Kuba od 29 990 Kč
Zobrazit zájezdy

Kam vyrazit na dovolenou v roce 2020? Máme pro vás atraktivní tipy

Kam vyrazit na dovolenou v roce 2020? Máme pro vás atraktivní tipy

Další rok uběhl jako voda. Teď se možná ohlížíte za uplynulými 12 měsíci a říkáte si, co vše jste chtěli, mohli a neudělali. Kolik zemí jste toužili navštívit a nevyšlo to. Nevadí! Splňte si svá cestovatelská přání v roce 2020. Cestolino vám s nimi pomůže. Připravili jsme pro vás 7 tipů, kam se vydat v nadcházejícím roce.

Země jsme vybírali z pohledu atraktivity pro Čechy a také nových možností, které se nám občanům České republiky otevírají v posledních letech. Zdaleka jsme se neomezovali zeměmi Evropy a vyrazili jsme i do míst, o kterých byste sami pravděpodobně neuvažovali.

Polsko

Ačkoliv do Polska to máme, co by kamenem dohodil, nepatří mezi námi Čechy do běžně vyhledávaných dovolenkových destinací. To je ale škoda. Domluvíte se tady česky, dojedete sem vlastním autem, nachází se tu hory i moře a o památkách se není třeba dlouze rozepisovat. Na hory můžete do lyžařského střediska Zakopané, za historií například do bývalého města králů do Krakova či koncentračního tábora Osvětim.

Preferujete dovolenou u moře? K Baltu je to přibližně pět hodin autem z česko-polského pohraničí. Voda v Baltském moři je chladnější než v mořích na jihu Evropy, ale zase tu nebývá hlava na hlavě. Mezi nejlépe hodnocené pláže patří Swinoujscie Beach či Jelitkowo Beach, nedaleko přístavního města Gdaňsk.

Rumunsko

Druhou a poslední zemí z Evropy, kam vás Cestolino zve, je Rumunsko. Ani sem nemíří davy českých turistů, což je dáno především minulostí Rumunska a řadou předsudků, které o této zemi často mylně máme. Udělejte v roce 2020 změnu a vydejte se nejen v Drákulových stopách objevovat krásy Rumunska. Navštivte Transfagarasan (tzv. „Cesta světa“) je rumunský horský silniční přechod a také jedna z nejmalebnějších silnic na světě. Pokochejte se výhledem od hradu Bran nebo zamiřte za ryze socialistickou architekturou hlavního města Bukurešť. Ceaușescův palác, kde sídlí rumunský parlament, je druhou nejrozsáhlejší budovou světa po americkém pentagonu.

Výhoda Rumunska spočívá v jeho lokaci, opět sem dojedete po vlastní ose autem. Ale my vám doporučujeme vyrazit na motorce, neboť země je rájem motorkářů. Navíc pro Čechy se jedná o jednu z levnějších destinací.

Kuba

Karibský ostrov je jedním z několika málo posledních míst světa, kde si můžete připomenout, jaké to u nás asi bývalo před rokem 1989. Ale pozor, komunistický režim v zemi se neustále uvolňuje, tak vyrazte dříve, než bude pozdě. Rozhodně nezůstávejte jen v turistické oblasti poloostrova Varadero, ale zamiřte do malebného koloniálního městečka Trinidadu nebo do Che Guevarou proslavené Zátoky Sviní. Pravé doutníky si vychutnáte v oblasti zvané Viňales. Nebojte se bydlet u místních (tzv. casa particular) a ochutnat pan con jamón, jen tak poznáte kubánský kolorit.

Doporučujeme se na Kubu vydat koncem října, případně začátkem listopadu, kdy tu končí období hurikánů, ale ještě je před hlavní turistickou sezónou. Snáze tak usmlouváte zajímavé slevy z ubytování i dopravy v podobě taxi colectivo (sdílené taxíky).

Jordánsko

Nikdy by vás nenapadlo vyrazit směrem na Blízký východ? Dost možná děláte chybu, neboť tady se skrývají hory, pouště i bohaté kulturní dědictví. Naše putování započneme v Jordánsku, které pomalu získává na věhlasu. Navíc se sem dostanete za příznivé ceny (i pod 1 000 Kč) díky levným letům do Ammánu. Bát se tady nemusíte, neboť bezpečnost této země je srovnatelná například se Slovenskem.

Hodně lidí do Jordánska míří za novodobým divem světa – skalním městem Petra. Ale byla by škoda minout i další zajímavá místa, kterými Mrtvé moře a poušť Wadi Rum bezesporu jsou. Věděli jste, že jedna část z Hvězdných válek se natáčela právě v poušti Wadi Rum? Vydejte se společně s beduíny na projížďku nebo si rovnou zaplaťte přespání v poušti.

Saúdská Arábie

Na podzim 2019 se otevřela tato „kontroverzní muslimská země“ pro 49 států, mezi nimiž byla i Česká republika. Online víza vás vyjdou na cca 1 900 Kč. Cestovat sem budou moci i ženy bez mužského doprovodu, a dokonce bez povinnosti nosit tamní abáju. Avšak i přes to respektujte místní kulturu a zbytečně se neodhalujte na veřejnosti. Více zajímavostí z této nádherné země se dozvíte v rozhovoru: Saúdská Arábie: život v Rijádu očima české zdravotní sestry.

Myslíte si, že Arabský poloostrov je jedna velká nezajímavá poušť, kde tryská ropa? Pak věřte, že země nabízí nespočet kulturního bohatství a vyžití, které teď Saúdové chtějí otevřít světu. Jedním z nich je místo Al-Hidžra (oficiální název zní Madáin Sálih). Jedná se o archeologické naleziště na severozápadě země, které patří k lokalitám na seznamu UNESCO.

Fanoušci off-road vozidel mají o důvod více k návštěvě nově zpřístupněné Saúdské Arábie. V roce 2020 se tady pojede závod Rallye Dakaru.

Omán

Přijde vám Saúdská Arábie jako velký oříšek? Pak se vydejte do sousedního Ománu. Jedná se o další zemi, kde na Čechy narazíte sporadicky. Přitom je tady bezpečno, odlišná (muslimská) kultura, poušť, teplé moře a překvapivě i hory s hustými lesy. Oproti Dubaji se v Ománu jakoby zastavil čas – žádná masová turistika, rostoucí mrakodrapy ani luxusní obchodní domy.

Plavat mezi skalami v průzračné vodě? Tak přesně toto si splníte v Ománu. Zaplavte si ve vyschlých korytech (tzv. vádí), která se zaplní ve vlhkých obdobích roku nebo po deštích. Doporučujeme například Wadi Bani Khalid. Ovšem autem sem nedojedete, rezervujte si čtyřkolku na průjezd mezi skalami.

Chcete přespat na poušti? Přibližně 4 hodiny jízdy od hlavního města Muscat se nachází poušť Wahiba Sands. Na pohled nehostinné místo může být skvělým bodem pro obdivování světlem nerušené noční oblohy.

Japonsko

Poslední tip roku 2020 vás přesune do Asie. V roce 2020 se Letní olympijské hry budou konat v japonském hlavním městě – v Tokiu. Spojte tak prozkoumávání země vycházejícího slunce společně s fanděním na největším sportovním svátku.

Ačkoliv to na mapě nevypadá, Japonsko za 14 dní neprozkoumáte. Novinkou listopadu 2018 jsou Working holiday víza v Japonsku. Tato víza umožní mladým Čechům cestovat a příležitostně pracovat v Japonsku po dobu až 1 roku. To už uvidíte i rozkvétající sakury.

Komentáře

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 4 lety
Gustawka
před 4 lety

Japonsko mě velmi láká

Ninahor
nový člen
Ninahor
před 3 lety
Ninahor
před 3 lety

Dobrý den. Myslím, že tento rok to nakonec nic velkého nebude, nebo tedy nám korona vždy nastoupila když jsme měli odjízdět
Nakonec jsme jeli na spa pobyt a na dané okolnosti super.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů