Při cestách do oblastí postižených koronavirem buďte obezřetní, říká prof. MUDr. Jiří Beran, CSc.

Při cestách do oblastí postižených koronavirem buďte obezřetní, říká prof. MUDr. Jiří Beran, CSc.

Máte ohledně nového typu koronaviru nejasnosti? Chcete vědět, co vám hrozí, jak se bránit či zda vůbec vycestovat na dovolenou? Zeptali jsme se uznávaného vakcinologa prof. MUDr. Jiřího Berana, CSc. z Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové na nejzásadnější otázky ohledně koronaviru.

Mnoho lidí má v současné době naplánovánou dovolenou na horách v Itálii, měli by svou dovolenou raději zrušit?
Pokud pojedou do oblastí, kde se do jejich příjezdu Covid-19 neobjeví, tak tam mohou jet. Je nutné ale počítat s tím, že v případě výskytu viru nebo onemocnění mohou být zahrnuti do karanténních opatření Zdravotní službou Itálie.

Má smysl kupovat roušky nebo respirátory (aktuální nabídka)? Respirátorů existuje několik různých tříd (FFP1, FFP2 a FFP3). Porádíte nám, který z nich je nejúčinnější a jak dlouho vydrží funkční?
Podle mého názoru nemá. Nechme je na trhu pro zdravotníky a nemocniční personál. Nemá cenu, aby si lidé v běžné populaci kupovali respirátory, když nebudou užívat další pomůcky (rukavice, obuv, pokrývky hlavy atd.) potřebné pro dosažení úrovně bezpečnosti proti přenosu označované jako BSL-3 nebo až 4. Proto si myslím, že znalost kvality respirátoru pro běžného člověka je potřebná asi jako znalost tlakových poměrů v zážehovém motoru.

Sám jste nyní také v zahraničí. Je potřeba mít obavy při cestách do ostatních zemí, kde se nějaké nakažené osoby vyskytly?
Určitě je třeba být velmi obezřetný při cestách do oblastí, kde se virus vyskytuje, a pokud to jde, tak bych do takových oblastí nejezdil. V případě, že člověk v zahraničí je, je dobré se zaregistrovat do systému DROZD MZV.

Kdo je koronavirem nejvíce ohrožen? Jaké nebezpečí hrozí dětem a kojencům?
Průměrný věk (medián) nemocných je z oblastí zasažených v Číně 57 let a valná většina z nich měla nějaké základní onemocnění. Těžko se to nyní odhaduje, nicméně doposud nebyly zaznamenány žádné závažné případy u dětí mladších 15 let. Buď se děti nenakazily, nebo jejich příznaky byly tak mírné, že se nediagnostikovaly (asymptomatické případy).

Jak se koronavirus šíří? Je možné se nakazit například i z pitné vody?
Ačkoliv jde o vzdušnou nákazu, domnívám se, že hlavní cestou přenosu je kontakt. Virus se vylučuje i stolicí. Takzvaný Reproduction Rate je asi 2,2, což znamená, že jeden infekční člověk může nakazit další dva. Z vody upravené ve vodárně v ČR se nenakazíte a z balené vody také ne. Virus ale může ve vodě nějakou dobu přežívat.

Jak se lze proti tomuto viru bránit (kromě již zmíněných roušek a respirátorů)?
Dodržováním osobní hygieny a pravidelným a pečlivým mytím rukou mýdlem asi 6x za den. Není třeba být hysterický. Tam kde si nemohu umýt ruce mýdlem (mýdlo jako detergent narušuje obal viru), mohu použít dezinfekční gel. Mytím rukou snižuji možnou infekční dávku, tedy počet virů, které dostanu najednou do těla.

Ví se, za jak dlouho od nakažení začíná být člověk infekční?
Těžko odhadnout, ale určitě po významnou část inkubační doby, kdy ještě nejsou přítomny příznaky onemocnění, a tak se může virus šířit.

Dá se odhadnout, jak dlouho epidemie koronaviru ještě potrvá, případně jaký bude další vývoj?
Myslím si, že se jedná v tuto chvíli o počínající pandemii a rozšíření bude trvat dokud se nepromoří lokálně nebo celosvětově cca ¾ populace. Pak se virus přestane šířit a objeví se jen sporadické případy. To bude trvat cca 12 dalších měsíců.

Děkujeme panu prof. MUDr. Jiřímu Beranovi, CSc. z Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové za informace.

Komentáře

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 3 lety
Gustawka
před 3 lety

popravdě mám z toho strach

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů