Zakynthos od 7 490 Kč
Zobrazit zájezdy

Kam se v Evropě vydat pozorovat „exotická“ zvířata

Kam se v Evropě vydat pozorovat „exotická“ zvířata

Chcete na dovolené vidět delfíny, karety, velryby nebo třeba ohrožené tuleně ve volné přírodě? Poradíme, kam se za těmito vodními živočichy vydat a neopustit přitom Evropský kontinent.

Drobné vlnky se odráží od trupu katamaránu. Najednou motory ztichnou a celé osazenstvo lodě se nahne ke straně. “Tam,” vykřikne někdo a skutečně, přibližně 50 metrů od plavidla skotačí rodina delfína skákavého. Katamarán se nesmí přiblížit na méně než 30 metrů k delfínům – jedno ze základních pravidel pozorování těchto tvorů v moři. To ale nevadí, neboť tito zvídaví tvorové brzy spatří své sledovatele a vydají se na bližší průzkum lodi. Je slunečné dopoledne a nacházíme se na moři nedaleko portugalského města Setúbal.

Vydejte se společně s Cestolino pozorovat mořskou faunu Evropy. Kde ve volné přírodě můžete sledovat hejna delfínů, velryb, karet obecných nebo vzácných tuleňů středomořských? Nezveme vás na exkurzi typu „Navštivte Loro park na ostrově Tenerife” (i když ten je také krásný) ani vás nenaženeme na velkou výletní loď. Vytipovali jsme pro vás místa na dovolenou, kde máte větší šanci spatřit pro nás exotické mořské živočichy ve volné přírodě.

Za delfíny nejen do Portugalska

Spatřit delfína skákavého v Evropě není tak složité, neboť je můžete zahlédnout na celé řadě míst od Velké Británie, Irska přes Francii, Španělsko až po Řecko. Osvědčených míst k jejich pozorování je spousta. Jedním z nich je ústí řeky Sado u výše zmiňovaného portugalského města Setúbal.

Při pozorování delfínů mějte na paměti jednu zásadu – nepřibližujte se k nim lodí na méně než 30 metrů. Nájezdy turistů v motorových člunech narušují jejich přirozené prostředí. Chápeme, že vy loď nejspíš kormidlovat nebudete, ale snažte se alespoň neúčastnit této masové honby.


Vydejte se na Želví ostrov

Ačkoliv na mapě Evropy byste tento název ostrova hledali marně, přesto existuje. Resp. jeho oficiální název zní Marathonisi a nachází se na jihovýchodě řeckého Zakynthu. Proč se mu tedy říká “želví”? Je tomu hned ze dvou důvodů. Jeho tvar nápadně připomíná tělo tohoto zvířete. Ale především tady běžně narazíte na karetu obecnou.

Tento druh oceánské želvy je rozšířen od Atlantiku přes Pacifik, Indický oceán až právě do Středozemního moře. V Evropě je můžete nejčastěji pozorovat právě na Zakynthu alias “Květině východu.” Vydejte se do zálivu Laganas, konkrétně na pláž Kalamaki. Nehledě na to se o Zakynthu říká, že má jedny z nejhezčích pláží v Evropě. Spojte svojí dovolenou s pozorováním těchto mořských želv. Ale pozor, kareta je na seznamu chráněných zvířat.


Hledání ztraceného tuleně středomořského

Tuleň středomořský, někdy označovaný jako středomořský lachtan, se ve 21. století stal vzácným kvůli lovu rybářů. Jeho stav klesl z několika desítek tisíc na pouhých pár set kusů. Rybáři totiž v tuleních viděli svou konkurenci, která jim snižuje úlovky. Začali je tak nekontrolovaně hubit.

Kam se tedy v Evropě vydat, pokud chcete mít šanci zahlédnout tohoto mořského živočicha? Pár set kusů stále žije ve východní části Středozemního moře, například na Kypru, a u západního pobřeží Afriky. Při troše štěstí na ně narazíte i na Sardinii. Podle zjištění potápěčů se od roku 2010 pár kusů usídlilo i v severním Jadranu u Puly.


Výprava za největším živočichem na Zemi

O kom je řeč? Přece o velrybách, mořských kytovcích, kteří se bezesporu řadí mezi největší žijící živočichy na naší planetě. Ani za nimi nemusíte putovat přes půlku zeměkoule.

V únoru a začátkem jara táhnou velryby modré okolo Azorských ostrovů (Portugalsko), které se nacházejí cca na půl cesty z Lisabonu na východní pobřeží USA. V létě na ně narazíte s menší pravděpodobností, ale delfíni jsou tady pořád (viz průvodce po Azorách). Další a ještě bližší pozorovací body velryb, ale i několikrát zmiňovaných delfínů, jsou pak Kanárské ostrovy a Gibraltarský průliv.


Je třeba se obávat žraloků?

Neočekáváme, že se vydáte na dovolenou za účelem potkat a pozorovat žraloky, zejména pak druh žraloka lidožravého. Ale je dobré mít na paměti, že velcí bílí žraloci se tu a tam objeví i ve Středozemním moři. Často jsou pozorováni v místech, kde žijí zbytky kolonií tuleně středomořského nebo kudy táhnou tuňáci.

Příroda umí být krásná, ale i děsivá. Snažte se ji zachovat pro další generace – mořskou faunu raději sledujte ve volné přírodě než v zábavních parcích, ale buďte ohleduplní. Viděli jste na dovolené delfíny, tuleně, karety nebo jiná exotická zvířata a stihli jste to vyfotit? Pochlubte se nám do fotogalerie.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů