Řecko od 2 659 Kč
Zobrazit zájezdy

Zažijte velikonoční svátky v Řecku

Zažijte velikonoční svátky v Řecku

Velikonoce se kvapem blíží, a to i v Řecku, kde jsou tyto svátky jedny z nejdůležitějších v roce. Jelikož si Řekové umí oslavy tradičních svátků náležitě užít, mohou být pro nás opravdovým zážitkem. Vydejte se proto do Řecka a vychutnejte si v této pohostinné zemi pravé nefalšované pravoslavné Velikonoce (Pascha).

Vydejte se na procesí

Velikonoce patří mezi pohyblivé svátky, a to i v pravoslavné církvi. V letošním roce vycházejí na období od 12. do 19. dubna 2020. Předchází jim takzvané čisté pondělí, zahájení 40 denního půstu, které proběhlo už 2. března 2020.

Během celého velikonočního týdne se můžete v pravoslavných kostelích zúčastnit mší a nasát tak pravou atmosféru zbožnosti. Na Velký pátek 10. dubna se z kostelů vynáší tělo Ježíše Krista zdobené spoustou květin. Procesí projde vesnicí nebo městem.

Červené vajíčko přináší štěstí

Jakmile skončí půlnoční mše ze soboty na neděli a farář oznámí všem radostnou novinu, že Kristus vstal z mrtvých, následují radovánky. Všichni začnou samou radostí bušit do kostelních lavic.

Také vytáhnou červeně obarvené kraslice, které symbolizují Kristovu krev a barví se kořenem rostliny rizari. Ťukají jimi o sebe a vzájemně si přejí všechno nejlepší. 

Chcete-li si tenhle zvyk vyzkoušet, buďte hodně opatrní, aby se vám kraslice nerozbila. Jedině tak budete mít po celý rok štěstí.

Popíjí se při hudbě

Ochutnejte také řecké velikonoční speciality. Patří mezi ně například sýrové koláče flaounes nebo tyropites, bochníky se sezamovými semínky a kousky sýra.

Na Velký pátek se jí octovo-čočková polévka Faki Xidati. Při nedělním obědě si smlsnete na polévce z jehněčích vnitřností a rožněném jehněčím mase. Nechybí také mazanec tsurekia se zapečenými obarvenými vejci.

Hned po té se s Řeky můžete radovat na lidových slavnostech, kde vyhrává hudba, popíjí se pálenka ouzo, retsina a tsipouro a to klidně až do ranních hodin.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů