Řecko od 2 629 Kč
Zobrazit zájezdy

Řecká Meteora: Vydejte se na výlet do míst jako zavěšených ve vzduchu

Řecká Meteora: Vydejte se na výlet do míst jako zavěšených ve vzduchu

Při své cestě do Řecka byste si neměli nechat ujít ojedinělou geologickou zajímavost – skály zvané Meteora. Nedostupné skalní útvary odjakživa lákaly osamělé poutníky a dnes jsou výjimečnou turistickou atrakcí.

Hladké skály se tyčí do výše nad krajinu v oblasti řecké Thesálie nedaleko města Kalambaka. Jedná se o velmi zajímavé přírodní objekty. Pro běžné obyvatele se zdají nedostupné, ale opak je pravdou. Když totiž někdejší Byzantská říše spěla ke svému úpadku a ohrožovaly ji nepřátelské hordy, spousty lidí, především mnichů, hledaly útočiště právě v těchto skalách. Jde o proděravělé skalní útvary připomínající spíše ementál. Právě v různých jeskyních, proláklinách, dírách začali už někdy v 11. století žít poustevníci. Někteří mniši pak žili i na vrcholech skal a ve 14. století zde vznikaly první kláštery.

Meteora, jak se tyto skály s kláštery nazývali, byly mnohdy přístupné po zavěšovacích žebřících, nebo se lidé a zásoby vytahovaly nahoru pomocí rumpálu v sítích. Nyní jsou vrcholky s kláštery přístupné díky vytesaným schodům. Každý z klášterů má nádvoří, kolem kterého jsou umístěny mnišské cely, refektář i kaple. Nikdy nechybí ani hlavní kostel. Vnitřky bývají zdobeny freskami.

Celkem 24 klášterů

První klášter byl založen roku 1356 mnichem Athanasiem z poloostrova Athos. Později přibývaly další a další, až jich bylo celkem 24. Stavby byly mimořádně náročné, protože se veškerý materiál musel vynosit v koších nebo vytahovat rumpály a kladkami. Přesto se podařily dobudovat, vyzdobit ikonami i nákladným vyřezávaným nábytkem.

Meteora je dnes skutečnou atrakcí, kterou může Řecko svým návštěvníkům nabídnout. Doslova přeloženo znamená Meteora „zavěšená ve vzduchu“. Nyní patří toto místo mezi památky zapsané do světového kulturního dědictví Unesco, a to právem. Trvale obydlených je sice pouze pět klášterů, ale patří mezi oblíbené cíle výletníků.

Hluboké výstřihy se zakazují

Vaše dovolená v Řecku, především tedy pevniny, by nebyla úplná bez návštěvy tohoto unikátního místa. Jak se sem ale vlastně dostat? Startovním bodem by pro vás měla být Kalambaka. Z ní vyrazíte a jdete asi 2 kilometry do obce Kastraci. Pak jdete dále do údolí se skalami. Už vidíte skalní dutiny a jeskyně nad sebou. Nalevo necháte kostelík Dubiani a jdete strmou cestou ke klášteru svatého Mikuláše.

Kdo chce do klášterů vstoupit, musí mít na sobě přiměřený oděv. Tím se rozumí zakrytá kolena a ramena, naprosto nepřípustné jsou třeba plavky. Nejvhodnější jsou delší kalhoty a tričko s rukávy. Ženy nesmí mít hluboké výstřihy. Vhodné oblečení je dokonce v případě potřeby možné zapůjčit za poplatek – třeba ženy si zde mohou zapůjčit dlouhé sukně.

Dostanete i průvodce v češtině

Nejpřístupnější je klášter svatého Štěpána, který s pevnou zemí spojuje most, který kdysi byl zvedací. Jedním z nejobtížněji přístupných je naopak klášter svaté Trojice. Pokud se cítíte na výšlap po 140 stupních ve skále, můžete to zkusit. Mniši užívají lanovku. Velká Meteora je vůbec nejstarším klášterem zde, založeným roku 1356, jak jsme se zmiňovali a dokončeným roku 1382. Dnes sem vede 115 schodů, až do roku 1923 ale byly jediným způsobem, jak se sem dostat provazové žebříky.

Součástí prohlídky s odborným výkladem je mužský klášter Varlaam a ženský Roussanu. Vstupy do klášterů jsou zpoplatněny, obvykle se platí tři eura. Některé kláštery jako svatého Mikuláše nebo svatého Štěpána jsou otevřeny denně od 9 do 18 hodin, Varlaam bývá v pátek zavřený. V klášterech nebo i ve městě Kalabaka se dá koupit i tištěný průvodce v češtině. Budete-li trávit dovolenou na Olympské riviéře, potom určitě kláštery navštivte.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů