7 tipů, jak si (při)vydělávat na cestách

7 tipů, jak si (při)vydělávat na cestách

Milujete cestování. Je to jako droga, vy nemůžete přestat a nejradši byste opustili práci. Ale bez peněz zas moc dlouho cestovat nebudete. Chce to objevit nové zdroje příjmu!

Když vám teď prozradíme, že cestováním si můžete (při)vydělávat, co vám vyskočí v hlavě? “To je zase nějaký multi level marketing.” “Na to potřebuji podnikat a mít živnostenské oprávnění.” Jistě, to jsou taky možnosti, ale našli jsme pro vás řešení, kde podnikatelem být nemusíte a zvládnete je při své práci. Na cestách, i po návratu. Jaké? Pojďme se na ně podívat.

Instruktor všeho možného

Jedete na hotelu a chcete mít pobyt zadarmo? Co se tam vydat jako animátor pohybových aktivit nebo instruktor jógy? Tyto možnosti výdělku s ubytováním/jídlem zadarmo stále frčí například v Řecku. Věk nemusí být omezujícím limitem, pokud jste na něco šikovní. Instruktorovat můžete i na horách, ale tady po vás budou chtít už nějaký ten papír, že na to máte schopnosti a kurzy.

Staňte se dobrovolníky a pomáhejte

Kdepak, zdaleka nemusíte být doktorem, nebo zdravotní sestrou, abyste se někam vydali jako dobrovolník. Existuje celá řada portálů, jako jsou například helpx, wwoof nebo workaway, kde si najdete pobyt v zahraničí. Za pomoc získáte ubytování a jídlo zdarma a často i malé kapesné. Možností, přes jakou organizaci vyjet, je hned celá řada. Některé z nich, včetně příběhů skutečných dobrovolníků, zachytila na svém blogu nomádka Hanča.

Psí a kočičí chůva

Ani toto není žádný vtip. Už jste slyšeli o house a pet sittingu? Za péči o dům a domácího mazla (nejčastěji právě pejska) můžete získat celý dům pro sebe. Dá se tak klidně zdarma bydlet měsíc na Kostarice v luxusní vilce. Nejznámějším serverem s takovými nabídkami je TrustedHousesitters.com.

Vědma nebo pouliční umělec

Máte nějaký neobvyklý koníček, kterým můžete potěšit nebo pobavit okolí? Ano, být pouličním umělcem nebo vědmou není nic pro introverty. Ale funguje to. Jsou dokonce lidé, co takto objeli celý svět. Jen pozor – zjistěte si, zda je to v dané zemi legální a společensky přijatelné.

Články za honorář

Za autorský honorář nebo tištěného průvodce na další cestu můžete psát i vy. Není potřeba hned studovat žurnalistiku, jen mít rádi písmenka. Nejlepší je psát přímo o svém cestování a věřte, že poptávka po takových článcích stále je. Psát můžete na IČO, ale někde dokonce hledají i externí redaktory na DPP. Zkuste se poptat na cestovatelských webech.

Kurzy a přednášky (nejen) o cestování

Pravda, tyto možnosti (při)výdělku využijete až po návratu domů. Ale opět můžete spojit užitečné s příjemným. Máte fotky z cest a rádi mluvíte? Pak napište cestovním kancelářím, zda nestojí o vaši přednášku. Nemusíte být hned v exotice, abyste se stali úspěšnými kandidáty na prezentaci vaší dovolené. Protože mnohem častěji bývá poptávka po něčem tradičnějším v Evropě nebo i u nás doma. Žádná cestovka o vás neprojevila zájem? Tak si uspořádejte svůj vlastní kurz. K tomu skvěle poslouží portál Naučmese.

Buďte influencerem

Založit si blog, natáčet videa na Youtube anebo fotit na Instagram s dnešní technikou není problém. Pouze to chce nápad a odlišit se. Jako influenceři na sociálních sítích nemusíte hned požadovat honorář na fakturu, ale začněte s barterem. Získat letenky zdarma, sponzorovaný pobyt nebo funkční oblečení na cestu přece taky není k zahození. Jen to předtím vyžaduje nějakou tu práci na sociální síti a budování si své komunity.

Zdaleka to není doména mladých. Dave a Deb už mají nějaký ten rok po čtyřicítce a jak jim šlape blog The Planet D. Namítáte, že anglicky mluvícím se to snáze proráží? Jistě, něco na tom bude. Ale například Slováci Milan Bardún z blogu Bez mapy a Janka Schweighoferová z Travelhackera se blogováním živí na full time. A to oba píší ve své mateřštině.

Nestačilo vám předchozích 7 tipů a pořád hledáte? Pak pro vás máme další tipy od nomádky Hanči a jejích kamarádů. Akorát na některé z nich už to živnostenské oprávnění budete potřebovat.

Autorka: Hana Šormová

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů