Rumunsko od 6 499 Kč
Zobrazit zájezdy

Elektronická dálniční známka Rumunsko 2020: Kde ji koupit a kolik stojí

Elektronická dálniční známka Rumunsko 2020: Kde ji koupit a kolik stojí

Rumunsko má na evropské poměry netradiční systém placených úseků. Dálniční známku totiž nemusíte mít jen na dálnicích, ale také na většině silnic a zaplatíte i za průjezd některými mosty. Rumunská dálniční známka má pouze elektronickou podobu a jmenuje se rovinieta. Čtěte dál a zjistěte, jaká je cena rumunské dálniční známky, kde ji pořídíte a kolik za ni zaplatíte.

Rumunská dálniční známka

V Rumunsku se jednoduše bez dálniční známky neobejdete a povinnost si ji pořídit platí pro všechna vozidla v 8 kategoriích. Motocykly v Rumunsku nemusí být známkou opatřeny. Známky mají délku platnosti 7, 30 a 90 dní a rok. U všech známek si můžete vybrat začátek její platnosti, u roční pak platnost začíná dnem její koupě.

Řidiči vozidel nad 3,5 tuny si mohou pořídit ještě známku denní. Před cestou se podívejte na přehled všech zpoplatněných úseků včetně mostů a přívozů. Známka nemá nám známou lepicí variantu, ale je k dispozici pouze elektronicky pod názvem rovinieta nebo také silniční daň.

Mapa rumunské dálniční sítě (zdroj: wikimedia.org – Andrein, CC BY-SA 3.0)

 Cena rumunské dálniční známky

Doba platnosti Auto do 3,5 tuny
7 dní 3 EUR
30 dní 7 EUR
90 dní 13 EUR
Rok 28 EUR

Kde koupit rumunskou dálniční známku

Vzhledem k tomu, že je rumunská dálniční známka pouze v elektronické podobě, snadno ji pořídíte online už před cestou. K dispozici je na oficiálních webech cnadnr.ro, e-rovinieta.ro nebo roviniete.ro. Portály jsou dostupné v několika jazycích. Stačí se tu zaregistrovat, vybrat kategorii vozidla a dobu platnosti známky. Tu pak snadno zaplatíte platební kartou.

Samozřejmě ji také koupíte i v Rumunsku u vybraných prodejců. Typicky se jedná o benzinové pumpy, hraniční přechody a další místa, která jsou označena příslušným nápisem. Doklad o zaplacení si vždy uchovejte, protože se jím budete muset při případné silniční kontrole prokázat. Vinětu nemusíte nikam umisťovat a řešit, kam nalepit rumunskou dálniční známku.

Je dálniční známka přenosná na jiné vozidlo?

Podobně jako všechny elektronické dálniční známky, je i ta rumunská vázaná na SPZ a nepřenosná. Vyměnit ji je možné jen v několika případech. Pokud dojde ke změně registrační značky, můžete požádat o zanesení nové SPZ do systému rovinieta. Potřebné formuláře najdete na oficiálním webu a aktualizace stojí 20 RON (cca 100 Kč) bez daně. 

Pokuty v Rumunsku

Netradiční systém platí v Rumunsku, i co se týče pokut. Ty se vypočítávají podle hrubé mzdy, která v roce 2020 činí necelých 700 RON, tedy zhruba 3 700 Kč. Pokuty mají bodové ohodnocení podle závažnosti přestupku a pohybují se na škále od 2 do 100. Za každý jeden bod zaplatíte 10 % z hrubé mzdy (400 Kč). Jízda bez dálniční známky je považovaná za závažný přestupek a připravte se na pokutu 4 500 RON (24 000 Kč). Pro srovnání, za jízdu pod vlivem alkoholu dostanete pokutu 8 000 RON a tříměsíční zákaz řízení.

Dálniční známka pro ZTP

Osoby s průkazem ZTP nemají nárok na bezplatnou dálniční známku, což platí i pro rumunské občany.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Kolik aktuálně zaplatíte za průjezd?

Zdravím cestovatele! Průjezd Rumunskem z Bulharského Russe do Maďarska ve směru Seged po A1 je pomalejší, než cesta přes Srbsko. Pokud ale chytnete … Zobrazit více
Studio-Midgard
Studio-Midgard

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce