Chorvatsko od 605 Kč
Zobrazit zájezdy

4 chorvatské ostrovy bez návalů turistů

4 chorvatské ostrovy bez návalů turistů

Celkem 69 větších a 656 malých ostrovů a ostrůvků, tak vypadá Jaderské pobřeží Chorvatska. Turisté mohou obdivovat jeho členitost. Někde se vysoko nad moře tyčí vápencové skály, jinde najdete písčitý břeh. Velkých a obydlených ostrovů je 50. Zatímco některé jsou mezi turisty známé doslova jak falešná pětka, jiné zůstávají v jejich stínu a přitom nabízejí úplně stejné krásy.

Když se nechcete prodírat davem…

Chcete-li, aby se vaše dovolená u moře neskládala z nepříjemného baletu po písku mezi spoustou rozložených lehátek a ručníků, vyberte si ke svému pobytu některý z méně známých ostrovů, kde nebudete čelit takovému davu turistů.

Vir: Místo, kde si vyléčíte revma

Ostrov Vir. Ačkoli leží nedaleko letoviska Zadar, dosud uniká spoustě lidí, kteří tuto destinaci navštěvují. Proto chcete-li klid, zamiřte tam. Výhodou je, že na ostrov dorazíte suchou nohou, protože ho s pevninou pojí most. Narazíte zde na tři desítky pláží, a to jak písčitých, tak i oblázkových. Nechybí spousta krásných zátok a lagun. Na bahnité pláži Sapavac si potom můžete léčit revma. Všechno tu voní levandulí, která se zde pěstuje.

Z celého roku zde 300 dnů svítí slunce, proto se vůbec nemusíte bát vyrazit sem už před sezónou, nebo naopak po ní. Nadšení budou cykloturisté, protože na ostrově je spousta cyklostezek. Na své si přijdou rybáři, podmínky pro rybolov jsou velice příznivé, díky tomu vaše dovolená v Chorvatsku určitě nebude nudná. Koná se zde také spousta různých festivalů, které vám zpestří pobyt.

Lastovo: Ospalá atmosféra k odpočinku

Zatímco Korčula je turisticky docela profláknutá, hned sousední třináct mil vzdálený ostov Lastovo přemrštěnému zájmu lidí dosud úspěšně uniká. Kdo si tedy myslí, že Chorvatsko znamená v letní sezóně hlavně davy lidí, mýlí se.

Menší ostrůvek je spíše hornatý a celý zelený. Je ideálním tipem na dovolenou pro ty, kterým se nechce celý den jenom ležet na pláži a rádi by během dovolené podnikli i něco jiného. Chcete-li šnorchlovat, plavit se na jachtě, tady si toho užijete do sytosti. Ve zdejších městečkách je tak trochu ospalá atmosféra jako stvořená pro klidný pobyt. Určitě navštivte zátoku Zaklopatica na severu ostrova. Dostanete se k ní z města Lastovo po dvoukilometrové cestě, kde je kromě skvělých podmínek k plavání i nádherný výhled na ostrov Korčula.

Sveti Klement: Ostrov plný smůly

Nabízejí se zde také Paklené ostrovy, tedy Smolné ostrovy. I ty patří mezi chorvatské ostrovy. Ne, nemusíte se bát, že se vám tady bude smůla lepit na paty. Zdejší ostrovy dostaly své jméno podle smůly bohatě vytékající ze zdejších borovic. Kdysi se používala k impregnaci lodí.

Jedním z Paklených ostrovů je i Sveti Klement, pojmenovaný podle kostelíka, který zde stojí. Plují sem pravidelné lodní linky z Hvaru. Pro jachtaře, ale i rybáře nebo potápěče je zde ráj. Na koupání je nejlepší zátoka Vinogradišće, Palmižana slouží jako přístav jachtařům. Dost často sem jezdí lidé na jednodenní koupání, na ostrově samotném jsou jen tři obydlené osady, proto zde najdete opravdu klid.

Mljet: Strhne vás přírodní tobogán

Čtvrtým tipem, kam zdaleka tolik českých návštěvníků nezavítá, je ostrov Mljet v jižní Dalmácii. Většina lidí totiž zamíří na nedalekou Korčulu nebo poloostrov Pelješac. Přitom Mljet je jedním z vůbec nejzelenějších ostrovů na Jadranu. Dvě propojené slané laguny v nitru ostrova nabízejí nádherné koupání. Kanál propojující laguny má tah tobogánu, takže si zde můžete užít i příjemné vodní hrátky. Voda je tu teplejší než na volném moři. Na ostrově narazíte i na spoustu cyklostezek, stojí za to se tu projet na kole.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů