Uzavření hranic a další zákazy: Jak bojují státy s nákazou koronavirem

Uzavření hranic a další zákazy: Jak bojují státy s nákazou koronavirem

Zákaz cestování, zavřené hranice a další omezení, to je jen krátký výčet toho, co v současné době dělají různé státy, aby zabránily šíření koronaviru. Celá situace se samozřejmě neustále vyvíjí, proto doporučujeme kontrolovat nejaktuálnější vládní zdroje, kde najdete veškerá opatření.

Evropa

Dne 17. března se vedoucí představitelé EU shodli na uzavření vnějších hranic Evropské unie, a to na 30 dní. Přes vnější hranice tak budou moci lidé cestovat jen v nejnutnějších případech. Výjimku budou mít například lékaři, výzkumní pracovníci či diplomaté. Opatření se týká těchto 16 členských států EU: Rakouska, Belgie, Bulharska, Chorvatska, Kypru, České republiky, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Německa, Řecka, Maďarska, Itálie, Lotyšska, Litvy, Lucemburska, Malty, Nizozemska, Polska, Portugalska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Španělska a Švédska.

Belgie

Všechny školy a univerzity jsou uzavřeny od pondělí 16. března do 3. dubna. Všechny rekreační a sportovní akce byly zrušeny nebo odloženy. Kavárny, hospody a restaurace jsou zavřené, o víkendech se doporučuje zavřít také obchody. Lékárny a supermarkety zůstávají nedotčeny.
Aktuální informace

Dánsko

Dánsko oznámilo, že uzavírá své hranice všem mezinárodním návštěvníkům od poledne v sobotu 14. března do 13. dubna, do země je povolen návrat pouze dánským občanům a osobám s přechodným pobytem. Lidé byli požádáni, aby omezili svůj pohyb a opustili domov, jen když je to opravdu nutné.
Aktuální informace

Francie

Francie oznámila karanténu v pondělí 16. března, trvat by měla po dobu 15 dní. Občané mohou opustit své domovy pouze při cestách do supermarketů, lékárny nebo do práce. Od 20. března platí ještě přísnější karanténa, která zakazuje i běžné procházky do přírody. Prezident Emmanuel Macron řekl, že hranice budou uzavřeny od úterý, nicméně i nadále mají francouzští občané a občané s trvalým pobytem povoleno se vrátit zpět do Francie.
Aktuální informace

Irsko

Ve čtvrtek 12. března zavedlo Irsko částečná opatření týkající se škol, univerzit a kulturních institucí, které uzavřelo do 29. března. Během této doby je zakázáno shromažďovat se ve vnitřních prostorách ve více než 100 osobách a venku jsou zakázána shromáždění s více než 500 osobami, populární slavnosti sv. Patrika byly zrušeny. V neděli vláda požádala o uzavření všech hospod a barů, včetně hotelových barů. A v pondělí doporučila všem irským občanům a osobám s přechodným pobytem, aby v současné době zbytečně necestovali.
Aktuální informace

Itálie

Itálie zavedla celostátní uzavření hranic platné do 3. dubna. Všechny obchody, kromě supermarketů a lékáren, jsou uzavřeny. Občané mohou opustit své domovy pouze za výjimečných okolností, to znamená nutný nákup potravin, zdravotnických potřeb nebo pomoc potřebným.
Aktuální informace

Maďarsko

Cestující, kteří přijíždějí z Číny, Itálie, Íránu, Izraele nebo Jižní Koreje, jsou nuceni podstoupit 14denní karanténu. Kulturní a sportovní aktivity jsou zakázány, restaurace a bary jsou zavřené, obchody budou pravděpodobně otevřeny pouze v omezených hodinách, cizincům bude pro příjezdu provedena zdravotní prohlídka.
Aktuální informace

Nizozemsko

V neděli 14. března bylo nařízeno uzavření všech škol, kaváren, restaurací a sportovních klubů. Veřejná místa, jako jsou muzea, koncertní sály, divadla a sportovní kluby, jsou také uzavřena.
Aktuální informace

Norsko

Mezinárodní cestující, kteří přijíždějí do Norska ze severských zemí (Dánsko, Finsko, Island, Norsko a Švédsko, plus Grónsko, Faerské ostrovy a Ålandské ostrovy), podléhají 14denní karanténě.
Aktuální informace

Německo

Od pondělí 16. března jsou uzavřeny školy a univerzity ve státech Bavorsko, Berlín, Sársko a Dolní Sasko, a to až do 20. dubna. Vláda vyzvala k zákazu akcí s více než 1 000 lidmi, zatímco německá kancléřka Angela Merkelová požadovala zákaz shromáždění s více než 100 lidmi. Od pondělí Německo také dočasně uzavřelo své hranice se Švýcarskem, Rakouskem, Dánskem a Lucemburskem.
Aktuální informace

Polsko

Polsko od neděle 15. března zakázalo všem cizincům vstup do země. Všichni Poláci vracející se do vlasti mají nařízenou dvoutýdenní domácí karanténu.
Aktuální informace

Rakousko

Dne 15. března byla zavedena hlavní omezení pohybu, Rakušané jsou tak žádáni, aby se izolovali. Všechny nepotřebné obchody jsou od pondělí zavřené, restaurace od úterý. Lidé by měli opouštět své domovy pouze v případě potřeby a shromáždění více než pěti lidí je zakázáno. Vláda zakázala vstup lidem cestujícím z Velké Británie, Nizozemska, Ruska a Ukrajiny bez lékařského osvědčení. Všechna železniční a letecká spojení z Itálie, Švýcarska, Lichtenštejnska, Španělska a Francie do Rakouska jsou rovněž pozastavena. Nejpostiženější rakouskou zemí zůstává Tyrolsko se 464 případy, jehož lyžařské středisko Ischgl je považováno za místní epicentrum nákazy.
Aktuální informace

Řecko

Dne 16. března oznámilo Řecko, že všechny mezinárodní příjezdy musí podstoupit 14denní karanténu. Rovněž uzavřelo své hranice s Albánií a Severní Makedonií. Zavřené jsou školy, dětská hřiště, úřady a nepotřebné obchody.
Aktuální informace

Slovensko

Slovensko zavřelo své hranice 13. března. Na území Slovenské republiky tak budou vpuštěny jen osoby, které mají na Slovensku trvalý nebo přechodný pobyt. Osoby, které se vrací ze zahraničí, mají nařízenou 14denní karanténu. Uzavřeny jsou všechny školy a předškolní zařízení na 14 dní, všechna aquacentra, zábavní parky a rekreační střediska včetně lyžařských. Zastavena je rovněž i mezinárodní letecká doprava.
Aktuální informace

Slovinsko

V neděli 15. března bylo nařízeno uzavření všech obchodů, kromě supermarketů, novinových stánků, čerpacích stanic, lékáren, bank a zemědělských obchodů. Školy jsou také uzavřené a veřejná doprava byla zastavena.
Aktuální informace

Španělsko

Španělsko je po Itálii druhou nejvíce zasaženou zemí v Evropě. Aby se zabránilo šíření infekce, oznámil v sobotu 14. března španělský premiér Pedro Sánchez 15denní karanténu. Všechny nepotřebné obchody byly uzavřeny a občané mohou opustit své domovy pouze v opravdu nutném případě, jako například při nákupu potravin, odchodu do práce, vyhledání zdravotní péče a pomoci těm, kteří to potřebují. Pokud policie zjistí, že se občané venku pohybují bez vážných důvodů, může jim být udělena pokuta. Školy, restaurace, zábavní zařízení a bary jsou zavřené.
Aktuální informace

Švýcarsko

Švýcarsko má uzavřené školy, zakázalo veřejné shromáždění více než 100 lidí a omezený přístup do restaurací, barů a klubů na maximálně 50 osob. Mnoho lyžařských středisek je také dočasně uzavřeno. Na hranicích byly zavedeny screeningové kontroly a hranice mezi Itálií a Švýcarskem byla uzavřena.
Aktuální informace

Velká Británie

V úterý 17. března vláda Spojeného království doporučila lidem, aby se vyhýbali zbytečnému cestování, omezili společenská setkání a pokud je to možné, aby pracovali z domova.
Aktuální informace

Střední východ

Egypt

Od čtvrtka 18. března Egypt zavře veškerá letiště po celé zemi a pozastaví mezinárodní leteckou dopravu od čtvrtečního poledne do 31. března. Uzavřeny jsou školy, univerzity a další vzdělávací zařízení, kavárny, restaurace a všechny nepotřebné obchody.
Aktuální informace

Izrael

Izrael zpočátku nařídil 14 denní karanténu turistům z rizikových zemí jako bylo Německo, Francie, Španělsko, Švýcarsko, Rakousko, Andorra a San Marino. Dne 9. března bylo toto nařízení rozšířeno na 14denní karanténu pro všechny návštěvníky a vracející se občany. Země také přistoupila k částečnému uzavření nepodstatných veřejných míst. V úterý se Izrael opět přiblížil o krok blíže k úplnému uzavření hranic a přikázal lidem, aby zůstali doma (kromě nákupů, návštěvy lékáren a potřebných) a vyhýbali se veřejné dopravě.

Jordánsko

Od 17. března Jordánsko uzavřelo své pozemní a námořní hranice a pozastavilo všechny mezinárodní lety.
Aktuální informace

Asie

Čína

Čína zavedla přísná opatření, kterými se podařilo zpomalit počet nových případů COVID-19. Tato opatření spočívají například v izolaci cca 60 milionů lidí v provincii Chu-pej (zdroj ohniska). Cestující, kteří se do země dostanou z Íránu, Itálie, Japonska nebo Koreje a cestují do Pekingu, Kantonu nebo Šanghaje, musí podstoupit 14denní karanténu.
Aktuální informace

Filipíny

Cestování do hlavního města Manily a zpět je do 14. dubna zakázáno a v některých oblastech platí od 18:00 do 5:00 zákaz vycházení.
Aktuální informace

Hongkong

Od 19. března musí všichni, kdo vstoupí do země, včetně hongkongských občanů a obyvatel s přechodným pobytem, být v karanténě po dobu 14 dnů.
Aktuální informace

Indie

V pondělí 16. března Indie oznámila, že zakáže veškeré cesty do a z EU, Velké Británie a Turecka. Rovněž nařídila povinnou 14denní karanténu pro cestující přijíždějící ze Spojených arabských emirátů, Kataru, Ománu, Kuvajtu, Číny a Jižní Koreje nebo z těchto tranzitů. Od 13. března indická vláda pozastavila většinu cestovních a turistických víz, a to až do 15. dubna, s výjimkou diplomatických, oficiálních, OSN / mezinárodních organizací, zaměstnaneckých a projektových víz.
Aktuální informace

Japonsko

Japonsko zakázalo vstup cestujícím, kteří byli v postižených oblastech Číny, Jižní Koreje nebo Itálie během posledních 14 dnů. Japonští státní příslušníci a jejich nejbližší rodiny jsou od těchto nařízení osvobozeni. Hlavní atrakce, jako například zábavní park Tokio Disney Resort, byly uzavřeny na několik týdnů, zatímco země je pod částečnou karanténou.
Aktuální informace

Jižní Korea

Návštěvníci, kteří byli v čínské provincii Chu-pej za posledních 14 dní, a občané, kteří z této oblasti pocházejí, nemají dovoleno vstoupit do Jižní Koreje.
Aktuální informace

Kambodža

Od 17. března platí v Kambodže 30denní zákaz vstupu návštěvníkům z USA, Francie, Německa, Itálie a Španělska.
Aktuální informace

Malajsie

Dne 16. března vyhlásila malajská vláda celonárodní karanténu s účinností od 18. března do konce měsíce. Cizinci nesmějí do země, obyvatelé nemohou vycestovat a ti, kteří se vrátí do země, mají povinnou 14denní karanténu. Všechny školy, restaurace, bary jsou zavřené, veřejné akce a větší shromáždění včetně modliteb byly zrušeny. Otevřené jsou pouze nejnutnější obchody a funguje rozvoz jídla.
Aktuální informace

Singapur

Návštěvníkům Singapuru, kteří cestovali přes pevninskou Čínu, Írán, Itálii, Jižní Koreu, Francii, Německo, Itálii a Španělsko za posledních 14 dní, nebude povolen vstup nebo tranzit přes Singapur. Velká shromáždění byla zakázána, ale školy a pracoviště zůstávají otevřené. Výletním lodím je zakázáno kotvit v přístavu.
Aktuální informace

Srí Lanka

Dne 17. března Srí Lanka oznámila, že na dva týdny zakáže všechny příchozí lety, a to od středy 18. března. Rovněž turisté na lodích mají zákaz vystoupit.
Aktuální informace

Tchaj-wan

Od 14. března platí zákaz vstupu cizinců, kteří za posledních 14 dnů navštívili Čínu, Hongkong a Macao.
Aktuální informace

Thajsko

Počátkem tohoto týdne Thajsko uvedlo, že pozastaví vydávání vízi pro cestující z Hongkongu, Jižní Koreje a Itálie, zatímco vízum při příjezdu nedostanou občané z 18 zemí: Bulharsko, Bhútán, Kypr, Etiopie, Fidži, Gruzie, Indie, Kazachstán, Malta, Mexiko, Nauru, Papua Nová Guinea, Rumunsko, Rusko, Saúdská Arábie, Uzbekistán, Vanuatu a Čína.
Aktuální informace

Turecko

Turecko prozatím nevyhlásilo stav nouze. Pouze uzavřelo hranice s Řeckem a Bulharskem, to však neplatí pro migranty mířící do Evropy. Turečtí občané byli vyzvání k třem týdnům domácí karantény.
Aktuální informace

Vietnam

Od 15. března platí zákaz vstupu pro turisty, kteří za posledních 14 dnů navštívili Velkou Británii nebo schengenský prostor. Zákaz potrvá prozatím 30 dní. Známé turistické atrakce byly uzavřeny. Vláda rovněž pozastavila program bezvízového styku pro Dánsko, Norsko, Finsko, Švédsko, Spojené království, Německo, Francii a Španělsko až do dalšího oznámení.
Aktuální informace

Austrálie a Nový Zéland

Austrálie

Austrálie uvalila zákaz vstupu na kohokoli, kdo cestoval nebo byl v Číně od 1. února, v Íránu od 1. března, v Jižní Koreji od 5. března a v Itálii od 11. března. Osvobození jsou australští státní příslušníci, posádky leteckých společností a jejich nejbližší rodinní příslušníci, stejně jako státní příslušníci Nového Zélandu, kteří mají bydliště v Austrálii, ti se ovšem musí po příjezdu na 14 dní doma izolovat. V neděli vláda rozšířila tato opatření tím, že nařídila 14denní izolaci pro každého, kdo přijíždí do země.
Aktuální informace

Nový Zéland

Cestující, včetně vracejících se občanů, se budou muset izolovat po dobu 14 dnů, výletní lodě nesmí přistávat v přístavech na Novém Zélandu až do 30. června a obyvatelům bylo doporučeno, aby se prozatím vyhýbali nedůležitému cestování.
Aktuální informace

Karibské státy

Britské Panenské ostrovy

Dne 14. března oznámila vláda Panenských ostrovů třicetidenní zákaz vstupu na výletní lodě. Hromadná shromáždění a festivaly byly rovněž odloženy nebo zrušeny.
Aktuální informace

Jamajka

V neděli 15. března vyhlásila Jamajka nouzový stav. Všechny veřejné akce byly prozatím odloženy. Jamajka také zakázala vstup návštěvníkům z Velké Británie (s výjimkou občanů Jamajky a jejich nejbližší rodiny), kteří se vracejí z Velké Británie.
Aktuální informace

Portoriko

Od 16. března platí v Portoriku celonárodní zákaz vycházení od 21:00 do 05:00. Během dne mohou lidé chodit na nákup, pro léky nebo pro benzín.
Aktuální informace

Afrika

Ghana

Dne 17. března Ghana zakázala vstup zahraničním návštěvníkům, kteří byli v posledních 14 dnech v nejvíce postižených zemích (ty s 200 a více případy). Ghanští občané a trvalí obyvatelé jsou od těchto nařízení osvobozeni. Každý, kdo vstoupí do země, má povinnou karanténu.
Aktuální informace

Jihoafrická republika

V neděli 15. března vyhlásila Jihoafrická republika stav nouze a oznámila, že uzavře své hranice zahraničním návštěvníkům z vysoce rizikových zemí včetně Itálie, Španělska, Velké Británie, Německa, Íránu, Číny a USA. Občané Jihoafrické republiky, kteří se z těchto zemí vracejí, se musí na dobu 14 dní podrobit karanténě. Ve středu se tato omezení rozšířila také na Francii a Švýcarsko.
Aktuální informace

Keňa

Od 15. března vláda zakázala vstup všem lidem, kteří do země přicestují z nakažených zemí. Občané Keni a lidé s trvalým pobytem mohou do země přicestovat, ale budou muset být doma v karanténě nebo v zařízení, které určí vláda. Školy a univerzity po celé zemi jsou uzavřeny.
Aktuální informace

Maroko

S účinností od 15. března byly pozastaveny všechny lety do Alžírska, Belgie, Číny, Francie, Německa, Itálie, Nizozemska, Portugalska a Španělska a také veškerá trajektová přeprava. Maroko rovněž uzavřelo své pozemní hranice s Ceutou a Melillou. Cestující musí při příjezdu vyplnit zdravotní dotazník a budou podrobeni bezpečnostní kontrole.
Aktuální informace

Nigerie

Nigérie zakázala vstup občanům 13 zemí, které hlásily více než 1 000 případů, včetně USA, Velké Británie, Itálie, Španělska, Německa, Norska a Nizozemska.
Aktuální informace

Amerika

Argentina

Od 16. března Argentina uzavřela své hranice na 15 dní všem osobám bez trvalého pobytu.
Aktuální informace

Bolívie

Od 17. března uzavřela Bolívie své hranice všem osobám, které zde nemají trvalý pobyt a pozastavila všechny mezinárodní lety. Opatření jsou zavedena do 31. března.
Aktuální informace

Ekvádor

V sobotu 14. března Ekvádor oznámil, že uzavře své hranice všem zahraničním návštěvníkům. Ekvádorským občanům a osobám s trvalým pobytem bylo doporučeno vrátit se do země do pondělí 16. března.
Aktuální informace

Guatemala

V pátek 12. března Guatemala oznámila zákaz vstupu občanů z Evropy, Íránu, Číny, Jižní a Severní Koreje. V sobotu byl tento zákaz rozšířen i na USA a Kanadu.
Aktuální informace

Honduras

Honduras uzavřel své hranice na jeden týden, s účinností od 16. března.
Aktuální informace

Chile

Chilská republika uzavřela své hranice ve středu 18. března.
Aktuální informace

Kanada

V pondělí 16. 3. oznámil kanadský premiér Justin Trudeau uzavření hranic pro všechny cizince a osoby, které nemají trvalý pobyt na území Kanady. Po vzájemné dohodě uzavřela 18. března také hranice s USA.
Aktuální informace

Kolumbie

Kolumbie zakázala vstup zahraničních návštěvníků od pondělí 16. března. Vracející se kolumbijští občané musí na dobu 14 dní do karantény. Školy a univerzity jsou rovněž uzavřeny.
Aktuální informace

Kostarika

Kostarika od 18. března uzavřela hranice všem mezinárodním návštěvníkům. Občané a obyvatelé Kostariky budou podléhat povinné 14denní karanténě.
Aktuální informace

Panama

Panama je jednou z nejvíce zasažených zemí ve Střední Americe. Od 16. března zde platí zákaz vstupu všem cizincům. Všechny nedůležité podniky byly uzavřeny.
Aktuální informace

Peru

Od 17. března je obyvatelům nařízeno zůstat doma v povinné karanténě. Peruánské hranice jsou uzavřeny na dobu 15 dní.
Aktuální informace

Salvador

Salvador vyhlásil v neděli 15. března mimořádný stav, ačkoliv do té doby v zemi nebyly potvrzeny žádné případy. Zároveň zavedl omezení týkající se vstupu a výstupu ze země a rovněž i omezení veřejných shromáždění.
Aktuální informace

Uruguay

Od 13. března požaduje Uruguay, aby všichni cestující, kteří přijíždějí z Číny, Jižní Koreje, Japonska, Singapuru, Íránu, Španělska, Itálie, Francie a Německa, šli na 14 dní do povinné karantény.
Aktuální informace

USA

Dne 16. 3. bylo vydáno prohlášení, které nabádá občany USA k tomu, aby se neshlukovali ve skupinách čítajících více než 10 osob a omezili cestování napříč zemí pouze na nejnutnější případy. Od 18. 3. zakázaly Spojené státy vstup všem evropským občanům a uzavřely hranice s Kanadou. Všem občanům USA, kteří se v současné době nacházejí v zahraničí, bylo 19. 3. doporučeno, aby se navrátili do Spojených států, nebo zůstali v zemi, ve které se právě nacházejí a necestovali.
Aktuální informace

Venezuela

15. března Venezuela nařídila povinnou karanténu pro osoby žijící v devíti státech, včetně hlavního města Caracasu.
Aktuální informace

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů