejte servis, proveďte opravu na vlastní náklady a pak skútr vraťte. Ušetříte tak částky šplhající se k tisícům.

Nepoctiví taxikáři

Kromě toho, že taxikáři účtují turistům až několikanásobně vyšší ceny, se můžete setkat i s tím, že vás taxikář odveze na jiné místo a bude po vás chtít další peníze navíc za další cestu. Nebo vám bude tvrdit, že váš hotel je zavřený a nabízet vám jiný, ve kterém má provizi za dovezení hostů.

Nejlepší obrana proti nepoctivcům a přemrštěným cenám je objednávání taxi přes aplikaci Grab. Vyhnete se dohadům a navíc získáte představu o reálné ceně. Pokud v oblasti, do které jedete, Grab nefunguje, mějte v telefonu nainstalované mapy (pokud nemáte místní SIM kartu, využijte například aplikaci maps.me, která při stažení map předem funguje i offline).

Vždy sledujte cestu a při jakémkoli odklonu od trasy taxikáře upozorněte. Přijde-li vám cokoli podezřelého, vystupte a vemte si jiné taxi. Berete-li si taxi z ulice a nikoli Grab, ptejte se na cenu předem a smlouvejte. Cena je obvykle nadsazená o 30 – 50 %.

Nevýhodné výměny peněz

Na směnárny narazíte na turistických místech na každém rohu. Některé však mohou mít velice nevýhodné kurzy. Buďte informovaní o aktuálním kurzu a vždy měňte jen v oficiálních směnárnách. V žádném případě nevyměňujte peníze s někým na ulici.

Žebrající děti

Pohled na zubožené dítě nenechá chladným asi nikoho z nás. A velice dobře to vědí i mafie a gangy, které děti ke krádežím zneužívají. Děti jsou často mrzačené nebo zdrogované, aby vzbudily větší soucit. V pozdějším věku jsou využívané k prostituci a krádežím. Ač vám to může připadat jakkoli necitlivé, nikdy nedávejte peníze žebrajícím dětem ani matkám s dětmi.

Darováním peněz pouze podpoříte gang v jeho činnosti. Pokud chcete dítěti pomoct, kupte mu něco k jídlu, nikoli však sladkosti, které kazí zuby – děti většinou nemají přístup k základním hygienickým pomůckám ani zdravotní péči.

Žebrající mniši

Mniši nesmí a neměli by žebrat o peníze. Ranní průvody mnichů dostávají darem od věřících obvykle trochu rýže, případně něco menšího k jídlu. Je to součást tradic a je to tedy naprosto v pořádku. Mniši žebrající o peníze však nikoli.

V buddhistických zemích se mniši těší velké úctě a mají řadu úlev, například v cenách za dopravu. Pokud se tedy setkáte s mnichem žebrajícím například o peníze na lístek na vlak, bude se s největší pravděpodobností jednat o podvodníka.

Lákavá hra o peníze

Na ulici se s vámi dá někdo přátelsky do řeči a pozve vás pod nějakou záminkou (nejčastěji zaznamenané je „sestra chce studovat v ČR“) k sobě domů na večeři. Není to nic divného. V Asii se vám toto stát může, protože lidé jsou velice přátelští, pohostinní a řada z nich považuje za čest hostit cizince.

Problém nastává v okamžiku, kdy se začne mluvit o hrách a karetních tricích, na kterých se dá lákavě vydělat. Čirou náhodou pak přijde další host, který si chce zrovna zahrát. I kdyby se vám zdála vidina výhry sebe lákavější, nikdy se do takových her nepouštějte. Vítězem nikdy nebudete vy, ale pouze váš hostitel. V nejhorším případě můžete přijít o částky v řádu tisíců.

Neexistující dopravní spojení

Bloumáte po autobusovém či vlakovém nádraží a najednou se k vám nachomýtne ochotný místní, který tvrdí, že dnes už nic nejede? Pokud není hluboká noc, zpravidla se jedná o podvodníka, který vám následně nabídne předražené ubytování nebo transport.

Pokud nemáte možnost ověřit si spojení na místě ani na internetu, vyčkejte, většinou vždy něco pojede. Když ne, s díky odmítněte nabízenou pomoc a raději si ubytování nebo alternativní transport vyhledejte sami.

Placené parkování, vstupné na památky a atrakce

Dojedete k památce nebo atrakci a místní vás ochotně a s úsměvem navádí na parkovací místo. Následně od vás bude chtít zpravidla přemrštěnou částku za parkovné. Často pak zjistíte, že jen o kousek dál lze parkovat zdarma. Stejně tak se můžete setkat s tím, že podnikaví místní vybírají vstupné na památky, které však není oficiální.

Pokud se chcete dostat dovnitř, nejspíš vám nezbyde nic jiného, než zaplatit. Určitě se ale nebojte smlouvat o ceně, která je obvykle řádně přemrštěná.

Nevhodné oblečení do chrámů

U vstupu do chrámu vás zastaví oficiálně se tvářící ostraha s tím, že nemáte vhodné oblečení pro vstup. Následuje navigace k nejbližšímu, samozřejmě předraženému, stánku s oblečením. Jste-li si jistí, že vaše oblečení je v pořádku (zakrytá kolena a ramena, někde mohou být vyžadovány kalhoty či sukně ke kotníkům a dlouhý rukáv, v mešitách šátek přes vlasy), trvejte slušně, avšak důrazně, na vstupu. Případně si nechte zavolat nadřízeného pracovníka nebo v krajním případě policii.

Zavřené chrámy a podezřele levné tour

Podvod se zavřenými chrámy a levnými tour je nejvíce známý z Bangkoku. V hlavní roli opět ochotný místní, který vám bude tvrdit, že je památka zavřená, a nabídne soukromou tour. S největší pravděpodobností však skončíte ve spřátelených obchodech podvodníka, do kterých se v lepším případě jen podíváte a ztratíte drahocenný čas, v tom horším můžete být až agresivně tlačeni do nákupu, jak jinak než předražených, výrobků.

Stejný problém na vás čeká i pokud se necháte zlákat na tour tuk tukem za velice nízkou cenu – obvykle tuk tuky s cedulemi „tour for 10 baht“.

Nabídky drog a falešní policisté

Na dovolené má občas člověk pocit, že „zkusit se má všechno“. Rozhodně to ale neplatí pro užívání drog, s jejichž nabídkou se na ulici setkáte velice často. Nikdy takové nabídky nevyužívejte.

Kromě příšerné kocoviny se vystavujete také rizikům „zatčení“ falešnými policisty, kteří po vás budou chtít úplatek. Ještě horší je pak reálné zatčení a následné tresty. Mějte na paměti, že ve většině zemí Asie je i držení, byť jen lehkých drog, závažným trestným činem.

Jak se nestat snadným cílem podvodníků?

Nejčastější podvody a triky už znáte. Jak se ale chovat, abyste nebyli snadným a lákavým cílem? Jaká preventivní opatření udělat, abyste minimalizovali případné ztráty? Přinášíme několik základních bezpečnostních tipů, které se budou hodit nejen v Asii.

 • Pořiďte si druhou kartu a klidně i zvláštní „dovolenkový“ účet, kam si převedete vždy jen nezbytnou částku pro platbu/výběr.
 • Karty noste odděleně.
 • Od karet oddělujte i hotovost a telefony.
 • Při placení nikdy nevyndávejte celý obnos a nedávejte nikomu možnost nahlédnout do obsahu vaší peněženky.
 • Noste u sebe pouze nezbytně nutnou hotovost.
 • Můžete si pořídit i malou ledvinku na peníze a doklady, kterou schováte pod oblečením.
 • Obyčejné neznačkové oblečení je lepší volbou než oblečení, které křičí „já na to mám“.
 • Nenoste fotoaparáty ani telefony zavěšené na krku.
 • Fotíte-li na telefon nebo vyřizujete nějakou důležitou konverzaci, nenechte se pohltit telefonem a snažte se sledovat, co se děje kolem vás.
 • Jíte-li na ulici, nepokládejte si věci volně na stůl nebo na židli.
 • Snažte se zjistit reálné ceny dopravy, vstupů a jídla.
 • Ptejte se na ceny předem a nebojte se smlouvat.
 • Jakmile se vám bude zdát něco podezřelé, požádejte o čas a vše si v klidu rozmyslete.

Máte i vy zkušenosti s podvody nebo krádežemi na cestách? Podělte se s námi v komentářích o vaše zkušenosti.

Komentáře

Speedyshoes
nový člen
Speedyshoes
před 5 lety
Speedyshoes
před 5 lety

Nemohu uvěřit, že dnes ještě někdo nutí žebrat děti

LenkaGazdova
Cestoporadce
LenkaGazdova
před 5 lety
LenkaGazdova
před 5 lety

Děje se to ve spoustě zemích v Asii. Někde jsou použité "jen" jako doplněk k žebrajícím ženským, někde žebrají aktivně a někde jsou i mrzačené, aby vydělaly víc. V pozdějším věku jsou nucené k prostituci, krádežím atd. Děti jsou z rodin vylákané buď pod příslibem vzdělání (často i pod rouškou falešných humanitárních organizací) nebo je rodiče sami prodají...chudoba je někdy krutá a neúprosná.

Nejkulaťoulinkatějšíkulililička
před 5 lety

A dá se s tím něco dělat? Nebo jak se tohle dá řešit?

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
  Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů