Chorvatsko od 562 Kč
Zobrazit zájezdy

Chorvatsko: Kouzelná jezera, která lákají nejen ke koupání

Chorvatsko: Kouzelná jezera, která lákají nejen ke koupání

Pokud trávíte letošní dovolenou v Chorvatsku a už vás omrzelo slané moře, udělejte si výlet k některým z dechberoucích jezer. Každý milovník Chorvatska zná notoricky dobře známá Plitvická jezera, my jsme pro vás však vybrali i mnohá další, o kterých jste možná dosud neslyšeli. Která to jsou?

Plitvická jezera

Mezi nejznámější chorvatská jezera patří samozřejmě již zmíněná Plitvická. Ta se nachází poblíž příjezdové trasy do Chorvatska mezi městy Karlovac a Zadar. Po náročné cestě mějte na paměti, že i ta nejkratší trasa kolem jezer vyžaduje tři až čtyři hodiny, nejdelší až šest hodin. V národním parku je vyznačeno celkem šest prohlídkových tras a najdete zde 16 jezer propojených vodopády a kaskádami. Park je otevřen každý den, v neděli i o svátcích. Ubytování je možné v hotelovém komplexu přímo v národním parku Plitvice nebo v autokempu Korana.

Dračí oko

Dračí (Zmajevo) oko vzniklo po poslední době ledové, což znamená zhruba před deseti tisíci lety. V té době moře stouplo a puklinami se vlilo do kotliny, která se zde utvořila. Nachází se na poloostrově Gradina u městečka Rogoznica a je obklopeno strmými útesy, vysokými až 24 m, které přímo vybízí k adrenalinovému seskoku přímo do jezera. V jeho nejhlubší části není žádný kyslík, ale převládá zde sirovodík, tudíž zde není žádný život. Zbytek jezera však obývají nejrozmanitější živočichové jako například ústřice, datlovky vrtavé, raci, langusty nebo humři. Pokud zatoužíte po odpočinkové dovolené v okolí tajemného jezera opředeného legendami, ubytujte se na klidných místech této riviéry: Zatoglav, Stupin Čeline, Ražanj a Kanica.

Jezero Mir

Slané jezero Mir se nachází na ostrově Dugi Otok v jihozápadní části přírodního parku Telaščica. Zajímavostí je, že voda v něm je slaná, protože podzemní kanály jsou spojeny s mořem. Teplota v létě je obvykle o něco málo vyšší, než je teplota moře. Jezero je mělké a v oblasti, kde se nachází bahno či kal, má voda údajně i léčivé účinky. Poblíž jezera se nachází 160 m vysoké srázy, ze kterých můžete sledovat delfíny. Mezi turisty jsou velmi oblíbená města Božava, Sali, Luka, ve kterých se můžete ubytovat.

Červené a Modré jezero

Jestliže rádi trávíte dovolenou na Makarské riviéře, ale moře už vás omrzelo, udělejte si výlet ke krasovému Modrému jezeru u obce Imotski, kde se rovněž můžete vykoupat. Cestou se nezapomeňte zastavit také u Červeného jezera, které se nachází pouhý jeden kilometr od Modrého. Cesta k jezerům vede přes druhé nejvyšší chorvatské pohoří – Biokovo. Obě jezera jsou ve skutečnosti modrá a obklopená strmými skalami. Modré jezero je mělčí a vede k němu stezka, která umožňuje sestup až na samé dno, k průzračným vodám. V extrémních horkých létech se také stává, že jezero vyschne. 

K Červenému jezeru naopak nevede žádná přístupová cesta, je totiž lemováno neschůdnými kolmými stěnami. Podle geologů vzniklo zřícením stropů podzemních jeskyň a vzniklý kráter pak zatopila podzemní voda. Dle posledních měření je hloubka jezera úctyhodných 255 m. Narozdíl od Modrého jezera nikdy nevysychá. 

Bajerské jezero

Toto uměle vytvořené jezero u města Fužine nabralo u turistů na popularitě velmi rychle. Je vyhledávané především pro širokou škálu aktivit, které zde můžete provozovat. Ať už se chcete vykoupat, zarybařit si nebo se projet na lodi, tak jste zde na správném místě.

Okolí jezera je kouzelné a jistě potěší milovníky pěší turistiky. Projít se můžete po promenádě nebo se vydat do 3 km vzdálené jeskyně Vrelo, která byla objevena v roce 1950 a jedná se o jednu z nejkrásnějších jeskyní v celém Chorvatsku. 

Lokvarské jezero

Přestože se jedná rovněž o uměle vytvořené jezero, velmi dobře se začlenilo do životního prostředí krásných jehličnatých lesů. Dnes patří mezi turisticky velmi atraktivní místo, které vyhledávají především potápěči, horolezci, cyklisté, ale také rybáři. Najdeme ho na území severního Chorvatska, severně od města Rijeka, poblíž městečka Lokve. Nejlepší způsob, jak poznat místní přírodu, je pronájem plachetnice či voru, díky kterým objevíte četné zálivy, lákající k příjemnému koupání. Tato oblast nabízí nespočet přírodních krás, mezi něž patří například jeskyně Lokvarka, která je zcela přístupná, osvětlená a nabízí až 1 km chodeb.

Vranské jezero

Největší chorvatské jezero nalezneme přímo u moře, pouhých 7 km od města Biograd na Moru. S mořem je spojeno uměle vytvořeným kanálem, tudíž je jeho voda mírně slaná. Zajímavostí tohoto jezera je rozmanitost mořských ptáků, kteří zde v hojném počtu hnízdí. Můžete se tak pod odborným doprovodem vydat do bažin na jejich pozorování. V okolí jezera se nachází mnoho vyhlášených restaurací s rybími specialitami. Turisté mají také možnost zakoupit si povolenku k rybolovu, ať už v některé z restaurací nebo v turistickém středisku. Jistě vás také potěší vybudované cyklistické a pěší stezky kolem jezera.

Bačinská jezera

Pokud se ubytujete v oblíbených letoviscích Drvenik, Zaostrog, Brist nebo Gradac, určitě podnikněte výlet na Bačinská jezera. Jedná se o soustavu sladkovodních krasových jezer, rozprostírajících se poblíž vesnice Baćina, z nichž šest je propojených a jedno oddělené. Místní zde pořádají romantické okružní jízdy po jezerech za velice příznivé ceny. Cena za projížďku trvající asi 2,5 hodiny je cca 50 Kuna. Voda je zde čistá, průzračná a obvykle přibližně o 3 stupně teplejší než moře. Nedaleko se nachází zříceniny antických hradeb a vyhlášená restaurace, kde umí skvěle zkombinovat dalmatskou a bosensko-arabskou kuchyni.

Komentáře

Romana
věrná členka
Romana
před 5 lety
Romana
před 5 lety

Super tipy na výlety krásný článek

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 5 lety
Gustawka
před 5 lety

je to velice kouzelné

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů