Rumunsko od 6 499 Kč
Zobrazit zájezdy

Rumunská kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Rumunská kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Rumunská kuchyně je směsí receptů z okolních států, ale přeci jen najdete v této kuchyni i originalitu. Hodně se upravuje maso a podává sezónní zelenina. Překvapí vás zajímavé chutě jídel, které doplníte místním výborným vínem.

Rumunská kuchyně je výběrem toho nejlepšího z maďarské, rakouské, turecké, řecké a bulharské kuchyně. Ovšem vlastní originalita se v Rumunsku také nezapře a rozhodně si pochutnáte i na typických místních jídlech, které osloví především ty, kteří rádi konzumují maso. Nejvíce se upravuje vepřové, hovězí, skopové a telecí maso. Často se setkáte i s rybami.

V Rumunsku se s oblibou připravují polévky a vyrábí se výborné ovčí sýry. Svůj žaludek připravte spíše na těžší jídla, která ale často doplňuje sezónní zelenina. Vychutnáte si je se sklenkou dobrého rumunského vína a zapijete místní pálenkou.

Místo klasické mouky se v Rumunsku často používá kukuřičná mouka. S tou je spojené i nejtypičtější rumunské jídlo mămăligă – kukuřičná kaše podávaná s brynzou a zakysanou smetanou. Podobá se polentě a jedná se národní rumunský pokrm. Setkáte se s ní v podobě hlavního jídla i příloh. 

Polévky

Milovníci polévek si v Rumunsku přijdou na své. Hustá polévka ciorba z masa, brambor, klobás a otrub vás jistě zasytí. Je trochu nakyslá, naopak polévka supă kyselé ingredience neobsahuje. Existuje několik variant, jako ciorbă de burtă – dršťková s česnekem, ciorbă de perişoare – ostrá polévka s masovými knedlíčky, ciorbă de legume – se zeleninou.

Hlavní jídla

Rumunská kuchyně má spoustu zajímavých jídel, které vás jistě osloví. Pokud si objednáte sarmale, dostanete zelné nebo vinné listy plněné kořeněným mletým masem a rýží. Velké oblibě se těší mititei, což je něco jako čevabčiči, ovšem se svými specifiky. Jedná se o hovězí maso s česnekem, pepřem, tymiánem, koriandrem a anýzem. Obvykle se namáčí do hořčice a zapíjí se pivem.

Zajímavým jídlem je rasol moldovenesc cu hrean – maso se zakysanou smetanou v křenové omáčce. Jídlo, které nám je známé, je ardei umpluţi, což jsou plněné zelené papriky mletým masem, kořením, cibulí a rýží s rajčatovou omáčkou. Jako lehčí jídlo si můžete objednat ghiveci – chutná vařená či dušená zeleninová směs s kořením.

V Rumunsku pak často najdete na jídelníčcích známá jídla z okolních států jako je musaka nebo snitel (řízek). Jako rychlé občerstvení doporučujeme ochutnat slané šátečky plněné sýrem nebo masem (pateuri).

Dezerty

Rumunské dezerty jsou velmi inspirovány zejména Tureckou kuchyní, což také mimo jiné znamená, že jsou velmi sladké. Při návštěvě Rumunska byste rozhodně měli ochutnat papanaşi, tedy koblihy z tvarohu nebo sýru zalité džemem a zakysanou smetanou. Velmi oblíbené jsou místní palačinky clătită, které se podávají sladké i slané.

Ze sladkého pečiva doporučujeme cozonac s rozinkami, kandovaným ovocem a ořechy. V některých částech Rumunska uvidíte i náš známý trdelník, ovšem s jejich vlastní recepturou. V horkých letních dnech můžete sáhnout po sladké ledové kávě mazgram.

Nápoje

Rumunsko vyrábí vlastní piva, vína i pálenky. Pokud chcete ochutnat místní pivo, sáhněte po značkách Silva, Ciuc nebo Ursus. Rumunská vína mají dlouholetou tradici a najdete tady na 300 000 hektarů vinic. Místní vína jsou kvalitní a jsou poměrně silná. Více se zde vyrábí sladká a polosladká vína. Na podzim tady najdete i burčák.

V Rumunsku jsou oblíbené především po domácku vyrobené pálenky (palincă) z různých druhů ovoce. Obvykle jsou dvakrát destilované a poměr alkoholu se vyšplhá až k 50 % – 60 %. Méně silná pálenka je tuică z kvašeného ovoce, podobná naší slivovici. Má cca 30 % alkoholu a často se dává uležet do dubových sudů, což dodává tomto destilátu ještě zajímavější chuť. Rumunsko je druhým největším producentem švestek na světě a většina produkce se použije právě při výrobě pálenky.

Obvyklé ceny v restauracích

  • jídlo v levnějších restauracích: 137 Kč
  • tříchodové menu v lepší restauraci: 275 Kč
  • 0,33 l Coca Coly: 28 Kč
  • 0,3 l vody: 24 Kč
  • 0,5 l točeného piva: 33 Kč
  • cappuccino: 37 Kč

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce