Rumunsko od 6 499 Kč
Zobrazit zájezdy

Do Rumunska autem 2020/2021: kudy jet a co očekávat?

Do Rumunska autem 2020/2021: kudy jet a co očekávat?

Je před vámi cesta autem do Rumunska? Přečtěte si, kudy jet, kolik zaplatíte na dálničních poplatcích a jaké nástrahy vás na silnicích po cestě čekají.

Ideální cesta přes Slovensko a Maďarsko

Nejrychleji se do Rumunska dostanete přes Slovensko a Maďarsko. Cesta k Černému moři do letoviska Mamaia je z Prahy dlouhá cca 1 500 km a trvá zhruba 20 hodin. Pro méně zdatné řidiče nebo pro ty, kdo si chtějí cestou odpočinout, doporučujeme trasu rozdělit do dvou dnů s přespáním.

Doporučujeme jet směr Praha – Brno – Bratislava – Győr – Budapešť a potom podle cílové destinace buď na Segedín a rumunský přechod Arad, nebo vrchem na Debrecín a přechod Oradea. Případně spodem na Szolnok a přechod Oradea.

Dál pokračujte na Bukurešť do cílového letoviska, nebo do výchozího místa na přechod hor.

Až na hranice s Rumunskem je cesta pohodová. Maďarsko má navíc kvalitní dálnice, jede se příjemně, rychle. Nechybí dostatek benzinových pump a odpočívadel. V Rumunsku zpomalíte. Cestou do Bukurešti budete přejíždět Karpaty. Často je tu omezená rychlost, což je vzhledem ke stavu horských silnic a nadmořské výšce pochopitelné. Pokud zrovna nebudete za volantem, kochejte se přírodou. Hory jsou tu úžasné.

Dálniční známky a poplatky

Pro cestu do Rumunska budete potřebovat dálniční známky, jak na Slovensku, tak v Maďarsku. Lze samozřejmě cestu naplánovat i mimo dálnice, ale časově vás to zdrží, takže na projetém benzinu ve finále neušetříte.

Slovenská dálniční známka
Na Slovensku musíte mít na dálnicích a některých rychlostních silnicích elektronickou dálniční známku, kterou lze zakoupit i online. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Maďarská dálniční známka
Maďarská dálniční známka existuje pouze v elektronické podobě. Můžete si ji tedy velmi snadno pořídit z domova už před odjezdem prostřednictvím SMS nebo online. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci.

Rumunská dálniční známka
V Rumunsku jsou zpoplatněné všechny silnice. Jakmile přejedete hranice s Maďarskem, musíte zakoupit rovinietu – známku k použití silnic. Koupíte ji kromě hraničních přechodů také na benzinových stanicích a na poštách, nebo online na e-rovinieta.ro. Známka pro osobní automobil do 3,5 tuny stojí:

 • týdenní: 3 EUR
 • měsíční: 7 EUR
 • roční: 28 EUR

K nákladům na cestu si v Rumunsku ještě připočtěte poplatek za přejezd mostů přes Dunaj. Orientační ceny se pohybují od 6–12 EUR.

Ceny pohonných hmot

Natankujte v Čechách alespoň půl nádrže ještě předtím, než přejedete hranice. Na Slovensku jsou pohonné hmoty trochu dražší, v Maďarsku a Rumunsku zase levnější. V odkazech najdete průměrné ceny benzinu a nafty.

Maximální povolená rychlost v Rumunsku

 • v obci: 50 km/h
 • mimo obec: 90 km/h
 • rychlostní silnice: 100 km/h
 • dálnice: 130 km/h

Povinná výbava

 • občanský průkaz či pas
 • platný řidičský průkaz
 • technický průkaz
 • zelená karta
 • V případě, že auto není vaše, také oprávnění o použití vozidla (notářsky ověřená plná moc od majitele, v angličtině).
 • hasicí přístroj
 • reflexní vesta pro každého, kdo vystupuje z auta
 • výstražný trojúhelník
 • lékárnička
 • Děti musí být přepravovány v odpovídajícím dětském zádržném systému do 12 let nebo 150 cm.

V Rumunsku musíte používat bezpečnostní pásy, nesmíte telefonovat za jízdy a nesmíte řídit pod vlivem alkoholu. Co se povolené rychlosti týče, často ji nikdo nedodržuje. A pokud vy budete předpisy dodržovat, může se stát, že vás ostatní řidiči vytroubí.

Na co dávat pozor?

 • Kvalita rumunských silnic se s našimi nedá srovnat. Ačkoli už se to hodně zlepšilo, stále jich spousta připomíná spíš tankodrom.
 • Na silnicích často narazíte na toulavé psy, kteří tu buď polehávají, nebo se motají okolo krajnice. Potkat se můžete klidně se stádem ovcí nebo koňským povozem. Za tmy samozřejmě neosvětleným.
 • Samostatnou kapitolou je již zmiňované nedodržování předepsané rychlosti, předjíždění i tam, kde nám vstávají vlasy hrůzou a podobné kratochvíle rumunských řidičů. Za volantem tedy buďte maximálně obezřetní.
 • Vyhněte se také projíždění velkých měst v dopravní špičce.
 • Celodenní svícení pro automobily je povinné mimo obydlené oblasti. Motocykly musí svítit 24 hodin denně na všech silnicích.
 • Do Rumunska se můžete vydat i s karavanem. Míst, která jsou přímo určená k takovémuto kempování, je vcelku dost. Určitě ale nezůstávejte spát někde na odpočívadlech, obzvláště ne v okolí velkých měst. Po setmění to není bezpečné.

Autobusem do Rumunska

Ne každý chce strávit víc než tisíc kilometrů za volantem. Do Rumunska můžete dojet i autobusem. Je to nejlevnější způsob dopravy. Přímé spojení nabízí například RegioJet. Jednosměrná cesta z Prahy do Aradu nebo Temešváru žlutým autobusem vyjde na 550 Kč.

Vlakem do Rumunska

Vlakem do Rumunska cestují zejména turisté, kteří se chystají na přechod některého z rumunských pohoří. Je to logické, nemusí se starat o bezpečnost auta. Navíc je vlakové spojení velice slušné, jen s jedním přestupem v Budapešti. Z Prahy, Pardubic a Brna jezdí vlaky EuroCity a EuroNight. Do Bukurešti dojedete přibližně za 24 hodin.

Výhodné je koupit si jízdenku City Star, na kterou pak můžete jet ve skupině 2–5 osob. Cena ujde, v loňském roce zaplatili dva dospělí jedoucí z Brna cca 6 100 Kč za cestu tam i zpět.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Kolik aktuálně zaplatíte za průjezd?

Zdravím cestovatele! Průjezd Rumunskem z Bulharského Russe do Maďarska ve směru Seged po A1 je pomalejší, než cesta přes Srbsko. Pokud ale chytnete … Zobrazit více
Studio-Midgard
Studio-Midgard

Cesta do Transylvánie

Zdravím, máte někdo nějakou zkušenost s cestou do Transylvánie ? Jakékoliv postřehy, tipy, na co si dát pozor? A jinak máte někdo zkušenost… Zobrazit více
Ovča
Ovča

Bezpečnost a co sebou do Rumunska

Zdravím, chtěl bych se zeptat jak je to v Rumunsku s bezpečnosti. Chtěli bychom s přáteli podniknout takový roadtrip. Máte nějaké typy co sebou?? Jak… Zobrazit více
Tomek
Tomek

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce