Zpovídáme Čechy v zahraničí: Situace ohledně koronaviru v Indii

Zpovídáme Čechy v zahraničí: Situace ohledně koronaviru v Indii

Všichni víme, jaká je nyní situace ohledně nákazy novým typem koronaviru v České republice. Jedním slovem napjatá. Za hranicemi Česka ale běží život dál. Nás proto zajímalo, jaký je momentálně stav i jinde ve světě. Rozhodli jsme se tedy obrátit na cestovatele, kteří žijí na různých místech po světě, aby nám popsali, jak to vypadá u nich. Jako další jsme oslovili Darju Black, která se momentálně nachází v Indii.

Darja Black, jedna z českých cestovatelek odešla v září 2018  z práce a z bytu. Většinu svých věcí dala na charitu. Zabalila si zbytek věcí (cca 12kg) do krosny a vyrazila na cestu kolem světa. Teď cestuje po Asii, poznává místní kulturu tím, že se snaží pomáhat a šířit radost. V Indii strávila minulý rok 5 měsíců a letos se sem opět na 2 měsíce vrátila. Teď to však vypadá, že zde zůstane déle, než plánovala. Darju můžete sledovat na jejím jejím Instagramu či na Facebooku.

Jak vypadá současná situace v Indii? Panují zde nějaká speciální opatření?
K dnešnímu dni 19. 3. 2020 konečně začíná Indie něco dělat. Do této doby nosilo roušku sotva pár procent lidí. Dezinfekci nikdo nepoužíval, jen některé firmy zaváděly home office. Dnes je vše úplně jinak. Kontroluje se teplota před vstupem do obchodních center, firem i úřadů. Kde to je možné, zavádí se práce z domu, ruší se všechny hromadné akce, svatby i zásnubní hostiny. Indie se tak začala zavírat před celým světem a od 22. 3. 2020 po dobu jednoho týdne nevzlétne žádné letadlo.

Nově se všechny kraje uzavírají cizincům a pro všechny platí v neděli od 9 ráno do 7 večer také zákaz vycházení, povoleno je to pouze ve výjimečných případech. V hotelu, kde jsem nyní ubytovaná, po mně chtějí potvrzení o tom, že nejsem nakažená, což je paradox, jelikož na poliklinice mě bez příznaků neotestují.

Jak to vnímají místní lidé? Mají strach nebo jsou spíše v klidu? (Nosí roušky/zůstávají doma?)
Do dnešního dne by nikdo neřekl, že tady nějaký koronavirus vůbec je. Ve zprávách se o tom mluví, ale všichni tady jsou klidní, jakoby se jich to netýkalo. Všichni mi tvrdí, že Indie je „safe“ (v bezpečí). Všechny státy se nyní uzavírají a nebude možné cestovat. Hotely se rozhodly zrušit cizincům rezervace. Roušky zde téměř nevidíte, nosí je přibližně 20 % lidí a prakticky nikdo nezůstává doma.

Jak nyní probíhá tvůj všední den? Dotýkají se tě osobně všechna ta opatření?
Před dvěma dny jsem navštívila firmu kamaráda, abych mohla použít scan a tiskárnu kvůli mé žádosti o prodloužení víz. Přišla jsem tam v roušce a vyvolala paniku. Ještě ten den zakázali vstup lidem, co nejsou z firmy, a většina zaměstnanců dostala home office. Každopádně teď už je to všude. Jinak ano, co se teď děje, se mě dotýká hodně, protože jsem cestovatelka.

Teď cestovat nemůžu a koronavir cestuje za mě :D (trošku humoru musí být). Víza mám jen do 27. 3., potom jsem plánovala jet do Vietnamu, Indonésie, Austrálie a na Nový Zéland. Nyní tak musím žádat o prodloužení víz, protože nikam cestovat nemůžu, a je podle mě nesmysl teď jezdit zpět do Evropy. Mám tu krásné zázemí, kde v nejhorším případě můžu zůstat celé dny zavřená s kamarády. Jelikož je žádost o prodloužení víza stále v procesu, nemám nic jisté, tak čekám. Vzhledem k tomu, že zřejmě již brzy nebudou žádné lety, doufám, že mi ho prodlouží, abych tu mohla zůstat legálně, nebo skončím jako Tom Hanks na letišti z filmu Terminál :)

Jak hodnotíš úroveň zdravotnictví v Indii? Cítíš, že má vaše země všechno pod kontrolou? Je o nakažené lidi dobře postaráno?
Ač se to může zdát překvapující, jsou podle mě ve zdravotnictví důkladní. Alespoň podle médií, ale kdo ví. Tady záleží i na lidech, jak jsou zodpovědní – zda se nahlásí v případě, že mají nějaké příznaky. Viděla jsem i video z regionu Paňdžáb, kde někdo nahlásil pána, co byl nemocný a chodil venku bez roušky. Přijela sanitka spolu s policií a chytli ho. Nakažení lidé jsou hospitalizováni a je o ně prý postaráno jako v 5hvězdičkovém hotelu.

Děkujeme Darje za rozhovor. Přečtěte si také, jak to aktuálně vypadá v jiných zemích:

  Komentáře

  Buďte první, kdo článek okomentuje.

  Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

  Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
   Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů