Slovinsko od 827 Kč
Zobrazit zájezdy

Bohinjské jezero: Vyčistěte si hlavu uprostřed alpské přírody

Bohinjské jezero: Vyčistěte si hlavu uprostřed alpské přírody

Přivíráte oči před ostrým sluncem a nohy si chladíte v ledovcovém jezeře. Okolní masivy se odráží v hladině, působí impozantně a nedostupně. Ve skutečnosti však nabízí řadu značených stezek, které potěší jak pravé horaly, tak rodiny s dětmi. Poznejte s námi slovinské jezero Bohinj.

Praktické informace

Alpské jezero Bohinj se krčí ve stínu známějšího Bledu. Obě místa se od sebe nachází slabou půlhodinu autem a nabízí pohádkové výhledy, soutěsky, úchvatné trasy pro pěší nebo cyklisty, projížďky loďkou po jezeře a adrenalinové sporty. Jednoho rozdílu si ale všimnete na první pohled. Tam, kde Bled vystavěl hotely a kasina, zůstává Bohinjské jezero autentické s minimem pozlátek. Centrem dění jsou pak tři obce: Stará Fužina, Ribčev Laz a Ukanc.

  • Od českých hranic se k jezeru v Julských Alpách dostanete za přibližně 5 hodin jízdy autem.
  • Ubytování naleznete především v apartmánech, rezervujte jej však s předstihem.
  • Za nákupem potravin se vydejte k východnímu břehu jezera, do obcí Stará Fužina a Ribčev Laz. Narazíte zde také na výtečné restaurace.
  • Na protějším břehu jezera leží Ukanc, kde se nachází kemp a také stanice lanovky. 
  • Pokud vás láká propojení dovolené v horách a u moře, pokračujte přibližně 200 km na jih a užijte si Jadran.

3 výlety, bez kterých jste nepoznali Bohinj

Okolí nabízí tisíc a jednu trasu – a ať už se vydáte kamkoliv, nebudete zklamáni. Které výlety byste rozhodně neměli vynechat?

Obejděte jezero a svlažte se ve vodě

Procházka kolem jezera rozhodně není nuda. Poznáte všechna jeho zákoutí a třeba i objevíte opuštěnou pláž. A ty pohledy na vrcholky Alp jsou prostě okouzlující. Ani se vám nebude chtít věřit, že zítra některý z nich pokoříte. Túra je dlouhá 11 km a nečekejte žádná stoupání. Nespěchejte, kochejte se a posaďte se v Ribčev Lazu na oběd. Najíst se můžete také v Ukancu, v kempu mají překvapivě dobrou pizzu.

Vyvezte se lanovkou a užijte si výlet v oblacích

Z Ukancu vede lanovka, která vás během chvilky vyveze do 1 500 m n. m. Nahoru lze vystoupat také po svých, ale je to zbytečná ztráta sil, příliš výhledů vás cestou nečeká. Od horní stanice lanovky vám bude Bohinjské jezero připadat až směšně malé a majestátné vrcholy naopak na dosah ruky. Hezká cesta vede na horu Vogel (1 922 m n. m.). Nemusíte se bát, že trasy budou příliš těžké nebo naopak jednoduché. Každý si vybere ideální výlet dle svých fyzických možností.

Obdivujte vodopády Savica a nezapomeňte fotit

Stačí kopírovat říčku Savica, které vtéká do jezera ze západu, a po 3 km dorazíte ke stejnojmenným vodopádům. Místo je poměrně oblíbené a dostupné i autem, proto se připravte na větší nápor lidí. Přesto se nenechte odradit, zážitek za to stojí. Vodopády se větví do obráceného V a ten větší má dokonce 80 m. Jestli máte dostatek času, nemusíte se hned vracet na ubytování, značené trasy vedou dále do hor.

Každý Slovinec touží zdolat Triglav

Pokud je pro vás ideální dovolená ve znamení sportu a v horách jste jako doma, výzvou pro vás je zdolání nejvyšší hory Slovinska. Při výstupu si odpočinete od civilizace a báječně si vyčistíte hlavu. Navíc si můžete začít říkat Slovinec, aspoň tak zde žertují místní. Hora představuje symbol země a každý Slovinec údajně sní o tom, že se podívá na svět z jejího vrcholu. Nejedná se o až tak náročný cíl, jak se na první pohled může zdát.

K nejvyšší hoře Slovinska vedou trasy horolezecké i více „kochací“, a jedna taková začíná u Bohinjského jezera. Na cestu si rezervujte tři dny. Těšit se můžete na kontrast bílých hor, zelených lesů a na slavná Triglavská jezera. Výstup nemusíte absolvovat celý, za jeden den zvládnete výlet Ukanc – Triglavská jezera a zpět.

Slovinsko je země malá, o to více hrdá. Když se zeptáte, na co jsou obyvatelé pyšní nejvíce, řada jich zmíní právě oblast okolo jezera Bohinj. Poznejte divokou přírodu Julských Alp na vlastní kůži, zaručeně si ji zamilujete.

Komentáře

Maruška26
nová členka
Maruška26
před 4 lety
Maruška26
před 4 lety

Obě jezera jsou opravdu nádherná. Voda neskutečně čistá a modrá. Viditelnost pod hladinou několik metrů (6 a víc), možnost jezdit na loďkách, doplavat na protější břeh, jít do hor, jet na kolo nebo pěšky na výlet. A nedaleko jsou řeky Sáva a Soča, které stojí za vidění.

GumidekB
stálý člen
GumidekB
před 4 lety
GumidekB
před 4 lety

Lákavé, asi si přidám do svého cestovatelského seznamu.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů