Rakousko od 499 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Rakousku – historická místa, lyžování i národní parky

Tipy na aktivity v Rakousku – historická místa, lyžování i národní parky

Ať už se do Rakouska chystáte v létě nebo v zimě, máte se na co těšit. Připravili jsme výběr těch nejlepších zážitků pro vás i vaše děti. Nejpůsobivější přírodní krásy, historická města nebo třeba farmářské trhy.

Národní parky a hory

Největší rakouské pohoří, Alpy, se rozkládá na více než polovině země. Zde se nachází také nejvyšší hora Rakouska, Grossglockner (3 798 metrů), a tři ze šesti rakouských národních parků. V létě můžete zdejší vrcholy pokořit pěšky nebo na kole, v zimě nabízejí ty nejlepší sněhové podmínky pro lyžování, snowboarding nebo výlety na sněžnicích.

Národní park Vysoké Taury je největší chráněná oblast střední Evropy. Na 1 800 km2 se nachází více než 100 třítisícovek, starodávné lesy, ledovce a 15 000 druhů živočichů. Najdete tu také Krimmelské vodopády s výškou 385 m nebo kaskádové Umbalské vodopády.

Národní park Nockberge chrání nenarušenou alpskou přírodu kolem vrcholů stejnojmenného masivu. Žije tu také mnoho druhů rostlin a živočichů. Můžete tu potkat i kamzíky nebo sviště.

Národní park Kalkalpen obestírají alpské vápencové oblasti a pravěký bukový les. Parkem vede několik značených turistických a cyklistických tras, rovněž je zde možnost podniknout výlet na koni.

Dominantou národního parku Gesäuse jsou hluboká údolí vyhloubená řekou Enže, kterou můžete sjet na raftu, kanoi nebo kajaku. Park má co nabídnou také pěším turistům, horolezcům a cyklistům.

Všechny milovníky zajištěných cest potěšíme, jelikož je na ferraty Rakousko opravdu jako stvořené. Naleznete jich zde opravdu mnoho. Mezi nejzajímavější patří například via ferrata Hans von Haidsteig v pohoří Rax-Schneeberg-Gruppe. Její obtížnost je D a měří krásných 420 m. Jedinou její nevýhou je obliba mezi turisty, proto raději vyrazte mimo hlavní sezónu. Další zajímavá via ferrata je Kaiser Franz Joseph Klettersteig rovněž s obtížností D. Tato cesta rozhodně vydá na celodenní výlet, zvláště chcete-li se kochat místními výhledy. Zajímavým ozvláštněním je lanový most a možnost pokračování na další ferratu Rosslochhöhlen Klettersteig, která vede v jeskyní.

Jezera

V Rakousku najdete stovky překrásných jezer, kde se můžete v létě vykoupat a užít si vodní sporty. Některá jezera mají tak průzračnou vodu, že se v nich dá i potápět.

Mezi oblíbená jezera patří tři jezera Gosausee, ležící v pohoří Dachstein. Krásný pohled na jezero Wolfgangsee, nedaleko Salzburgu, budete mít ze železnice vedoucí na vrchol Schafberg. Největší tyrolské jezero, Achensee, je oblíbeným místem pro windsurfing a plavbu na plachetnici. Téměř 17 km dlouhé jezero Worthersee, v jižním Rakousku, je populárním místem pro letní dovolenou. Nejčistší vodou se pyšní jezero Faaker See, kromě koupání zde můžete také rybařit. V zimě, když jezero zamrzne, jsou tu ideální podmínky pro bruslení a curling.

Lyžařská střediska a lyžování

V rakouských Alpách se nachází jedny z nejlepších lyžařských středisek v Evropě. Ski pass vás vyjde na 900–1 600 Kč na den. V každém lyžařském středisku najdete také půjčovnu vybavení a lyžařskou školu. Ve velkém středisku Saalbach na vás čeká 270 km sjezdovek a 70 vleků. Lyžařské středisko Zillertal Arena nabízí 143 km sjezdovek a 52 vleků. Rodiny s dětmi si oblíbily lyžařské středisko Dachstein West, největší středisko Horního Rakouska, ležící jen 170 km od českých hranic.

Středisko Mayrhofen se snowparkem Vans Penken láká milovníky snowboardingu. Pokud vás chuť na lyžování přepadne v létě, můžete vyrazit na ledovec Hintertux. Oblíbeným výchozím místem pro výlety na běžkách je městečko Seefeld nedaleko Innsbrucku nebo oblast kolem Zell am See. Není lyžování nic pro vás? Mnoho zimních středisek má značené trasy nebo organizované výlety na sněžnicích. Pronájem stojí 400–500 kč na den. Seznam všech lyžařských středisek najdete zde.

Historická místa

Vídeň je hlavní město Rakouska, jehož honosné paláce, muzea a široké bulváry přilákají ročně miliony návštěvníků. Dominantou města je gotická katedrála sv. Štěpána se 137 m vysokou věží, stojící uprostřed města. Navštivte také barokní zámek Schönbrunn, palác Belveder a hrad Hofburg, kde kromě prezidenta, sídlí také Španělská jezdecká škola. Na milovníky umění čeká galerie Albertina s největší sbírkou grafiky na světě, Uměleckohistorické muzeum a muzeum moderního umění. Zajímavá je také pestrobarevná budova Hundertwasserhaus.

Barokní město Salzburg je rodné město W. A. Mozarta a druhé nejkrásnější rakouské město. Dominantou města je salcburská pevnost Hohensalzburg, stojící na kopci nad městem, odkud jsou krásné výhledy na historické centrum. Kolem zámků Hellbrunn a Mirabell se rozkládají nádherně upravené zahrady. Nedaleko od Salzburgu můžete navštívit největší ledovcovou jeskyni v Evropě a hrad Hohenwerfen.

Vesnička Hallstatt leží na břehu stejnojmenného jezera na úpatí pohoří Dachstein nedaleko Salzburgu. Úzké uličky jsou lemované tradičními domy z 16. století. Na hřbitově vedle kostela Nanebevzetí Panny Marie najdete kostnici s 1 200 lebkami. Nad městečkem se nacházejí nejstarší solné doly v Evropě, ke vstupu se můžete nechat vyvézt lanovkou.

Na kopci nad městem Štýrský Hradec, se tyčí hrad Schlossberg a hodinová věž z 16. století, odkud je krásný výhled na historické centrum města. Mezi další památky patří Zemský dům s renesančním nádvořím, kostel svatého Jiljí a přilehlé mauzoleum, dům Gemaltes Haus s překrásnými freskami nebo mimozemsky vypadající budova galerie moderního umění

Chcete strávit noc na hradě v dobově zařízené komnatě? Navštivte hrad Bernstein v jižním Rakousku, který dnes slouží jako hotel. Ceny za dvoulůžkový pokoj začínají na 5 700 Kč za noc.

Nakupování

Nákupy si užijete v obchodech a buticích podél nákupních ulic Mariahilfer Strasse ve Vídni, Landstrasse v Linci nebo Getreidegasse v Salzburgu. V neděli a o státních svátcích má většina obchodů zavřeno. Jedinečným zážitkem bývá nakupování na trzích, ať už jde o farmářské trhy nebo blešáky. Ve Vídni navštivte trhy Brunnenmarkt nebo Naschmarkt. V Salzburgu jsou oblíbené trhy Schrannenmarkt a Kapitelmarkt. Každou sobotu můžete navštívit bleší trhy v Innsbrucku a v Linci. A co v Rakousku nakoupit? Mezi místní delikatesy patří domácí sýry a uzeniny, ručně vyráběné čokolády a salcburské bonbony Mozartkugeln nebo tradiční vína a pálenky. Typické suvenýry jsou sněžítka, výrobky s motivy obrazů Gustava Klimta, plyšoví medvídci v tradičním folklorním oblečku nebo pivní sklenice.

Rodinné aktivity

Vídeň je plná zajímavých muzeí a atrakcí. S dětmi můžete navštívit Dům hudby, zábavní park Prater, dětské muzeum na zámku Schönbrunn, dětské muzeum ZOOM, nejstarší zoologickou zahradu na světě, muzeum sněžítek a mnoho dalšího. 

Napínavou únikovou hru si zahrajete ve Vídni, Linci, Innsbrucku a dalších městech. Ceny za skupinu začínají na 1 800 Kč.

Adrenalinový park pro děti i dospělé leží v jižním Rakousku, nedaleko najdete také lanové centrum a dětské hřiště. V horském středisku Zillertal Arena je krásné dřevěné dětské hřiště s pohádkovým hradem. Spoustu zábavy si užijete v zábavním a adrenalinovém parku západně od Innsbrucku. V létě se můžete ochladit v aquaparku jižně od Vídně.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Doporučujete ski areál Tauplitz?

Jezdíte někdo od Budějovic do ski areálu Tauplitz - Tauplitzalm? Jaké je tam lyžování? Kolik stojí skipas?
SofiaX
SofiaX

Solné doly Salzburg, stojí to za to?

Ahoj, chtěl bych se zeptat na solné doly Salzwelten Hallein v Rakousku u města Salzburg. Prý jsou tyhle solné jeskyně a solný důl dost vyhlášené.… Zobrazit více
Muffajzňa
Muffajzňa

Čokoládovna Hauswirth

Pěkný den, rádi bysme při cestě do Maďarska navštívili čokoládovnu Hauswirth. Dá se tam zajít i když nebudeme mít koupený přímo zájezd? A dělají tam… Zobrazit více
Vladimír_Suchánek

Kam za nákupy v Linci?

Dobrý den, svezla bych se příští týden kamionem s manželem přes Rakousko, bude mít pauzu v Linci a já jsem si říkala, že bych tam zašla na nákupy. Je… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Aquapark / termální lázně Gmünd - zkušenosti

Jezdíte někdo do aquaparku solen bad Gmünd? Dá se tam domluvit česky? Kde se tam dá najíst - pojedeme na celý den. Dá se někdě zaparkovat zadarmo?… Zobrazit více
Arne1
Arne1

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce