Zájezdy za vínem aneb rady pro milovníky tohoto moku

Zájezdy za vínem aneb rady pro milovníky tohoto moku

S chutí si po náročném pracovním dni dopřejete sklenku kvalitního vína? Pozor, nenavádíme vás k nestřídmému popíjení alkoholu, ale k jeho příjemnému vychutnání. Proto byste měli zůstat denně jen u té jedné sklenky a nedolévat další. Tak si dopřejete příjemnou pohodu, aniž byste se opili. A mimochodem víte, že za vínem se dá cestovat?

Vychutnejte si zájezdy za vínem

I lékaři vám řeknou, že pokud si dopřejete denně jednu, podotýkáme, že pouze jednu sklenku opravdu kvalitního moku, nejenom, že tím nic nezkazíte, ale naopak můžete svému zdraví prospět. Je například známo, že flavonoidy v červeném víně mají blahodárné účinky na srdce, bílé víno zase na hladinu cholesterolu. Samozřejmě při zdůrazňované střídmé konzumaci. Patříte-li mezi fajnšmekry, kteří si kvalitu vína umí vychutnat a dokážou ho vhodně snoubit s jídlem, potom jsou pro vás skvělým tipem zájezdy za vínem. V čem spočívá jejich kouzlo?

Máte nakročeno k sommeliérství

Rozhodně se nejedná o žádnou bezduchou ožíračku pro pubertální výrostky. Zkrátka a jednoduše, degustace vína si žádá krásné prostředí, milou společnost a také určité znalosti o víně a jeho výrobě. Většina lidí, kteří dokážou kvalitu vína ocenit a jenom se neopíjí tím nejlevnějším patokem z nejbližšího supermarketu, se dříve či později začne o víno zajímat i teoreticky. Něco si o něm přečte, zajímá se o zahraniční vína. Přemýšlí, jak chutná víno jinde ve světě, jak se pěstuje, které je nejlepší.

Právě ve chvíli, kdy zatoužíte poznat, jak se hrozny pěstují, lisují, jak se vlastně váš oblíbený mok vyrábí, nastává ideální okamžik vyrazit na degustaci. Máte nakročeno stát se sommeliéry. Na zájezdech se totiž dozvíte i leccos zajímavého o víně samotném.

Ke sklípku patří cimbálovka

Pro začátek se samozřejmě nabízí Morava. Naše tradiční vinařská oblast má věru co nabídnout. Můžete vyrazit na různé vinařské akce. Třeba na vinné trhy, slavnosti vína, otevírání sklepů, křest svatomartinských vín. Akcí je spousta, teď nejaktuálnější je samozřejmě vinobraní. Nejlépe víno chutná ve svém přirozeném prostředí, takže součástí zájezdu by rozhodně měla být návštěva nějakého tradičního vinného sklípku. Ideální je spojit to s příjemným večerem s cimbálovou muzikou. Ať už patříte mezi fanoušky téhle hudby nebo ne, jedno je jasné: do sklípku se cimbálovka hodí.

Kam na Moravu vyrazit? Oblíbenými destinacemi jsou Znojmo, Čejkovice, Kyjov, Valtice, Šatov, Mikulov... Můžete si dopřát večer ve sklípku, přenocovat v romantickém hotelu, který nabídne wellness služby.

Skvělé jsou vinařské cyklotrasy, které najdete i na Moravě. Protože víno, to jsou také kalorie. Pokud nechcete na vinařském výletě přibrat, můžete energii z vína hned vysportovat. Znojemská, Uhersko-hradišťská, Strážnická, Kyjovská, Velkopavlovická, Mutěnická vinařská stezka, to bude něco pro vás. Můžete poznávat Moravu na kole a dopřát si víno z některých odrůd, které se zde pěstují. Především Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský a Sauvignon.

Celej den jen tak sedí a popíjejí Châteauneuf-du-Pape…

Pokud vám bude náš domácí dvoreček malý, můžete samozřejmě vyrazit i do zahraničí. Co třeba zájezdy do Itálie spojené s vínem? Zde můžete ochutnat třeba v Toskánsku Chianti, Montalcino nebo Montepulciano, ale také jihotyrolský Tramín. Výborná je možnost kombinovaných zájezdů za vínem a gastronomií. Zkušení gurmeti a sommeliéři vám na těchto akcích představí ty nejúžasnější kombinace jídla a vína, o jakých sníte. Taková dovolená už stojí za to.

Do Francie potom můžete vyrazit třeba do oblasti Champagne ochutnat pravé šampaňské, nebo do Burgundska za odrůdou Pinot. Skvělá vína najdete samozřejmě v Bordeaux, a pokud jste hodně nároční, můžete vyrazit i do Châteauneuf-du-Pape, kde si vzpomeňte na krásnou písničku Michala Tučného a třeba si ji i zanotujte.

Pokud byste ale raději něco blíž k Čechám, klidně zkuste sousední Rakousko. Zdejší vinařská oblast údolí Wachau je také nádherná a můžete ji projet i na kole. Potkáte se zde se stejnými odrůdami jako na jižní Moravě.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů