Rumunsko od 6 499 Kč
Zobrazit zájezdy

Čím a jak platit v Rumunsku, kde směnit a jaké jsou ceny 2020/2021

Čím a jak platit v Rumunsku, kde směnit a jaké jsou ceny 2020/2021

Rumunsko je sice od roku 2007 členem Evropské unie, euro však dosud nepřijalo. Platidlem tak stále zůstává leu. I s eurem můžete v letoviscích uspět, moc se to však nevyplatí. Raději směňujte peníze přímo v Rumunsku a nebojte se platit kartou.

Rumunská měna

  • Oficiální měnou je leu. Dělí se na 100 bani (jednotné číslo ban).
  • Kód rumunské měny v kurzovním lístku je RON.
  • Někde se můžete setkat s pojmem nový leu. Je to proto, že v roce 2005 proběhla v Rumunsku měnová reforma. Z původních bankovek v hodnotách 10 000 lei se škrtly 4 nuly a vznikla měna nová – 1 leu.
  • Kurz se pohybuje kolem 5,50 Kč za 1 leu.
  • V oběhu jsou bankovky 1, 5, 10, 50, 100, 200 a 500 leu, mince mají hodnotu 1, 5, 10 a 50 bani.
  • Rumunské peníze jsou vyrobeny z polymerů. Bankovky jsou více odolné a také čistější. Stejný materiál už v Evropě využívá na některých bankovkách i Velká Británie nebo Skotsko.

Kde vyměnit peníze?

V českých směnárnách a bankách nebývá leu běžnou měnou, úplně nedostupný však také není. Chce to zkusit prohlédnout weby různých institucí. Pokud ale měnu neseženete tady, nezoufejte. Vezměte si do Rumunska eura, která pak za leu vyměníte na místě.

Směnit peníze můžete v bankách či směnárnách, které najdete v každém větším městě. Tam bývá výhodnější kurz než třeba na hranicích, letišti, v hotelích či na nádražích. Pozor na veksláky, Rumunsko se jimi jen hemží - směňujte jen na oficiálních místech k tomu určených.

Platby kartou, výběr z bankomatu

V Rumunsku není problém vybrat si z bankomatu, pokud se nacházíte v okolí měst či v letoviscích u Černého moře. Dopředu se ale u své banky informujte na to, jaký si účtuje poplatek za výběr hotovosti v zahraničí. Kdykoliv to půjde, plaťte kartou, je to výhodné. Platební kartou zaplatíte v supermarketech, některých hotelech, penzionech, restauracích a půjčovnách aut. Opět ale vesměs na frekventovaných místech. Do vesnic a hor jeďte jedině s hotovostí a mějte ji u sebe určitě i ve městech.

Ceny v Rumunsku

Dovolená v této části Balkánu vás nezruinuje, záleží ale na tom, kam jedete. Nejdražší jsou pochopitelně přímořská letoviska a Bukurešť. Na nejnavštěvovanějších místech v horách počítejte s “vysokohorskou přirážkou”.

Ceny potravin jsou v Rumunsku přibližně stejné jako u nás, nebo trošku levnější. To platí i pro restaurace. Nemáte-li all inclusive, je výhodné nakupovat i v supermarketech. Dostupný je Lidl, Penny, Billa i další. Chléb pořídíte v přepočtu za cca 15 Kč, pivo 15 – 25 Kč. Za láhev dobrého vína zaplatíte cca 120 Kč. Dražší, ale výborný, je místní sýr. Menší obchůdky mají ceny vyšší.

Pohonné hmoty pořídíte o něco levněji než u nás. Cenu benzinu a cenu nafty si ověřte před odjezdem.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.