Benátky od 1 799 Kč
Zobrazit zájezdy

Kam vyrazit na dovolenou vlakem z České republiky? I po Evropě to lze levně

Kam vyrazit na dovolenou vlakem z České republiky? I po Evropě to lze levně

Cestování vlakem k moři dnes již není tak běžné. Většinu lidí okamžitě odradí pohled na ceník jízdného a ty ostatní pak diskomfort při samotné cestě. Musí být ale cestování vlakem vždy drahé a nepohodlné? My vás přesvědčíme, že ne. Podívejte se s námi na několik tipů, jak se lze levně dostat vlakem k moři nebo do zajímavých evropských metropolí, a zpestřete si tak vaši letní dovolenou.

Vlakem k moři do Chorvatska

Chorvatsko - Čechy nejvíce oblíbená destinace je skvěle dostupná i vlakem. Na cestě strávíte 20 hodin, narozdíl od cesty automobilem však dorazíte plní sil. Dojet můžete například do Splitu s přestupem ve Vídni a Záhřebu, kde si můžete udělat krátkou pauzu na procházku těmito historickými městy. O něco kratší cesta je na poloostrov Istrie, kam vás doveze přímý noční vlak z Mnichova. Tímto vlakem se dostanete do luxusního letoviska Opatija nebo až do přístavního města Rijeka. Ceny začínají na 1 050 Kč.

Pokud si pamatujete oblíbený spoj Česká republika – Chorvatsko s lůžkovými autovlaky, máme pro vás smutnou zprávu. Ten již bohužel nejezdí a jeho opětovné zavedení zatím není v plánu.

Vlakem k moři do Polska

Zajímavou a lehce dostupnou přímořskou destinací může být Polsko. Zdejší písečné duny, barevné kamínky a množství majáků vás zcela jistě ohromí. Dostanete se sem za cenu již od 629 Kč. Zvolit můžete například trasu Bohumín – Hel nočním vlakem. Hel je lákavá turistická destinace pro rodiny s dětmi, většina pláží je totiž otočená směrem do zálivu, tudíž je zde teplejší voda. Vlak vyjíždí každý den ve 20:12 a jede přes atraktivní destinace Gdaňsk, Sopoty a Gdyni. Spoj je v provozu od 19. června do 1. září a cesta zabere zhruba 11,5 hodiny.

Vlakem do Lublaně

Dalším místem, kam lze sehnat výhodné jízdenky, je slovinská Lublaň. Prostřednictvím Českých drah se do tohoto krásného města dostanete vlakem na trase Brno – Lublaň přibližně za 760 Kč. Levnější variantou je zakoupení jízdenky z České republiky do Villachu. Odtud pak musíte koupit přes rakouskou společnost ÖBB jízdenku z Villachu do Lublaně. S dostatečným předstihem se tak můžete dostat na cenu pod 600 Kč.

Vlakem do Bruselu

Úchvatné architektonické památky, muzea s jedněmi z nejcennějších uměleckých sbírek Evropy, sídla nejdůležitějších evropských institucí, čokoládovny a pivo! Navíc za pětistovku? Jízdenek je však v prodeji pouze omezené množství, a proto je nutné cestu plánovat s předstihem. Vyhledávač Českých drah vám tuto trasu běžně vyhledá za 1 000 Kč a více. Pokud však použijete fígl, kdy zadáte „přes“ Ústí nad Labem či Cheb, objeví se vám jízdenky od 500 Kč. Cesta zabere 11 hodin pohodlným vlakem.

Vlakem do Maďarska a Rakouska

Z České republiky si můžete udělat výlet také do Maďarska a navštívit například krásnou Budapešť, termální lázně nebo jezero Balaton. České dráhy nabízí přímé spojení z Prahy, Brna nebo Ostravy do Budapešti. Jezdí každý den po dvou hodinách a ceny z Brna začínají už od 331 Kč, z Prahy od 552 Kč a z Ostravy od 442 Kč. Více informací naleznete opět na stránkách Českých drah.

Dále můžete pokračovat z Budapešti blíže k nám do maďarských termálních lázní Györ, kam jezdí přímý vlak necelé dvě hodiny. Cena je cca 200 Kč za jednu cestu. Pokračovat můžete z Györu do Vídně za cca 500 Kč a pak zpátky do České republiky přímými vlaky za cenu od 184 Kč. Další variantou je se podívat z Budapešti k jezeru Balaton, kam se dostanete vlakem už za 130 Kč a cesta bude trvat 1,5 hodiny.

Vlakem do Benátek

Projet se na gondole malebnými kanály nebo prozkoumávat krásy Benátek můžete díky vlakovým spojům společnosti ÖBB z Prahy nebo Brna. S dostatečným předstihem lze zakoupit jízdenky od 900 Kč s jedním přestupem ve Vídni, kde budete mít přibližně hodinu, než pojede navazující vlak. Můžete tak alespoň trochu prozkoumat krásy tohoto města nebo si zajít na vyhlášený vídeňský řízek. Celá cesta zabere přibližně 11 hodin. 

Vlakem do Milána

Posledním zajímavým tipem je trasa Praha – Milán. Na cestě se zastavíte na mnoha zajímavých místech (Vídeň, Benátky, Verona, Lago di Garda a poslední stanice Milán). Celkově cestování vlakem na této trase zabere cca 16 hodin do konečné destinace. Jízdenky seženete již od 1 050 Kč. Na severu Itálie pak najdete mnoho dalších možností, kam se vydat vlakem navíc za příznivé ceny, pokud nakoupíte jízdenky dopředu. Zajímavá může být i cesta z Benátek do Florencie přímým vlakem.

Vlakem po České republice

Pokud se letos nikam za hranice nechystáte, určitě nezůstávejte sedět doma. I naše krásná vlast má co nabídnout. Zkuste pro tentokrát nechat auto doma a vyrazte v poněkud dobrodružnějších stopách našeho dětství. Sbalte stan a nějaké ty mlsky na cestu, vytipujte si několik kempů a kupte si jízdenku na léto. Zábava čeká!

I vlak se někdy opozdí...

Poradíme, kde hledat aktuální zpoždění vlaků.

Jaký způsob dopravy na vašich cestách preferujete vy? Dáváte přednost letadlu či raději volíte poněkud dobrodružnější variantu?

Komentáře

Bětka
nový člen
Bětka
před 5 lety
Bětka
před 5 lety

Super! Ježdění vlakem mě baví. určitě některý z tipů využijeme.

GumidekB
stálý člen
GumidekB
před 5 lety
GumidekB
před 5 lety

Díky za tipy. Většinu jsem znal, přesto jsou tu pro mě i nové informace.

Ovča
věrný člen
Ovča
před 5 lety
Ovča
před 5 lety

Vlakem do Ljubljany jsem jela před několika lety na Vánoce. Zpáteční Včasná jízdenka Slovinsko vyšla na ca. 2500 Kč na osobu. Přestupy Vídeň a Villach, jedna cesta ca. 12h včetně čekání na návazné spoje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů