7 nejjednodušších jazyků, které se naučíte během pár týdnů

7 nejjednodušších jazyků, které se naučíte během pár týdnů

Jak ideálně stimulovat svou mysl? Neexistuje lepší způsob, než začít s učením nového jazyka. O tom, jak moc vám nový jazyk půjde, rozhoduje zejména to, do jaké skupiny patří vás mateřský jazyk. Čeština se řadí mezi jazyky slovanské, bez velkých obtíží se tak naučíte jazyky ze stejné skupiny, jako je například slovenština, ruština, chorvatština nebo polština. A jak je to s dalšími jazyky, které se vám mohou hodit?

Jak se rychle naučit cizí jazyk?

  • najděte si motivaci, kdy a kde chcete jazyk používat
  • věnujte se tématům, která vás baví i v češtině
  • sledujte filmy a seriály v originálním jazyce
  • učte se nahlas
  • vyzkoušejte různé aplikace na slovíčka a testy
  • mluvte s rodilým mluvčím, případně vyzkoušejte online kurzy
  • přestaňte se bát, že uděláte chybu

Ruština

Při pomyšlení na azbuku se vám ježí chlupy a říkáte si, co dělá v našem seznamu zrovna ruština? S ohledem na to, že rusky mluví více než 278 milionů lidí po celém světě, a to, že ruština patří mezi slovanské jazyky, doporučujeme alespoň na okamžik zvážit, zda jí nedat šanci. Po zvládnutí azbuky nakonec zjistíte, že mnoho ruských slov je podobných těm v češtině. Gramatika je rovněž téměř stejná. Využít ji můžete nejen při vašich cestách, ale například také v zaměstnání, kdy ji některé firmy obchodující s východními zeměmi vyžadují.

Angličtina

Dnes už pravděpodobně nenajdeme nikoho, kdo by alespoň neznal pár základních slovíček v angličtině. Mluvit anglicky se dnes stává už téměř povinností. Ačkoliv se může zdát, že se jedná o nejrozšířenější jazyk na světě, není tomu tak, nejrozšířenějším jazykem je stále čínština, ta se však řadí mezi nejtěžší jazyky světa, proto si o ní řekneme zase v jiném článku.

Výhodou angličtiny je, že ji opravdu uslyšíte téměř všude. Neexistuje mnoho států, kde by se ji děti povinně neučily ve škole. V České republice ji slyšíme z rádií, křičí na nás z plakátů, čteme ji na počítačích i v časopisech. Jedná se o poměrně jednoduchý jazyk, potíže mohou zpočátku působit slovesné časy, kterých má angličtina 12 a člověku z nich jde občas hlava kolem. Rodilí mluvčí jsou však často velmi shovívaví, a tak se s nimi domluvíte i s naprostými základy.

Němčina

Německy hovoří téměř 190 milionů lidí na celém světě a jedná se o nejpoužívanější mateřský jazyk v Evropské unii. Řadí se mezi západogermánské jazyky a díky jejím nářečím má mnoho podob. Velkou výhodou je, že Německo máme, co by kamenem dohodil, navíc se dnes běžně vyučuje již na základní škole a mnoho slov, které dnes běžně používáme, pochází právě z němčiny, a to díky dobám, kdy české území patřilo pod Rakousko-Uhersko.

Co se týká šprtání slovíček, s tím pravděpodobně mít problém nebudete, jisté problémy vám může dělat učení členů a slovesných časů. Ačkoliv němčina není zrovna libozvučný jazyk a mnohdy bývá na internetu předmětem mnoha vtipných videí, pravděpodobně nakonec budete alespoň za znalost základů rádi. Hodit se vám může opět nejen při cestování, ale také při shánění pracovního místa.

Španělština

Španělština je třetím nejrozšířenějším jazykem na světě a domluvíte se s ní téměř všude. Patří, stejně jako francouzština, italština, rumunština a portugalština, do skupiny románských jazyků. Skvěle se hodí pro cestovatele, kteří rádi poznávají nové kultury. A pokud toužíte po práci delegáta u cestovní kanceláře, její znalost zcela jistě zužitkujete, jelikož cestovky ji často požadují jako druhý jazyk.

Uplatníte ji nejen ve Španělsku, ale také v USA a mnoha zemích Střední a Jižní Ameriky. Hodně slovíček je do značné míry velmi podobných těm v angličtině, trochu těžší se nám mohou zdát slovesné časy, pro které čeština nemá ekvivalenty, ty se však naštěstí běžně všechny nepoužívají.

Italština

Italština byla několikrát zvolena jako nejkrásnější jazyk světa, kterým mluví až 100 milionů lidí. Dá se ale i snadno naučit? Co se týče výslovnosti, tu se naučíte hned během několika prvních lekcí. Je to jazyk založený na samohláskách, z toho důvodu je italština tak krásně plynulá a melodická. Podobně jako pro španělštinu platí – žádné skloňování, žádné pády, zato ale mnoho nejrůznějších slovesných způsobů a časů. Opět, ne všechny budete běžně používat. Pro začátek si vystačíte s přítomným a alespoň jedním minulým časem.

Norština

Norština, stejně jako dánština a švédština, patří mezi severogermánské jazyky, jež jsou si vzájemně velmi podobné. Přirovnat by se to dalo k podobnosti mezi češtinou a slovenštinou. V dnešní době používá norštinu téměř 5 milionů rodilých mluvčích, nejedná se tedy o nijak rozšířený jazyk, pokud ale patříte mezi polygloty, určitě norštinu nevynechejte.

V případě, že jste na škole měli angličtinu nebo němčinu, nebude pro vás pochopení norské gramatiky nijak složité. Rovněž norská výslovnost není tak těžká, jak by se mohlo zdát. Vzhledem k rostoucí popularitě severských zemí a tamních přírodních krás roste i v České republice počet jazykových škol, které se norštinou zabývají.

Malajština

Malajština je jazyk Malajců a jako rodnou řeč jej využívá cca 30 milionů lidí. Jeho různé varianty se používají jako dorozumívací a úřední jazyk v Indonésii, Malajsii, Bruneji a v Singapuru. Je to jazyk psaný latinkou, výslovnost je velmi snadná a hlavně neobsahuje téměř žádnou gramatiku. Žádné pády, členy, osoby, časy přítomné či minulé, prostě se jen řadí slovíčka za sebou.

A co vy? Mluvíte některým z jazyků? Který je podle vás nejlehčí?

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů