Jordánsko od 14 283 Kč
Zobrazit zájezdy

Jordánsko: Vychutnejte si pravou arabskou atmosféru a pohostinnost

Jordánsko: Vychutnejte si pravou arabskou atmosféru a pohostinnost

Možná vás napadne, že Jordánsko – země rozlohou a počtem obyvatel připomínající Českou republiku, nemá co nabídnout. Opak je ale pravdou. Při vašem pobytu vás překvapí rozmanitost přírodní krajiny, proslulá historická a náboženská místa, štědrost a laskavost místních lidí a zjistíte, že Jordánsko je skutečně skrytým pokladem Blízkého východu.

Jordánsko, oficiálním názvem Jordánské hášimovské království, se nachází v jihozápadní Asii a severní části Arabského poloostrova. Sousedí s Irákem, Izraelem, Saúdskou Arábií a Sýrií. Úředním jazykem země je arabština, ovšem bez problémů se domluvíte také anglicky a francouzsky.

Jak a za kolik se dostat do Jordánska?

Od listopadu 2018 létá dvakrát týdně přímá linka mezi Prahou a jordánským hlavním městem Ammánem. Doba letu do Jordánska trvá pouhé 4 hodiny a s aerolinkou Ryanair ceny startují na krásných 400 Kč za jednosměrnou letenku. Alternativou je také možnost letět s aerolinkou Laudamotion z Vídně, ceny jsou velmi podobné. Pro vstup do Jordánska je nutné pořídit na ammánském letišti vízum za 40 JOD, cca 1 300 Kč.

Co navštívit?

Ammán

Ammán je hlavním a zároveň největším městem Jordánska. Jeho historie sahá až do 13. století př. n. l. Naprostá většina dochovaných památek, které se zde nacházejí, pochází z období nadvlády antického Říma. Turisticky nejzajímavější částí Ammánu je jeho centrum, které nedávno prošlo rekonstrukcí. Je plné rušných tržišť, obchodů, kaváren a také převážně římských stavebních památek.

Pokud patříte mezi milovníky nakupování, návštěvu Ammánu byste si rozhodně neměli nechat ujít. Seženete zde mnoho rozmanitých suvenýrů, mezi něž patří například šperky ze zlata, cukrovinky, olivy, káva, koření, oblečení i keramika.

Petra

Petra je skalní město, archeologické naleziště a zároveň jeden z nových sedmi divů světa. Je považováno za nejoblíbenější atrakci Jordánska. Nádherné útvary, vytesané do kamene, jsou ve skutečnosti hrobky, kam byli pochováni majetní a vysoce postavení Nabatejci. Jejich říše vzkvétala zhruba okolo roku 62 př. n. l., kdy byla Petra hlavním městem celé Nabatejské říše. Byli to zdatní obchodníci a tak jejich království výrazně prosperovalo. 

Před vstupem doporučujeme vyřízení Jordan passu. Jedná se o vstupenku, která zahrnuje vstupné jak do Petry, tak i do jiných památek po celém Jordánu a je jen na vás, jaké z nich se rozhodnete navštívit. V ceně jsou pak také víza do Jordánska. Podmínkou je pouze to, že na území Jordánska musíte zůstat alespoň 3 dny.

Wádí Rum

Wádí Rum neboli Měsíční údolí. Podle některých cestovatelů se jedná o nejkrásnější poušť na Zemi. Zejména pak při západu slunce se písek a pískovcové skály zbarví do ruda. Není tedy divu, že filmaři používají tuto poušť k nasimulování Marsu. Natáčel se zde například film Marťan s Mattem Damonem nebo Lawrence z Arábie. Wádí Rum ovšem není pouští bez života. V rámci této rezervace se totiž pohybuje a žije na 2 000 osob – beduínů z kmene Zalabia. Nejlepší způsob, jak poznat Wádí Rum, je vzít si na cestu džíp nebo velblouda.

Džeraš (Jerash)

Asi 50 km severně od hlavního města Ammán leží místo jemuž se přezdívá Pompeje Východu. Říká se mu tak díky rozloze a kráse, kterou měli Pompeje před výbuchem sopky. Podle mnohých odborníků bylo z celého města Džeraš zatím odkryto pouhých 10 %. Zachoval se zde především střed města s kilometr dlouhou kolonádou, která má na svém začátku i konci vstupní bránu. Nedaleko bran se také nachází dvě divadla. Jižní divadlo se dodnes pro svou výbornou akustiku stává centrem Džerašského festivalu. Dále je zde velmi zachovalé Oválné náměstí, které je nezvykle velké a dnes slouží k slavnostnímu shromáždění během zahájení letního festivalu. Duchovním centrem města je chrám bohyně Artemis.

Akaba

Akaba je dnes moderním přístavním městem, které najdete v nejjižnějším bodě Jordánska. Věří se, že první přístav zde vznikl již kolem roku 1500 př. n. l. V současné době tato oblast láká na nádherné pláže, krásně vyhřáté moře a korálové útesy, díky nimž se Akaba stala jednou z nejlepších potápěčských destinací na světě. Samotné město pak láká na řadu historických památek. Najdete zde například pevnost Helim – vybudovanou ve 12. století křižáky, archeologické muzeum sídlící v bývalém sultánském paláci nebo velmi oblíbené turecké lázně.

Hrad Ajlun

Hrad Ajlun byl vždy dominantou obřího kopce Mount Auf a kdysi sloužil jako vojenská pevnost a nárazník pro ochranu regionu před napadením křižáky. V letech 1837 a 1927 ho silně poškodilo zemětřesení, ale v současně době je opravován. K hradu Ajlun je jen krátká cesta z Džeraš, která vede přes borový les a olivové háje. Hrad je uvnitř daleko zachovalejší než známější Kerak. Uvnitř najdete také malé muzeum, kam je vstup zdarma.

Mrtvé moře

Mrtvé moře je ve skutečnosti bezodtoké slané jezero, které se rozkládá mezi Izraelem a Jordánskem. Moře se mu říká díky obrovské rozloze 1 050 km2 a slané vodě, která je skoro 10× slanější než mořská voda a téměř 9× slanější než voda z oceánu. Nachází se 420 metrů pod hladinou světového oceánu a je tak nejníže položeným odkrytým místem na Zemi. Každý rok se k němu vypraví statisíce návštěvníků. Hlavním důvodem jsou jeho léčivé účinky na zdraví. Bahnem z Mrtvého moře se potírala už egyptská královna Kleopatra, která toužila po mladistvé pokožce. V Jordánsku se pro turistiku a léčebné pobyty využívá severní část Mrtvého moře, kde bylo v letovisku Sweimeh zatím postaveno několik luxusních hotelů a výstavba stále pokračuje.

Mount Nebo

Posvátná hora Nebo se zvedá do výšky 817 m n. m. a leží asi 8 km severně od Madaby. Odtud se vám za vstupné 1 JOD naskytne ohromující výhled na Mrtvé moře, údolí řeky Jordán a samozřejmě také na druhý břeh, kde se rozkládá Palestina a Izrael. Hora Nebo je jedním z významných biblických míst v Jordánsku, kam míří denně stovky poutníků z celého světa. Na horu Nebo totiž přivedl Mojžíš svůj lid při útěku z Egypta, aby mu odsud ukázal „Zaslíbenou zemi“, kterou jim celou cestu sliboval.

Samotní Jordánci jsou velmi milí lidé a budou se na vás zubit při každé příležitosti. Jsou také velmi upovídaní a zvědaví, proto by vás neměly překvapit případné žádosti o společné foto či pozvání na oběd nebo večeři.

Láká vás dovolená v Jordánsku? Přestaňte o ní jen snít a prožijte výjimečnou dovolenou v zemi historie a biblických příběhů.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů