Povinné autosedačky s alarmem. Itálie reaguje na úmrtí dětí v autech

Komentáře 0 komentářů
Povinné autosedačky s alarmem. Itálie reaguje na úmrtí dětí v autech

Ani v České republice není výjimkou, že rodiče nechají své dítě v rozpáleném autě během horkého dne. Málokdo si však uvědomuje, že v těchto chvílích může jít dítěti o život. Děti jsou na změny teplot a celkové přehřátí mnohem citlivější než dospělí. Za pár minut dochází k zahuštění krve, malému okysličování orgánů a hrozí poškození mozku.

Případů po celém světě každoročně přibývá. Například ve Spojených státech v roce 2019 zemřelo 52 dětí kvůli tomu, že je rodiče nechali v rozpáleném autě. A právě Itálie se nyní rozhodla opravdu jednat. Každé vozidlo by mělo mít bezpečnostní zařízení, které upozorní řidiče, že na zadní sedačce nebo v autosedačce zůstalo dítě. 

Podle ministerstva dopravy a infrastruktury by některá zařízení měla vysílat zvuková a vizuální upozornění, když někdo vystoupí z auta. Další zařízení by pak měla být propojena s mobilním telefonem, do kterého budou vysílány signály, že je řidič mimo dosah senzoru na dětské autosedačce.

Zákon vstoupil v platnost již ve čtvrtek 7. listopadu 2019 a jeho účelem je zabránit dalším úmrtím. Platit bude jak pro italské občany, tak pro turisty, kteří si v Itálii půjčí místní automobil, který bude mít italskou registrační značku. Pokud tedy máte v plánu půjčení auta v Itálii a hodláte si přivézt vlastní autosedačku bez alarmu, dejte si pozor, protože pro vás platí stejná pravidla.

Řidičům bez těchto zařízení lze udělit pokuty ve výši 81–326 EUR. Při druhém porušení mohou policisté zabavit řidiči také řidičský průkaz, a to až do dobu 15 dní.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů