Zpovídáme Čechy v zahraničí: Aktuální turistické informace z Malajsie

Zpovídáme Čechy v zahraničí: Aktuální turistické informace z Malajsie

Za několik dní to budou přesně 4 měsíce od doby, kdy vláda České republiky vydala úplný zákaz vycestování občanů ČR. Od té doby se mnohé změnilo a cestování se téměř vrátilo zpět do starých kolejí. Zjišťovali jsme, jak to v současné době vypadá v oblíbených dovolenkových destinacích i na co všechno by si turisté měli dát po příjezdu pozor. V dnešním rozhovoru se podíváme do Malajsie za Lenkou Gazdovou.

Lenka je milovnice Asie, kterou osud dovedl až k životu v Malajsii – zemi plné úžasných lidí, skvělého jídla, krásné přírody a neuvěřitelně rozmanité kultury. Setkáte se s ní u nás na Cestolinu v diskuzích nebo ji můžete sledovat na webu Češka v Malajsii.

Jak to v současné době vypadá v Malajsii? Víme, že od 18. března 2020 platí zákaz vstupu do země a letištního tranzitu pro všechny cizí státní příslušníky. Kdy se země konečně otevře turistům? A čekají na ně nějaké změny, například co se týká příletu na letiště? Je v plánu testování turistů nebo karanténa?
Malajsie se momentálně oficiálně nachází ve stavu „Recovery Movement Control Order “, tzn. řízení pohybu v ozdravné fázi. Došlo k řadě uvolnění, ale hranice pořád zůstávají zavřené. Vstup do země je povolen pouze Malajcům a držitelům dlouhodobých víz, za účelem turistiky do země vstoupit nelze.

Oficiálně má tato fáze trvat do 31. 8. 2020. Zda se poté hranice otevřou a za jakých podmínek zatím vláda nevyhlásila. Nutnost testování po příletu, případně zpřísnění podmínek pro vstup se ale dají očekávat.

Jsou již otevřené všechny obchody, restaurace a památky? Je i tady nutné počítat s nějakými speciálními opatřeními?
Otevřené je již vše kromě barů, klubů a zábavních center (pokud je však podnik registrován jako restaurace, otevřeno mít může a prodávat alkohol také). 

Při návštěvě veřejných míst, jako jsou obchody, restaurace, některé památky a turistické atrakce, je vždy nutné se zapsat a zanechat na sebe kontakt, případně naskenovat QR kód.

Roušky v Malajsii povinné celoplošně nebyly, týkaly se pouze obchodů a dalších veřejných prostor. Toto se již také uvolňuje, žádná přesná nařízení na nošení nejsou a jejich nošení je na zodpovědnosti každého.

Máš informace, jak to vypadá v hotelích a na plážích? Změnilo se něco a je třeba i poznat úbytek turistů?
Rozhodně… Konkrétně u nás na Langkawi je spousta ubytování zavřená, pláže a další atrakce zejí prázdnotou. 

Někteří turisté se zde po zahájení MCO rozhodli zůstat, nikdo ovšem netušil, že to bude tak dlouhé, jak to bylo. Pak zase nebylo možné odletět. Teď, po téměř 4 měsících, se obnovují lety a většina turistů, která tady zůstala „zaseklá “, využívá možnosti a vrací se domů.

Malajci již cestovat mohou, ale ti rozhodně nepokryjí všechny ubytovací kapacity na ostrově. Navíc zde začíná období dešťů, což je část roku, kdy sem jezdí méně lidí. 

Měla pandemie koronaviru vliv i na místní ceny? Jak hluboko do kapsy budou muset letos Češi v Malajsii sáhnout?
Zatím se nic nezměnilo – zatím tady ale také nikdo není a není sezóna. Dramatického zvýšení cen bych se ale nebála. Naopak teď některé luxusní hotely a restaurace nabízejí promo balíčky a slevy na ubytování, takže je možné sehnat opravdu top ubytování za zlomek původní ceny.

Děkujeme Lence za rozhovor. Brzy se můžete také těšit na to, jak to vypadá v jiných zemích. Připravujeme rozhovory z Řecka, Francie, Egypta a dalších zemí.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů