Tunisko od 8 790 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Tunisku – drsná poušť, krásné pláže i výborné jídlo

Tipy na aktivity v Tunisku – drsná poušť, krásné pláže i výborné jídlo

Dovolená v Tunisku nabízí nespočet možností, jak ji prožít. Čtěte, jaké architektonické i přírodní krásy byste neměli vynechat, jaké místní speciality stojí za to vyzkoušet či jakými způsoby zde můžete poznat Saharskou poušť. Přečtěte si naše tipy na aktivity v této krásné zemi na severu Afriky.

Pláže

Krásné a čisté pláže jsou jedním z hlavních lákadel Tuniska. Většina z nich má kromě jemného, světle žlutého písku navíc i velmi pozvolný vstup do moře, což z Tuniska dělá vyhledávanou destinaci pro rodiny s dětmi. Jednou z nejoblíbenějších je pláž Mahdia Beach. Místní pláže nabízejí opravdu vše, po čem turisté touží, od čistého moře, přes odpočinek ve stínu palem, až po romantické procházky po břehu moře při východu či západu slunce.

Pokud dáváte přednost aktivnímu odpočinku, můžete využít pestré nabídky plážových programů, jejichž součástí jsou i nejrůznější sporty. I přes velké množství turistů zůstávají tuniské pláže i v sezóně čisté, místní je totiž pravidelně uklízejí a udržují. Oblíbené jsou především pláže v letoviscích Hammamet a Sousse. Pokud se rádi potápíte či šnorchlujete, navštivte severní pobřeží Tuniska, kde se nachází kamenité útesy, pod kterými se ukrývá bohatý podmořský život s korály a podmořskými jeskyněmi.

Parky a rezervace

Tunisko se může pochlubit také krásnými národními parky a přírodními rezervacemi. Hojně navštěvovaný je národní park Ichkeul, který se nachází v zajímavé oblasti mezi dvěma vodními plochami – slaným Bizertským jezerem a sladkovodním Ichkeulským jezerem. Park tak v sobě ukrývá unikátní mokřady a bažiny. Hlavním lákadlem je především rozmanitá fauna a flora, především nejrůznější ptáci a ryby, ale i velcí savci, které byste v Tunisku asi nečekali, například buvoli.

Dalším zajímavým místem jsou solná pole, která se v létě tvoří ve vysychajících bezodtokých pánvích. Tyto takzvané šoty je možné vidět pouze v létě, neboť v zimě se pánve zaplaví vodou, ve které se sůl rozpustí. Vzhledem k velmi vysokým teplotám jsou zde v létě častým jevem takzvané fata morgány.

Památky

Tunisko je velmi zajímavou zemí pro milovníky historie a architektury. Množství zajímavých historických památek se nachází v hlavním městě Tunis. Mezi nejznámější patří:

  • Středověká medina neboli historické centrum, které je příkladem nejzachovalejšího středověkého města v islámském světě, s množstvím úzkých uliček, minaretů a obchůdků.
  • Mešita Al-Zaytuna neboli mešita olivovníku, která byla založena už v polovině osmého století a v jejímž okolí sídlí jedna z nejstarších islámských univerzit.
  • Citadela Kasba na kopci nad městem.
  • Tuniské národní muzeum v paláci Bardo – budova, ve které se nachází jedna z nejcennějších historických sbírek ve Středozemí, sloužila v minulosti jako harém.

Města

Hlavní město Tunis není jediným místem, které stojí za návštěvu. Kromě něj můžete prozkoumat i další známá města. Jedním z nich je Kartágo, které je celosvětově známé jako místo, odkud se Hannibal se svými muži vydal na porážku Římanů. Naleznete zde pozůstatky památek nejen z doby starověkého Říma, ale i z doby Féničanů či Punů. Mnohé významné archeologické památky z těchto dob společně s dobovým uměním lze vidět v místním muzeu.

Máte rádi filmy s Angelikou? Pak navštivte antický amfiteátr v El Djemu, kterému se někdy přezdívá koloseum, a také malou vesničku nedaleko Tunisu jménem Sidi Bou Said, která je obklopena skalnatými útesy. Právě tady se natáčely scény k filmu Angelika a sultán. Vesnice charakteristická svými modrobílými budovami se stala i jakýmsi druhým domovem pro mnohé umělce, například pro experimentálního spisovatele André Gida či malíře Paula Klee. Dnes je vesnice pro svou romantickou atmosféru cílem zamilovaných párů.

K Tunisku patří i ostrovy. Největším je Djerba, která nabízí mnoho zajímavých míst. Jedním z nich je bezesporu park Explore Djerba, jehož součástí je i výzkumná stanice na pozorování nilských krokodýlů. Ostrov je vyhledávaný také fanoušky Hvězdných válek. Ve městě Ajim se v nacházelo vesmírné Mos Eisley.

Výlety

Tunisko nabízí i řadu nevšedních zážitků, které si zde můžete dopřát. Hodně vyhledávaný je výlet do pouště, konkrétně na Saharu. Zajímavostí je, že na území Tuniska můžete vidět dokonce tři různé typy pouště – kamenitou hamadu, písečný erg i oblázkový serír. Výlety terénními vozy jsou většinou dvoudenní s přenocováním v jedné z místních oáz. Do pouště je možné jet nejen terénním autem, ale také na velbloudech. Jízda na velbloudech je unikátní zážitek, který je zároveň překvapivě nenáročný a pohodlný. Pokud se velbloudů bojíte, můžete zvolit jízdu na koni.

Filmové lokace

Jak jsme již zmínili výše, Tunisko bylo a je oblíbenou destinací pro filmaře. Slavný snímek Angelika a sultán se natáčel v amfiteátru El Djem a na útesech u Sidi Bou Said.Na malém náměstíčku v Sidi Bou Said před Café des Nattes se například natáčela scéna, ve které byla Angelika prodávána na trhu otroků. Amfiteátr v El Djemu dostal svou velkou příležitost i ve filmu Gladiátor. Pevnost neboli ribat ve městě Monastir posloužila jako kulisy ve filmu Ježíš Nazaretský.

Pouštní Matmata se objevila ve Hvězdných válkách, Epizoda IV – Nová naděje. Krásy tuniské Sahary měly své místo i ve snímku Anglický pacient. Tunisko bylo důležité i pro první epizodu Hvězdných válek, která se v roce 1977 natáčela jednak v saharské poušti nedaleko bývalé oázy Tozeur a také ve městě Ajim na ostrově Djerba. Kulisy Hvězdných válek zůstaly často téměř netknuté a je možné je navštívit.

Gastronomie

Tuniská kuchyně nabízí množství chutných pokrmů, které v sobě kombinují kuchyni francouzskou a tureckou či arabskou. Tuniská gastronomie je vyhlášená především svým kuskusem, tedy spařenou a do kuliček vytvarovanou krupicí z různých obilovin, nejčastěji z pšenice. Kuskus se používá zejména jako příloha k hlavnímu jídlu. Podává se teplý i studený na mnoho způsobů. Tuniskou specialitou je barvení kuskusu na oranžovo pomocí dýně.

Kromě kuskusu je další typickou tuniskou pochutinou harissa. Velmi pikantní pasta, která se vyrábí z chilli papriček, česneku, směsi dalšího koření a olivového oleje. Podává se k dochucení nejrůznějších masových i zeleninových pokrmů.

Tuniská jídla v sobě tradičně mísí množství nejrůznějších druhů zeleniny, například rajčata, mrkev, dýni a cuketu. V oblibě je také maso, většinou skopové či hovězí. Z koření se používá především římský kmín, česnek, bobkový list, šafrán, paprika a koriandr, které dávají pokrmům výraznější chuť. Vyzkoušejte brik – taštičku plněnou tuňákem, vejcem, bramborami, mletým masem a cibulí. Skvělé jsou ale i místní ryby či plody moře.

Pokud máte rádi sladké, určitě vám zachutnají místní dezerty, které obsahují množství medu, ořechů, mandlí a pistácií. Vyhlášený je koláč z listového těsta zalitý sirupem neboli baklava a také makhroud, koláčky plněné medem a datlemi. Milovníci vína jistě uvítají skvělé tuniské víno. Příkladem dalších místních alkoholických nápojů jsou boukha, pálenka vyráběná z fíků, a datlový likér.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Výlety Monastir ?

Už jsem v Tunisku byl dvakrát, ale neobjevil jsem žádné lokální cestovky na výlety. Něco jako jsme zvyklí v Egyptě nebo v Jordánsku, ideálně s… Zobrazit více
Arne1
Arne1

Djerba - jaké pláže navštívit?

Ahoj, chci se zeptat, plánujete někdo letos koncem léta dovolenou na Djerbě? Prosím o nějaké názory ohledně toho, kde na ostrově Djerba najít… Zobrazit více
Pokahontas
Pokahontas

Djerba - jaké výlety absolvovat?

Zdravím, plánuji pro svoje rodiče dovolenou na ostrově Djerba. A protože jsem na Djerbě ještě nebyl, tak si rád nechám poradit tady.Platím jim celý… Zobrazit více
anonym
anonym

Krokodýlí farma Djerba

Ahoj, kdo jste byl na Djerbě, zaujala vás někoho krokodýlí farma Djerba? Je to to stejné jako Djerba Explore Park? A pokud ano, dá se koupit na… Zobrazit více
Hannna
Hannna

Monastir - výlety

Prosím nemá někdo aktuální nabídků výletů s CK pro Tunisko (například exim)? Monastir - výlety fakultativní. Včetně ceníku z pevniny. Zajímá mě kolik… Zobrazit více
Simba
Simba

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce