Azorské ostrovy od 13 635 Kč
Zobrazit zájezdy

Azory: Exotika skvěle dostupná i z Evropy

Azory: Exotika skvěle dostupná i z Evropy

Podobně jako bájný Fénix, vstaly i Azorské ostrovy z popela. Souostroví vzniklo řáděním sopek na dně oceánu a ani dnes ostrovy nespí. Azory lákají úchvatnou přírodou, celoročně příjemným klimatem a skvělou dopravní dostupností. Čtěte více.

Azory se představují

První, čeho si v tomto zapomenutém ráji všimnete, jsou všudypřítomné hortenzie, burácení oceánu a teplota tak akorát na kraťasy. Přesto se stále nacházíte na území Evropy, Azory jsou totiž nejzápadnější výspou Portugalska. Potěší vás, že s většinou mladších obyvatel se domluvíte anglicky – místní totiž často jezdí „na zkušenou“ do Kanady, za vydělané peníze si po návratu postaví domek a pracují na farmě. Brzy poznáte, že Azořané jsou na svou domovinu velice hrdí.

Celé souostroví se skládá z devíti obydlených ostrovů: hlavní ostrov Sao Miguel, dále Santa Maria, Faial, Pico, Sao Jorge, Terceira, Graciosa a nejvzdálenější Flores a Corvo.

Jak, kde a za kolik

  • Z Čech se dostanete na ostrovy snadno. Nejpřímější cesta je s aerolinkami TAP Portugal s jedním přestupem v Lisabonu. Cesta Praha – Lisabon – Ponta Delgada trvá přibližně pět hodin a letenku pořídíte okolo 7 000 Kč.
  • S předstihem byste měli řešit také ubytování, lokalita je čím dál oblíbenější a kapacity se rychle plní. Pokud máte rádi dobrodružství, vždy naleznete místo v kempu, které bývají za symbolický poplatek, místy dokonce zdarma.
  • Na ostrovech byste marně hledali hromadnou dopravu, zato si zde bez problémů pronajmete auto nebo zavoláte taxi. Vlastní auto se vyplatí především na hlavním a zároveň největším ostrově Sao Miguel.

Hlavní ostrov Sao Miguel – poznejte ostrov jezer a horkých pramenů

Sao Miguel je ostrov plný jezer, úchvatných výhledů a termálních pramenů. Snad proto nikdy neztrácí zelenou barvu. Tento ostrov nevynechá při návštěvě žádný turista, na letiště v Ponta Delgadě přistává většina letadel.

Hned po příletu si můžete vypůjčit auto a pokračovat směrem na Furnas. Městečko je skryté mezi kopci, které zachytávají mraky, a tak zde často prší. Sychravé počasí je však přesně to, na co čekáte – je totiž ideální pro návštěvu zahrad Terra Nostra.

Těšte se nejen na botanickou zahradu, ale také na soustavu termálních bazénů uprostřed exotické flory. A abyste završili dokonalý den, rezervujte si místo v restauraci a k večeři objednávejte Cozido – tradiční směs masa a zeleniny, která se připravuje dušením v sirných pramenech.

Pokud se vám zalíbil relax v horké vodě, přesuňte se do východní části ostrova, do místa zvaného Ponta de Ferraria. Naleznete zde unikátní přírodní bazén, kde se chladná voda z oceánu mísí s termálními prameny. Zavřete oči, držte se nataženého lana a užívejte si nevšední zážitek.

Cestou z Furnas se zastavte také u jezer Fogo a Cete Cidades. Připravte si mobily a foťáky, výhledy, které se zde naskytnou, ozdobí rodinná alba i instagram.

TOP 3 ostrovy, které musíte vidět

Byla by však škoda strávit celou dovolenou na jednom ostrově. Které další se vyplatí navštívit?

Sao Jorge – vydejte se na trek a zažijte ty nejlepší výhledy

Na Sao Jorge naleznete jedny z nejhezčích turistických tras. Naprostou senzací je pak Faja du Caldeira de Santo Christo. Z výhledu na oceán a divokou přírodu vám spadne brada hned na začátku výletu, a pusu nezavřete až do konce.

První dny vás překvapí množství krav na ostrově, jsou zkrátka všude: na silnici, na pěšině, na dvorku i na skále. Je jich tu dokonce 2× více než Azořanů. Pak ale ochutnáte domácí sýry a křehké steaky a přítomnost krav akceptujete. Vedle nešlápnete, ani když si v restauraci objednáte rybu či mořské plody.

Pico – vystoupejte na nejvyšší horu Portugalska a zapijte to vínem

Dominantou ostrova je Pico Pico (čtěte hora jménem Hora), který měří úctyhodných 2 351 m. Pokud si troufáte, vrchol můžete pokořit. Nezapomeňte si však přivstat, výstup vám zabere celý den. Ostrov má ještě jeden unikát, jeskyni Gruta das Torres, která je se svými 5 km jednou z nejdelších jeskyní světa.

Gastronomickou specialitou oblasti je víno. Místní produkují víno klasické, lávové a dokonce i něco na způsob portského. Zaručeně si pochutnáte.

Faial – poznejte ničivou i tvořivou sílu lávy

Poslední velkou erupci zažil Faial v roce 1957. Podmořská sopka tehdy vychrlila tolik lávy, že zvětšila ostrov o nové území. Na místo se rozhodně vydejte, uvidíte měsíční krajinu plnou černého popela a na vše shora dohlíží ohořelý maják. V podzemí pak naleznete moderní muzeum vulkánu.

Když už budete na ostrově, projděte si hlavní město Horta. Jedná se o přístav plný jachet a obchodů. Dokonce zde narazíte na klidnou zátoku vhodnou ke koupání v oceánu.

Azorské ostrovy patří mezi místa, kam můžete jet několikrát a stále je neznáte celé. Možná je to nezkrocenou přírodou a divokým oceánem, možná přátelskými obyvateli a skvělým jídlem. Zažijte Azory na vlastní kůži a zaručujeme, že se budete chtít vrátit.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů