Albánie od 8 400 Kč
Zobrazit zájezdy

Albánie: Turisticky neobjevená země s velkým potenciálem

Albánie: Turisticky neobjevená země s velkým potenciálem

Albánie je vzrušující zemí mnoha tváří. Krásné přírodní pláže, tyrkysové moře, ale také velkolepé hory, starobylá města, archeologické památky a divoká panenská příroda, která je domovem majestátních orlů a vzácných pelikánů. V posledních letech se stává velmi vyhledávanou možností, jak si užít příjemnou dovolenou, spojenou s nižšími cenami i vysokým komfortem. Mezi nejznámější lokalitu patří takzvaná Albánská riviéra, která nadchne mnoha izolovanými zátokami, ale za zmínku stojí i mnohá další místa.

Saranda

Pokud toužíte po rušném místě plném nočních klubů a výborných restaurací, hojně navštěvovaných mezinárodními turisty, kde to zkrátka žije, je pro vás Saranda tím pravým místem. Nachází se na jihu Albánie, téměř u hranic s Řeckem. Počet slunečných dní se zde pohybuje okolo 300 ročně a během léta téměř nezaprší. Město je obklopené nádhernými plážemi s čistým mořem, v jejichž okolí se rozprostírají olivové háje. Jestliže netoužíte pouze po lenošení, vyrazte na jednodenní výlet za krásným Modrým okem, vyvěrajícím krasovým pramenem s různobarevnými vodami, nedaleko města Gjirokastër.

Ksamil

Letovisko Ksamil je vzdálené jen 25 minut jízdy autem ze Sarandy. Narozdíl od Sarandy zde ale panuje klidnější atmosféra. Dostatek soukromí poskytují tři malé ostrovy ponořené v tyrkysové zátoce, na které bez problémů doplavete nebo dojedete lodí. Nedaleko města Gjirokastër leží historické městečko Butrint (zapsané na seznam UNESCO), které je známé archeologickými nálezy, zejména řeckým divadlem pocházejícím ze 3. stol. před Kristem. V jeho sousedství se nacházejí veřejné termální lázně.

Dhërmi

Při návštěvě Albánie byste rozhodně neměli vynechat malou pobřežní vesnici Dhërmi. Je protkána tradičními albánskými domy, kostely a překrásnými uličkami, které jsou plné kvetoucích popínavých rostlin. Vesnice leží ve svahu svažujícím se k Jónskému moři. Nad vesnicí naleznete klášter svaté Marie, odkud se vám naskytne překrásný pohled na moře.

Pod vesnicí se nachází stejnojmenná pláž s překrásně tyrkysovou vodou. Přestože je zde v hlavní sezóně velký nápor turistů, pláž nebývá přeplněná, jelikož je téměř 1,5 km dlouhá. Své klidné místo si zde tedy najde každý. Pokud by vám tato pláž nestačila, vydejte se na písčito-oblázkovou pláž Drymades, která je od Dhërmi vzdálena přibližně 3 km a je považována za jednu z nejkrásnějších v Albánii.

Himara

Vesnice Himara je v sezóně hojně navštěvovaným místem, i tak si stále zachovává své kouzlo. V okolí se nachází několik překrásných pláží. Například nedaleko ležící pláž Livadhi, která je lemována olivovníky. Dále pak pláže Spile, Marachi, Prinos a Potami, které leží přímo u vesnice a jsou od sebe odděleny skalami.

Skvělým místem, které potěší nejednoho milovníka historie, je 15 minut jízdy vzdálený hrad Ali Pasha u vesnice Agavia. Je ve skvělém stavu a naskytne se vám odtud krásný výhled na moře.

Borsh

Přímořská  a rybářská vesnice Borsh láká na nejdelší pláž v Jónském moři, která měří úctyhodných 7 kilometrů. V okolí rostou olivovníky a je zde několik barů a restaurací. Pokud byste se začali přece jen trochu nudit, vydejte se na přibližně hodinový výstup k hradu Borsh, kde se vám naskytne dechberoucí výhled do krajiny. K vidění je zde i zřícenina mešity s minaretem a medresy (náboženské školy). Při sestupu se pak můžete odměnit obědem v hospůdce na krásných vodopádech.

Pogradec

V Albánii nenajdete pouze přímořské pláže, je také domovem jednoho z nejstarších a nejhlubších jezer Evropy – jezera Ohrid. Na jehož jižní albánské straně se rozkládá město Pogradec, kde se nachází písčitá pláž, nespočet restaurací a kaváren. Kousek od města Pogradec můžete navštívit pláž s bílo-zlatým pískem Ljubanishta (na území Makedonie). Za zmínku určitě stojí město Lin, ve kterém se vám naskytne překrásný výhled na celé jezero.

Theth

Ráj pro všechny, kdo rádi tráví dovolenou uprostřed překrásné přírody, to je Theth, ležící ve stejnojmenném národním parku. Vesnice je obklopena dechberoucími horami, kde mimo jiné také najdete místa s křišťálovou horskou vodou. Na své si zde přijdou jak vyznavači odpočinku a relaxu, tak rozhodně také aktivnější jedinci, jelikož okolí je přímo stvořené pro outdoorové aktivity jako jsou horské túry či jízda na koních. V zimě je vesnice prakticky nepřístupná.

Koman

Další z vesnic, kterou nenajdete u pobřeží moře, je Koman. Poblíž se nachází překrásné jezero Koman, které bylo uměle vytvořeno a vypadá jako norské fjordy. Zde si můžete zakoupit výlet lodí doslova pohádkovou krajinou do města Fierzë (i opačným směrem). Jedná se o přibližně tří hodinovou plavbu trajektem (lze tak přepravit i auto) nebo menšími loděmi.

Zatímco cestovní ruch tu teprve začíná, cestování Albánií je stejně bezpečné, jako když byste cestovali kdekoliv po Evropě. Za posledních deset let se toho totiž hodně změnilo. Albánci ví, že turistika je jejich zdroj příjmů. Tudíž se vůči turistům chovají velmi přátelsky a vstřícně.

Navnadili jsme vás? Je dovolená v Albánii vaší letošní jasnou volbou?

Komentáře

CigarettesAfterSex
nový člen
CigarettesAfterSex
před 5 lety
CigarettesAfterSex
před 5 lety

To vypadá fantasticky. Viděl jsem fotky kamaráda, který je teď v Albánii a pláže téměř prázdné, když to srovnám s běžnými dovolenkovými destinacemi. Hodně hezky taky vypadá Vlora.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů