Rumunsko od 6 499 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Rumunsku – hrabě Drácula, bohatá historie i neprobádaná příroda

Tipy na aktivity v Rumunsku – hrabě Drácula, bohatá historie i neprobádaná příroda

Tajuplná země východní Evropy, kterou proslavila legenda hraběte Drákuly, toho nabízí mnohem více. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších aktivit, přírodních krás i historických památek, které stojí za to navštívit.

Národní parky

V národním parku Retezat se na 380 km2 divoké přírody nachází 100 jezer, desítky vodopádů, přes 20 vrcholů přesahujících 2 000 m n. m. a mnoho endemických druhů ptáků a rostlin.

Delta Dunaje je největší rumunský národní park a druhé největší říční ústí v Evropě. Na 3 450 km2 se dělí na několik kanálů, rozlévá do bažin, tvoří ostrůvky a pláže. Je také útočištěm pro 160 druhů ryb a 350 druhů ptáků.

Národní park Piatra Craiului s 25 km dlouhým vápencovým hřebenem, ledovcovými jezery a občasně se vyskytujícími medvědy nebo vlky, leží nedaleko města Brašov.

Treky

Většina horských oblastí již nabízí značené turistické trasy, mapy, restaurace a horské přístřešky pro přespání. Pokud se ale chcete procházet neprobádanou přírodou a nepotkat kromě divokých zvířat ani živáčka, jste tu také správně.

Nejvyšší vrcholem Rumunska je hora Moldoveanu (2 544 m n. m.). Výstup je poměrně náročný a trvá minimálně 3,5 hodiny. Pohoří Fagaraš, ve kterém hora leží, je mezi turisty nejoblíbenější. Kromě několika vrcholů přesahujících 2 500 m n. m. se můžete vydat také k ledovcovému jezeru Balea a stejnojmennému vodopádu.

V pohoří Bucegi na severozápadě země najdete mnoho tras od jednoduchých po náročné. Oblíbenou destinací je vodopád Urlatoarea. Nejvyšší hora Omu měří 2 505 m n. m.

Národním parkem Retezat vede scénická turistická trasa, která začíná u ledovcového jezera Bucura, a vede kolem dalších sedmi horských jezer.

Nejlepší podmínky pro horolezení i bouldering jsou v okolí města Brašov. Podrobnější informace a mapu najdete zde.

Rumunské hory skrývají více než 12 000 jeskyň, mnoho z nich je přístupných pro veřejnost. Nejznámější z nich najdete v Apusenském národním parku. V Ledové jeskyni uvidíte jeden z největších podzemních ledovců v Evropě a Medvědí jeskyně ukrývá kromě krápníků také kostry medvědů z doby ledové.

Cykloturistika není v Rumunsku zatím příliš populární, ale pokud se nebojíte kopců a občasného výskytu smečky divokých psů, je to ideální způsob, jak na nefrekventovaných horských silnicích a lesních cestách prozkoumat přírodní krásy. Kolo si můžete půjčit v každém větším městě. Více informací a organizované cyklovýlety najdete zde.

Jak jinak si nejlépe užít krásnou rumunskou přírodu než z koňského hřbetu? Vyjížďky na koních nabízí stáje a jízdárny po celé zemi. Jestli vyrazíte na hodinu nebo na víkend, to už záleží jenom na vás.

Lyžování

V zimě si hory užijete na lyžích nebo na snowboardu. Nejdostupnějšími středisky jsou Poiana Brasov a Straja. Pro zkušenější lyžaře doporučujeme středisko Sinaia. Ceny za denní skipas se pohybují od 550 do 850 Kč. Půjčovnu lyží a snowboardů má většina lyžařských středisek. Sezóna trvá od prosince do března. Aktuální informace najdete zde.

Hrady, zámky, kostely a města

Ve městě Curtea de Argeş najdete 700 let starý kostel a úchvatnou katedrálu z bílého kamene.

Ve středověkém městě Sighişoara se nad dlážděnými uličkami s pestrobarevnými měšťanskými domy tyčí věž orloje. Zde se také narodil Vlad Tepeš, známý jako Drákula.

Největším lákadlem vesnice Ieud je dřevěný kostel postavený v roce 1717 a malé etnografické muzeum.

Město Sibiu založené ve 12. století je jedno z nejhezčích v Rumunsku. Kolem tří náměstí stojí barevné domy a kavárny, najdete tu také pozůstatky městského opevnění a Národní muzeum.

Ve městě Brašov navštivte budovu staré radnice a přilehlé náměstí, gotický Černý kostel, městské opevnění, věže a brány a jednu z nejužších uliček v Evropě (Strada Sforii).

Mezi nejkrásnější sakrální stavby, zdobené venkovními freskami, patří kláštery Sucevita, Voronet, Moldovita, Arbore a kostel Patrauti.

Opevněný kostel ve vesnici Biertan z 15. století je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Zámek Bran, tyčící se na 60 metrové skále, proslavila legenda o knížeti Drákulovi.

Opevněný kostel Calnic je jedna z nejimpozantnějších rumunských pevností. Byl postaven ve 13. století a odolal několika útokům osmanské armády.

Zámek Corvin je největší rumunský gotický zámek. Najdete zde zvedací most, kapli, nádvoří a kolem 50 místností.

Opevněný kostel Harman, ležící nedaleko města Brašov, chrání silné zdi a šest strážních věží.

Třípatrová pevnost Fagaraš má pět věží a je obklopena vodním příkopem, který se v případě nebezpečí napouštěl z nedaleké řeky.

Zámek Peleš, postavený v 19. století v novorenesančním stylu, je podle mnohých jedním z nejkrásnějších zámků v Evropě.

Kultura

V červnu se v Bukurešti pořádá festival tradičních řemesel, kde můžete vidět řezbářství, pletení košíků, vyšívání, foukání skla a další.

Zajímavým zážitkem jsou také rumunské vánoční trhy.

Pokud chcete vyzkoušet život na rumunském venkově, který se na místech po staletí příliš nezměnil, vyrazte do oblasti Maramures a domluvte si ubytování u místní rodiny.

Mimochodem lázně jsou skvělým způsobem, jak si odpočinout po náročném výletě. V Rumunsku najdete vše od přírodních minerálních pramenů a léčivých jezírek, bahenních lázní až po luxusní městské lázně a spa. Další tipy na výlety a aktivity najdete zde.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Tipy na výlety Rumunsko

Dobrý večer, byl jste někdo v Rumunsku? Co podle vás stojí za návštěvu? Mějte hezký večer
Ovča
Ovča

Termály Rumunsko

Dobrý den, vrátili jsme se teď z termálů v Maďarsku a byli jsme poměrně zklamaní. Strašně lidí. Dostal jsem tip na termály v Rumunsku. Konkrétně… Zobrazit více
Arne1
Arne1

Rumunsko - místa mimo civilizaci

Rád bych jel na místa mimo civilizaci. To znamená někam do přírody. Mám sjetou celou západní evropu a tak přemýšlim o něčem novém. Jezdíme dva. Já a… Zobrazit více
Ovča
Ovča

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce