Z Číny se šíří smrtelný virus. Francie hlásí dva nakažené

Z Číny se šíří smrtelný virus. Francie hlásí dva nakažené

Svět v těchto týdnech čelí nové smrtelné epidemii, která se závratnou rychlostí šíří z Číny. Vůbec první potvrzený případ pochází z 31. prosince 2019. Od té doby bylo zaznamenáno více než 80 289 nakažených a chorobě podlehlo 2 704 lidí. V pátek 24. 1. 2020 byl nahlášen první případ nákazy také v Evropě – Francie ohlásila dva nakažené. Čtyři případy nákazy oznámilo sousední Německo, v České republice se sice podezření objevilo, u žádného z případů se ale nepotvrdilo. Další případy se vyskytly také v Thajsku, Japonsku, Singapuru, Hongkongu, Taiwanu, Jižní Koreji, Nepálu, Vietnamu, Kanadě, USA, Kambodži, Srí Lance, Spojených arabských emirátech, Finsku, Švédsku, Rusku, Filipínách, Itálii, Indii, Španělsku, Egyptě, Rakousku, Izraeli, Iránu, Kuvajtu, Bahrajnu, Iráku, Ománu, Afghánistánu, Chorvatsku, Belgii a ve Velké Británii.

Epidemie koronaviru mapa 2020
Země, ve kterých se prozatím nákaza vyskytla (aktuální k 25. 2. 2020)

Nemoc se šíří od prosince 2019 z města Wu-chan ve střední Číně. Projevuje se jako běžná infekce s horečkou, kašlem a únavou. Vyvrcholit ovšem může zápalem plic, dýchacími potížemi a smrtí.

První pacienti se koronavirem (označovaným 2019-nCoV) pravděpodobně nakazili poté, co snědli maso z hadů nebo netopýrů na ilegálním tržišti. Zatím se však jedná o pouhé domněnky.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se nákaza může za určitých okolností šířit i z člověka na člověka. Hlavním způsob přenosu je však s největší pravděpodobností ze zvířete na člověka. I přesto platí výrazné doporučení na zvýšenou hygienu a opatrnost, jelikož není vyloučeno, že se nemoc může šířit vzduchem (kašlem nakažených jedinců) nebo také po sáhnutí na nakaženou osobu či věc, která byla virem kontaminována, a následné sahání na ústa, oči nebo nos.

Za účelem karantény přistoupily čínské úřady k uzavření přístupu a dopravy v následujících městech v provincii Hubei: Wu-chan, Ezhou, Xiantao, Zhijiang, Qianjiang, Huanggang, Chibi, Huangshi. Do těchto měst se doporučuje až do odvolání necestovat. Dále byl v 11 provinciích a správních oblastech vyhlášen první stupeň ohrožení veřejného zdraví. Jedná se o Guangdong, Hunan, Zhejiang, Hubei, Tianjin, Anhui, Beijing, Shanghai, Chongqing, Jiangxi a Yunnan.

Premiér Babiš uvedl, že v souvislosti se šířením koronaviru se už teď kontroluje, zda někdo z cestujících do Česka nevykazuje příznaky onemocnění.

Vědci z celého světa již intenzivně pracují na vývoji nové vakcíny. Ta by měla být k dispozici do šesti měsíců.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů