Tunisko od 8 990 Kč
Zobrazit zájezdy

Čím platit v Tunisku, kde měnit peníze, jaké jsou ceny a kurz dináru

Čím platit v Tunisku, kde měnit peníze, jaké jsou ceny a kurz dináru

V Tunisku na spoustě míst zaplatíte kartou, přesto je ale lepší s sebou nějakou hotovost mít. V hotovosti je možné platit tuniským dinárem a někdy i eurem nebo americkými dolary. První varianta je ale jistější. Jak a kde tuniský dinár obstarat? Jak je to s vývozem a dovozem hotovosti?

Tuniská měna

Jedinou akceptovanou měnou napříč zemí je tuniský dinár (zkratka TND). 1 TND byl ještě v roce 2006 ekvivalentem k 18 Kč, v roce 2017 byl kurz už jenom cca 9 Kč / 1 TND. Tuniské bankovky mají hodnotu 5, 10, 20 a 50 dinárů, mince 5 milimů až 5 dinárů. Pozor, jeden dinár se nedělí na 100, ale na 1000 milimů.

Jakou měnu s sebou

Určitě je vhodné si s sebou do Tuniska vzít nějaká eura nebo dolary v hotovosti. Kterou ze zmíněných měn si přivezete by mělo být jedno. V turistických letoviscích se jimi dá i místy platit, ale kurz bývá nevýhodný. S českou korunou zde samozřejmě nepochodíte a přivézt dináry do země nebo je vyvézt ze země je nelegální. Pokud jedete na zájezd s all inclusive, bude vám stačit pár desítek dolarů/euro na nákup suvenýrů nebo na taxi.

Směna

Kurz dináru je centrálně stanovený, a tak vám odpadnou starosti o nejvýhodnější místo pro směnu. Nevyměňte si ale příliš velkou částku - raději směňujte vícekrát a méně, než aby vám dináry zbyly. Vyvézt tuniskou hotovost ze země nesmíte a kurz pro zpětnou směnu je nevýhodný. Kdybyste přeci jenom nechtěli poslední peníze utratit, ale vyměnit je zpět za dolary nebo eura, musíte předložit potvrzení o původní směně EUR/USD -> TND, takže si ho na začátku pobytu pečlivě uschovejte.

Bankomaty a platba kartou

Nemusíte se bát, že zůstanete bez peněz. V turistických oblastech Tuniska je poměrně hustá síť bankovních poboček, směnáren a bankomatů. Z těch si můžete vybrat peníze z účtu a mnoho z nich umí směnit i hotovost.

Zda je výhodnější výměna CZK -> EUR / USD -> TND, nebo výběr z bankomatu, záleží na poplatcích za výběr v zahraničí stanovený vaší bankou k vašemu účtu/kartě. Platba kartou je v Tunisku běžná. Zároveň je asi nejsnazší a nejlevnější variantou placení, ale bohužel s ní nezaplatíte všude. Určitá částka v hotovosti je proto nezbytná.

Ceny v Tunisku

V Tunisku je cenová hladina nižší než v ČR, ale v turistických letoviscích počítejte raději s cenami podobnými jako u nás. Smlouvat, smlouvat, smlouvat! Takové je hlavní pravidlo při nákupech v Tunisku. Jako turista si ale stejně neusmlouváte stejnou cenu jako domorodci. Pokud na to nemáte nervy, nakupujte v marketech a velkých obchodech, kde jsou ceny pevně dané. Zřejmě vás to vyjde i levněji.

Jak je to tedy s penězi v Tunisku

  • Pokud jedete na dovolenou all inclusive, bude vám s sebou stačit platební karta a hotovost v řádech desítek euro nebo dolarů.
  • České koruny v Tunisku nevyměníte, stejně jako nelze pořídit tuniský dinár v ČR.
  • Eura nebo dolary směňte za dináry v Tuniské bance, bankomatu (některé to umožňují), směnárně, nebo v hotelu.
  • Kurz je centrálně stanovený = všude stejný.
  • Plaťte nejlépe kartou (nejlevnější a nejjednodušší varianta), nebo v hotovosti v dinárech. Eura a dolary obchodníci často neakceptují nebo jsou ceny vyšší.

Poznámka: Češi často zaměňují Tunis a Tunisko. Pokud do vyhledávače napíšete například “jak platit v Tunisu”, ptáte se, jak platit v hlavním městě Tuniska, nikoliv v celé zemi. Nepleťte si to :-)


Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Ceny na Djerbě

Ahoj, chci se zeptat, byl jste někdo letos v létě na dovolené na Djerbě? Máme vyhlídnutý hotel Holiday Beach Djerba & Aquapark. Prozraďte mi,… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Djerba - měna, čím platit?

Dobrý den, na Djerbě jsme byli už dávno a nyní nevím čím platit.Jakou měnu si vzít spíše - eura nebo dolary? Slyšela jsem, že na ostrově Djerba se… Zobrazit více
Wincenzzo
Wincenzzo

Ceny v Tunisku

Dobrý den, poletíme letos na dovolenou do Tunisu. Chtěl bych se zeptat někoho kdo jste tam byl, jaké jsou v Tunisu ceny. Máme jídlo v hotelu, ale asi… Zobrazit více
Zdena1
Zdena1

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce