Kam se vydat na cesty v roce 2019?

Kam se vydat na cesty v roce 2019?

S příchodem nového roku většina z nás bilancuje předchozí rok. Dáváme si řadu předsevzetí. Často mezi nimi zazní i touha procestovat nové země. Cestolino vám usnadní alespoň toto přání – poznat zajímavé země. Které jsme vybrali pro rok 2019?

Ačkoliv ve většině magazínů s cestovatelskou tematikou se dozvíte, že letošním celosvětovým hitem je ostrov Srí Lanka a hned za ním návštěva německých měst, Cestolino vás vyšle zcela jinam. Hledali jsme státy různých kontinentů, které bývají turisty často neprávem opomíjené a málo navštěvované.

Dánsko

Když se řekne sever Evropy, většina z nás si vybaví velkou trojku Norsko, Švédsko, Finsko. Přitom Dánsko je dobrým výchozím bodem pro velký severní roadtrip. Tato země je rovněž ideální destinací pro rodiny s dětmi. Prozkoumejte nejstarší Legoland v Dánsku, o kterém jsme psali v článku 5 tipů, kam na dovolenou s dětmi po Evropě. Plusový bod pro Dánsko je i jeho snadná dostupnost autem z České republiky.

Albánie

Další z evropských opomíjených států je Albánie. Snad proto, že mezi lidmi často panují obavy o bezpečnost v této balkánské zemi. Ale není se čeho bát, pokud jako vždy budete respektovat pravidla dané země. Navíc Albánie je zemí, kde si během jedné dovolené můžete vychutnat jak treky v horách, tak poté sjet k moři za koupačkou.

Podobně jako Dánsko i Albánie je snadno dostupná autem z naší země. Kudy jet a kolik zaplatíte na mýtném si nastudujte v našem průvodci.

Azorské ostrovy

Hledáte místo, které se nachází v Evropě, ale turismus sem zatím nedorazil? Pak se vydejte na Azory, které jsou autonomním územím Portugalska, nacházející se vzdušnou čarou mezi Lisabonem a východním pobřežím USA. O nějakých hotelových resortech, zábavních parcích či nekonečných frontách tady nemůže být řeč.

Zato tu najdete klid v sopečné krajině s řadou vyvěrajících horkých pramenů a sopečných jezírek. Začátkem jara táhnou okolo ostrovů velryby, které tak můžete pozorovat. A protože je ostrůvků hned devět, můžete sem zavítat na dovolenou více než jednou.

Ukrajina

Posledním evropským tipem pro rok 2019 je Ukrajina. Vznikají neustále nové letecké trasy z ČR na Ukrajinu, většina z nich je za pár euro s nízkonákladovými společnostmi. Bohužel řada turistů ji vnímá jako nudnou postkomunistickou zemi, ve které zuří válka.

Přitom tento evropský velikán má co nabídnout svým návštěvníkům: historická centra měst, moderní metropole, opuštěnou krajinu i nechvalně proslulý Černobyl. Co si budeme povídat, Ukrajina je v porovnání s Českou republikou stále levnou destinací pro dovolenou. Pokud chcete ochutnat pravý boršč a přihnout si vodky, pak zamiřte právě sem.

Izrael

Více a více lidí prchá před zimou do teplých krajin. Nejčastěji míří na karibské pláže, případně pak na Kanárské ostrovy. Ale i návštěva Izraele vás může rozpálit. Na pobřeží Rudého moře je krásných 23 °C i během ledna, koupat se v moři také jde. Navíc do Eilatu z Bratislavy doletíte za 4 hodiny a během chvilky se tak ocitnete v úplně odlišném rázu krajiny i kulturním prostředí.

Kde jinde na světě se střetávají 3 největší náboženství (islám, křesťanství, judaismus) na jednom místě? Na mysli teď máme město Jeruzalém, kam si určitě zajeďte na výlet. Cestou se nezapomeňte zastavit v pouštní pevnosti Masada.

Bhútán

O tomto vnitrozemském státě v jižní Asii nemá řada turistů potuchy. Za to pravděpodobně mohou hluboce zakořeněné tradiční hodnoty této země. Rozhodně se místní lidé ani tamní vláda nehoní za modernizací a bohatstvím. Obyvatelé dají mnohem více na tzv. „hrubé domácí štěstí“, než kolik je HDP na hlavu obyvatele.

I samotný turismus je tady umírněn denním vstupním poplatkem pro cizince. Neváhejte zaplatit sumu, za kterou dostanete tradiční pokrm, ubytování v bhútánském domě a průvodce znalého místních poměrů. Částka se pohybuje okolo 250 USD.

Namibie

Afrika bývá obávaným a přitom lákavým kontinentem. Pokud zvolíte dobře destinaci, není se čeho bát. Naopak možná budete mile překvapeni, jak jsou africké země vyspělé a srovnatelné se západní Evropou. Jako první atraktivní zemi tohoto kontinentu jsme vybrali Namibii.

Na rozdíl od jiných afrických zemí se jedná o politicky stabilní stát s vysokou bezpečností. Rozkládá se tu také nejstarší poušť na světě, která stojí za návštěvu. Zem rovněž oplývá etnickým bohatstvím zvířat, které tak lze pozorovat v divoké přírodě. Výlety na safari jsou tady něčím běžným. Pokud mluvíte německy, je to výhoda pro vás, skvěle se tu domluvíte a objednáte dobré steaky i chutná piva.

JAR

Z Namibie se přesuneme jen o kousek jižněji a nacházíme se v Jihoafrické republice. Jedná se o jeden z nejvyspělejších afrických států. Pokud se vyhnete ghettům, nemusíte se obávat ani o svou bezpečnost. Ta je posílena i díky převládajícímu náboženství křesťanství (68 % země se hlásí ke křesťanské víře, pouhé 2 % pak k islámu).

Výchozím bodem řady turistů bývá Kapské město, kde se můžete pohledem pokochat na tučňáky. Odtud zamiřte pronajatým autem do hor nebo navštivte safari ve výše zmiňované Namibii.

Argentina + Chile

Naše společné putování pro rok 2019 zakončíme na jihoamerickém kontinentě, kam většina turistů jezdí obdivovat krásy Machu Picchu do Peru, zažít šamanské rituály v Kolumbii nebo pařit na karnevalový festival v Brazílii. Pro batůžkáře a milovníky divoké horské přírody ale máme jiný tip – vydat se skrze Chile s Argentinou divokou Patagonií.

Doporučujeme si pro návštěvu této oblasti vyčlenit měsíc, lépe však dva měsíce v roce. Jinak se nebudete stíhat obdivovat tamním fjordům, ledovcům a šlapat vysokohorské treky v Andách. Patagonii dominuje příroda, čas jakoby se tu na chvíli zastavil.Další články