Srí Lanka od 21 825 Kč
Zobrazit zájezdy

Jak se staví a prožívá sen na Srí Lance

Jak se staví a prožívá sen na Srí Lance

Mnoho lidí považuje Srí Lanku za perlu Asie s krásnou a ještě nezkaženou přírodou. Petr a Janča měli sen – „Žít v tropech, vytvořit domov a sdílet ho s ostatními.“ Ačkoliv tato cesta nebyla jednoduchá, nevzdali se a jejich sen se pomalu stává skutečností. Více o tom, jaký je život na Srí Lance, jaké to je si tam postavit dům zcela od základů nebo i o místní kuchyni a památkách nám prozradí tento sympatický pár.

Ahoj Jano a Petře. Proč zrovna Srí Lanka? A jak se zde vlastně Čechům žije?
Ahoj všem. Od té doby, co jsme se potkali, jsme začali snít o tom, jak budeme žít u oceánu. Budeme mít čerstvé ovoce, oceán, surf a slunce skoro po celý rok. To je pro nás ráj. Srí Lanka nás hodně přitahovala a během první návštěvy jsme zde koupili naši tropickou zahradu.

Hlavním důvodem byla také Péťova silná alergie na různé rostliny, která se tu nijak neprojevuje. Pro cizince není život na tomhle ostrově jednoduchý, místní vás musí přijmout a vy je zase respektovat. Jsou to horké hlavy a člověk by si měl dávat pozor na to, jak se k nim chová. Vztah mezi místním a cizincem je hodně o penězích, a to nás mrzí…Ale je to krásná země.

Vaším snem bylo postavit si na tomto ostrově dům. Setkali jste se ale s mnoha překážkami, jak to nakonec dopadlo?
Během stavby to vypadalo, že snad ani nedostavíme. Jsme rádi, že jsme to nakonec dotáhli až do konce a konečně bydlíme. Jiné náhradní ani záchranné plány jsme totiž neměli. Mysleli jsme pouze na to, že to dokončíme a že to jinak ani dopadnout nemůže, a tak se také stalo. Dům je hotový a lidé se k nám mohou přijet ubytovat.

Byl to ale pořádný kopec nervů, jak s úřady, tak s dělníky. Velkým problémem je nepřehledná a nekonečná byrokracie, ale také časté změny zákonů. Na stavbě jsme museli být od rána do večera a všechno kontrolovat.

Stalo se nám například to, že jednoho dne jsme přijeli až po obědě, a dodavatel nakoupil rozměrově jiné cihly, než jsme používali. Dělníci z nich už vesele stavěli a my jim pak oznámili, že to musí celé zbourat. Už nás začali téměř nenávidět, že si to nemohou dělat podle svého…

Když jsme měli hotovou půlku střechy, tak nám chtěli dát na tu druhou půlku střechy plesnivé dřevo a ještě ho natřeli v jiném odstínu. Museli jsme jezdit po městech a hledat podobné dřevo a pak jsme ho i sami natírali, aby ta střecha vypadala podobně.

Byla to dlouhá cesta k tomu, abychom měli všechno podle vlády, legálně a abychom pak záhy o všechno nepřišli. Péťu provázeli noční můry a hodně jsme shodili na váze. Podruhé bychom už dělali věci jinak, ale podruhé už nebude, tohle nám stačilo.

Srí Lanka se stává čím dál více oblíbenější destinací. Jaké je nejlepší období pro dovolenou na Srí Lance? A jaká místa můžete doporučit?
Na Srí Lance je celoročně teplo, denní teploty jsou kolem 27 – 31 °C, ovšem v horách mohou teploty spadnout až k 16 °C. Pokud tedy plánujete výlet do hor, přibalte raději i mikinu.

U nás na jihu je nejlepším obdobím pro dovolenou hlavní sezóna, která trvá od prosince do dubna. Když je v Česku zima, tak tady je krásně modrá obloha a oceán, který má 28 °C. Květen pak bývá hodně deštivý, ale rozhodně neprší celý měsíc v kuse. Je to tak týden lehký deštík, pak pořádná tropická bouře a pak chvíli sluníčko.

Kdo nemá rád moc turistů, tak doporučujeme červenec a srpen. V toto období je tady krásně, jen je trochu divoký oceán a koupání v něm není moc příjemné, proto máme pro hosty bazén. Na východním pobřeží je hlavní sezóna od května do září.

Nám se nejvíce líbí jih Srí Lanky, kde máme i dům. Najdete tu překrásné pláže jak na surf, tak i na koupání. Nejrůznější krásné kavárny, restaurace a mnoho možností pro výlety.

Zajímalo by nás, jaký rozpočet by si měl cestovatel, který míří právě na Srí Lanku stanovit? Jak se pohybují ceny ubytování, jídla, cestování nebo třeba safari?
Ceny se pohybují podle toho, jaký standard lidé očekávají. Ceny výletů různě kolísají v závislosti na dolaru. Návštěva záchranné stanice pro mořské želvy je nyní za 200 Kč, ale příští sezónu může být klidně o 50 Kč dražší. Tuto záchrannou stanici doporučujeme. Místní totiž hledají želví vejce na pláži a prodávají je na černém trhu. Tato stanice se je snaží přeplatit, aby místní vejce raději odnesli k nim, kde je nechají vylíhnout, a pak si i vy můžete vypustit malou želvičku do moře. Také pomáhají želvám, které přijdou třeba o ploutev. Ty jsou po úplném uzdravení vypuštěny zpět do oceánu. Je to krásný zážitek.

Dále můžete navštívit safari Udawalawe, kde žije volně více jak 500 slonů. Potkáte tam i varany, krokodýly, tukany, orly a plno dalších krásných zvířat. Pokud se rozhodnete využít státní dopravu (autobus, vlak), určitě budete mile překvapeni velmi nízkou cenou. Auto s řidičem je samozřejmě dražší záležitost. Záleží, co člověk preferuje. V místních lokálech je cena za oběd cca 30 Kč (tradiční rýže s kari), pokud zavítáte do turistické restaurace je cena od 100 Kč do 200 Kč jako v našich českých restauracích.

Představíte nám blíže srílanskou kuchyni? Jaká jídla jsou na Srí Lance tradiční a jaká jste si zamilovali vy a proč?
Místní kuchyně je čerstvá a hlavně hodně pálivá. Nejčastější pokrm je tu Rice and Curry aneb rýže s nejrůznější sezónní zeleninou a rybou. Mezi další tradiční jídla patří Roti, což je pšeničná placka plněná na nejrůznější způsoby. My si zamilovali Hoppers. Placka z rýžovo-kokosového těsta ve tvaru misky. Podávají se buď samotné nebo s vajíčkem. My je milujeme, když je pomažeme marmeládou. A nesmíme zapomenout na ovoce a ryby, které jsou výtečné.

Na Srí Lance je několik oblíbených druhů dopravy (autobus, vlak, tuk-tuk, motorka), který se nejlépe osvědčil vám?
Nám se nejvíce osvědčila motorka. Člověk není vázaný na časový rozvrh dopravy a projede místa, kam běžná místní doprava ani nedojede. Ale hlavně jsme na ní dovezli hodně věcí do domu i na stavbu. Motorku vám bez problémů kdekoliv půjčí. Cena je cca 180 Kč na den.

Pokud chce člověk ušetřit více peněz, je dobré využívat státní dopravu (vlak, autobus), která je spolehlivá, ale nacpaná k prasknutí. Tuk-tuky potkáte na každém rohu, jen s cenou je to složitější. Řidiči si mnohdy řeknou dvakrát tolik, než je běžná cena, a proto je dobré vždy o ceně smlouvat. Běžná cena je cca 13 Kč za kilometr.

Pokud by si člověk chtěl odvézt nějaký suvenýr domů, co nám doporučíte?
Srí Lanka je země čaje, proto určitě doporučíme čaj, který tu mají opravdu vynikající. Za nás je nejlepší bílý čaj, který je na Srí Lance nejvzácnější. Dále pak koření, především místní curry, chilli papričky, kurkuma, pepř a skořice. Zajímavé jsou i výrobky z palmového dřeva. Nejčastěji z toho místní dělají misky a příbory. Nedoporučujeme vyvážet různé mušle a korály, je to zakázané.

Je Srí Lanka bezpečnou zemí? Co se týká očkování a hygieny, máte pro evropské turisty nějaká speciální doporučení?
Ano, Srí Lanka je bezpečnou zemí. My, jelikož jsme se rozhodli tu žít, jsme očkovaní na žloutenku, vzteklinu, břišní tyfus a tetanus. Mnoho lidí sem jezdí i bez očkování a problémy nemají. Lidé by si měli prověřit aktuální platnost očkování proti tetanu a ostatní očkování je jen na jejich uvážení.

Doporučujeme chodit do místních jídelen, kde je velký pohyb lidí a pít balenou či přefiltrovanou vodu. Naši hosté mají k dispozici filtrovanou vodu a všichni si ji vychvalují. Nemusí kupovat pořád dokola plasty a šetříme tak naši krásnou planetu.

Děkujeme za milý rozhovor. Pokud chcete příběh Jany a Petra dále sledovat, nezapomeňte navštívit jejich blog.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů