Itálie od 930 Kč
Zobrazit zájezdy

Přestavěli si dodávku a od té doby brázdí Evropu. Co radí dovolenkářům?

Přestavěli si dodávku a od té doby brázdí Evropu. Co radí dovolenkářům?

Martina Špatná a její partner hledali způsob, jak spojit svou vášeň pro cestování a sporty a přitom se dál věnovat práci, která je baví. Pořídili si proto dodávku s obytnou vestavbou, ve které od té doby poznávají ČR i Evropu. Jaká jsou jejich doporučení, co prozkoumat na jihu Evropy? Třeba se pro nadcházející dovolenou inspirujete i vy.

Ahoj Marťo, oslovili jsme tě proto, že s přítelem hodně cestuješ obytným autem po Evropě a budeme rádi, když nám o tom povíš něco víc. Co vás k tomu vedlo?
Ahoj. Dospěli jsme k tomu úplně přirozeně. Jsme oba sportovně založení, a tak jsme často cestovali za sporty – horolezectvím či surfováním. Pravidelné víkendové cesty do skal nás vedly k pořízení VW Caddy, do které jsme si udělali spací vestavbu. A pak se naše cesty prodlužovaly… Došlo nám, že pokud bychom vyřešili možnost nabíjení notebooků, zvládli bychom na cestách fungovat i s prací. Řešení k tomu, jak skloubit práci na cestách a naše další aktivity, jsme našli právě v dodávce s obytnou vestavbou.

Můžeš nám prozradit, jaký obytňák jste se pořídili a případně, jak jste si ho vylepšili?
Za těch několik let s VW Caddy jsme si ujasnili, co chceme. Cílem bylo stát se nezávislými tak, aby nebyly problém ani cesty na měsíc a déle. Takže bylo jasné, že potřebujeme větší auto. Cestujeme v páru a nechceme si smrdět, takže sociální zařízení je nutnost. Nechtěli jsme ale klasický obytňák, kde nám kromě nepraktických rozměrů samotného vozu nevyhovovalo ani vnitřní uspořádání, se kterým se ale v případě sériové výroby logicky nedá hnout.

Nechtěli jsme klasický obytňák, kde nám kromě nepraktických rozměrů samotného vozu nevyhovovalo ani vnitřní uspořádání.

Nejprve jsme si zkusili vestavbu navrhnout sami. Nakonec jsme se ale přeci jen rozhodli oslovit profesionály, kteří si lépe poradí s instalací rozvodů a sociálního zařízení. Objevili jsme firmu KPS Automobile, která se specializuje na individualizované vestavby do dodávek Fiat Ducato. S výsledkem jsme spokojeni.

Při specifikaci jsme se soustředili na to, abychom mohli opravdu plnohodnotně pracovat, měli hodně úložných prostor a auto zabezpečili.

Brzy už budete na cestách tři. Je Ducato připravené na postýlku? :-)
Vybírali jsme ho s plány na rodinu, ale malá bude pravděpodobně ze začátku spát se mnou na velkém lůžku vzadu. Aktuálně je v autě místo pro 4 pasažéry, kteří se v něm i vyspí. Do budoucna plánujeme ještě výklopné spaní na střeše, to bude takový pokojíček.

Změnil se v těhotenství nějak tvůj přístup k cestování?
Těhotenství změnilo jen sporty, kterým se věnujeme. Dali jsme si pauzu s horolezectvím a já jsem letos nesurfovala. Další cestovatelské plány se ale už budou částečně odvíjet od toho, na co se s malou budeme cítit. Například bychom rádi stihli zmíněné Biennále architektury v Benátkách (končí 25.11.). To ale půjde pouze v případě, že já už se budu cítit dobře po porodu a malá bude dobře snášet šátek/nosítko. Do Benátek bych se totiž s kočárkem rozhodně vydat nechtěla :-)

Ty o vašich cestách píšeš na webu Pohled za hranice. Kdepak se vzal ten název? Posíláš snad pohledy?
Blog jsem začala psát v době, kdy jsem propadala surfování a horolezectví. Já, která se dříve bála vody a výšek! Takže blog je o překonávání hranic - nejen geografických, ale i fyzických a psychických. Pohledy ale některým členům rodiny posílám pořád :-)

Zaujalo mě, že jste navštívili vedle exotik typu Argentina nebo Maroko i typické české dovolenkové destinace, jakými jsou Itálie, Řecko a Chorvatsko. Čím vás láká zrovna jih Evropy?
Naše cesty jsou hodně definovány sporty, kterým se zrovna chceme věnovat. Do Maroka jsme dřív jezdili surfovat, ale teď jsme zamilovaní do Portugalska. Dále nedáme dopustit ani na Itálii, která je pro milovníky aktivní dovolené naprostým rájem. Rozhodně se plánujeme vrátit i do Chorvatska a Řecka, kam se ale vydáváme téměř výhradně mimo klasickou turistickou sezónu.

Předpokládám, že po Evropě cestujete výhradně autem. Máš nějaká doporučení na dlouhé přesuny za volantem?
Na začátku je potřeba si říct, zda spěcháte do cílové destinace, nebo si chcete cestu zpestřit nějakými zastávkami. My jsme si většinou nějakou procházku jednou za dva dny naordinovali i v tom prvním případě, aby se řidič nenudil. S tím souvisí také zásoba poslechu na cesty. Mám speciální playlist ve Spotify, kam průběžně přidávám hudbu vhodnou k řízení. A ve stejné službě jsem našla spoustu zajímavých podcastů.

Někde jsou mýtné brány, jinde si musíš kupovat dálniční známky. Kde si studuješ silniční informace k daným zemím, kam se chystáte?
Jednoduše na Googlu. V rámci přípravy cesty se díváme nejen na to, kde se nám vyplatí se poplatkům vyhnout a kde ne, ale také sledujeme ceny pohonných hmot. Ty se napříč Evropou dost výrazně mění, a tak se dá při přejezdu více států dost ušetřit.

Taková typická otázka na dlouhodobé cestovatele. Jak řešíte cestovní pojištění?
Vzhledem k charakteru našich koníčků je pro nás ideálním řešením Alpenverain, ale někdy to i kombinujeme s dalšími připojištěními dle potřeby.

Pojďme od auta zpět k cestování po Evropě. Kampak jste se podívali v Itálii a které jedno místo bys vypíchla jako to nejzajímavější?
Itálie je jedna z našich nejoblíbenějších destinací. Největší zážitky máme asi z Dolomit, ale miluji i Toskánsko a benátské Biennale architektury mám takřka povinné :-)

#newblogpost o Benátkách právě na blogu! #venice

Příspěvek sdílený Martina Špatná (@pohledzahranice), Říj 9, 2016 v 10:03 PDT

Do Chorvatska se ročně hrnou statisíce Čechů. Vadí ti země plná krajanů, nebo si i tady umíte najít klidnější místa? Jak to tam vypadá mimo sezónu?
V Chorvatsku jsme byli dodávkou v listopadu 2017, takže jsme tam byli prakticky sami. Nadchla nás městečka i národní parky Plitvice a Paklenice. Jinak se krajanům na cestách nevyhýbáme, pokud se chovají s respektem k místu, kam vycestovali.

Nakonec zabrousíme i do toho Řecka. Přeci jenom mi přijde už trochu dále. I sem jezdíte autem? Kolik to zabere času?
V Řecku jsem zatím byla jen letecky, ale máme ho na seznamu na delší výpravu příští/přespříští rok. Je to každopádně asi o 1000 km blíž než Portugalsko, kde jsme byli letos, takže cesta nebude problém. Cestu tam odhaduji tak na tři dny.

Já osobně mám ráda řecké ostrovy, nádherné pláže a super saláty. Co vyhledáváš v Řecku ty?
Zatím jsem navštívila jen ostrovy, ale těšíme se, že autem objevíme oboje. Vybírali jsme velikost auta i s ohledem na trajekty, takže pokud to aspoň trochu půjde, prozkoumáme Řecko skrz na skrz. Budou nás zajímat místa s historií, architekturou, nebo vhodná pro sport. Můj partner na pláži bez aktivity nevydrží déle než dvacet minut :-)

Chcete s Martinou prožívat její cesty?

Autorka: Hana Šormová

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů