Azorské ostrovy od 12 179 Kč
Zobrazit zájezdy

Kam se vydat na cesty v roce 2019?

Kam se vydat na cesty v roce 2019?

S příchodem nového roku většina z nás bilancuje předchozí rok. Dáváme si řadu předsevzetí. Často mezi nimi zazní i touha procestovat nové země. Cestolino vám usnadní alespoň toto přání – poznat zajímavé země. Které jsme vybrali pro rok 2019?

Ačkoliv ve většině magazínů s cestovatelskou tematikou se dozvíte, že letošním celosvětovým hitem je ostrov Srí Lanka a hned za ním návštěva německých měst, Cestolino vás vyšle zcela jinam. Hledali jsme státy různých kontinentů, které bývají turisty často neprávem opomíjené a málo navštěvované.

Dánsko

Když se řekne sever Evropy, většina z nás si vybaví velkou trojku Norsko, Švédsko, Finsko. Přitom Dánsko je dobrým výchozím bodem pro velký severní roadtrip. Tato země je rovněž ideální destinací pro rodiny s dětmi. Prozkoumejte nejstarší Legoland v Dánsku, o kterém jsme psali v článku 5 tipů, kam na dovolenou s dětmi po Evropě. Plusový bod pro Dánsko je i jeho snadná dostupnost autem z České republiky.

Albánie

Další z evropských opomíjených států je Albánie. Snad proto, že mezi lidmi často panují obavy o bezpečnost v této balkánské zemi. Ale není se čeho bát, pokud jako vždy budete respektovat pravidla dané země. Navíc Albánie je zemí, kde si během jedné dovolené můžete vychutnat jak treky v horách, tak poté sjet k moři za koupačkou.

Podobně jako Dánsko i Albánie je snadno dostupná autem z naší země. Kudy jet a kolik zaplatíte na mýtném si nastudujte v našem průvodci.

Azorské ostrovy

Hledáte místo, které se nachází v Evropě, ale turismus sem zatím nedorazil? Pak se vydejte na Azory, které jsou autonomním územím Portugalska, nacházející se vzdušnou čarou mezi Lisabonem a východním pobřežím USA. O nějakých hotelových resortech, zábavních parcích či nekonečných frontách tady nemůže být řeč.

Zato tu najdete klid v sopečné krajině s řadou vyvěrajících horkých pramenů a sopečných jezírek. Začátkem jara táhnou okolo ostrovů velryby, které tak můžete pozorovat. A protože je ostrůvků hned devět, můžete sem zavítat na dovolenou více než jednou.

Ukrajina

Posledním evropským tipem pro rok 2019 je Ukrajina. Vznikají neustále nové letecké trasy z ČR na Ukrajinu, většina z nich je za pár euro s nízkonákladovými společnostmi. Bohužel řada turistů ji vnímá jako nudnou postkomunistickou zemi, ve které zuří válka.

Přitom tento evropský velikán má co nabídnout svým návštěvníkům: historická centra měst, moderní metropole, opuštěnou krajinu i nechvalně proslulý Černobyl. Co si budeme povídat, Ukrajina je v porovnání s Českou republikou stále levnou destinací pro dovolenou. Pokud chcete ochutnat pravý boršč a přihnout si vodky, pak zamiřte právě sem.

Izrael

Více a více lidí prchá před zimou do teplých krajin. Nejčastěji míří na karibské pláže, případně pak na Kanárské ostrovy. Ale i návštěva Izraele vás může rozpálit. Na pobřeží Rudého moře je krásných 23 °C i během ledna, koupat se v moři také jde. Navíc do Eilatu z Bratislavy doletíte za 4 hodiny a během chvilky se tak ocitnete v úplně odlišném rázu krajiny i kulturním prostředí.

Kde jinde na světě se střetávají 3 největší náboženství (islám, křesťanství, judaismus) na jednom místě? Na mysli teď máme město Jeruzalém, kam si určitě zajeďte na výlet. Cestou se nezapomeňte zastavit v pouštní pevnosti Masada.

Bhútán

O tomto vnitrozemském státě v jižní Asii nemá řada turistů potuchy. Za to pravděpodobně mohou hluboce zakořeněné tradiční hodnoty této země. Rozhodně se místní lidé ani tamní vláda nehoní za modernizací a bohatstvím. Obyvatelé dají mnohem více na tzv. „hrubé domácí štěstí“, než kolik je HDP na hlavu obyvatele.

I samotný turismus je tady umírněn denním vstupním poplatkem pro cizince. Neváhejte zaplatit sumu, za kterou dostanete tradiční pokrm, ubytování v bhútánském domě a průvodce znalého místních poměrů. Částka se pohybuje okolo 250 USD.

Namibie

Afrika bývá obávaným a přitom lákavým kontinentem. Pokud zvolíte dobře destinaci, není se čeho bát. Naopak možná budete mile překvapeni, jak jsou africké země vyspělé a srovnatelné se západní Evropou. Jako první atraktivní zemi tohoto kontinentu jsme vybrali Namibii.

Na rozdíl od jiných afrických zemí se jedná o politicky stabilní stát s vysokou bezpečností. Rozkládá se tu také nejstarší poušť na světě, která stojí za návštěvu. Zem rovněž oplývá etnickým bohatstvím zvířat, které tak lze pozorovat v divoké přírodě. Výlety na safari jsou tady něčím běžným. Pokud mluvíte německy, je to výhoda pro vás, skvěle se tu domluvíte a objednáte dobré steaky i chutná piva.

JAR

Z Namibie se přesuneme jen o kousek jižněji a nacházíme se v Jihoafrické republice. Jedná se o jeden z nejvyspělejších afrických států. Pokud se vyhnete ghettům, nemusíte se obávat ani o svou bezpečnost. Ta je posílena i díky převládajícímu náboženství křesťanství (68 % země se hlásí ke křesťanské víře, pouhé 2 % pak k islámu).

Výchozím bodem řady turistů bývá Kapské město, kde se můžete pohledem pokochat na tučňáky. Odtud zamiřte pronajatým autem do hor nebo navštivte safari ve výše zmiňované Namibii.

Argentina + Chile

Naše společné putování pro rok 2019 zakončíme na jihoamerickém kontinentě, kam většina turistů jezdí obdivovat krásy Machu Picchu do Peru, zažít šamanské rituály v Kolumbii nebo pařit na karnevalový festival v Brazílii. Pro batůžkáře a milovníky divoké horské přírody ale máme jiný tip – vydat se skrze Chile s Argentinou divokou Patagonií.

Doporučujeme si pro návštěvu této oblasti vyčlenit měsíc, lépe však dva měsíce v roce. Jinak se nebudete stíhat obdivovat tamním fjordům, ledovcům a šlapat vysokohorské treky v Andách. Patagonii dominuje příroda, čas jakoby se tu na chvíli zastavil.


Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů