Chorvatsko od 684 Kč
Zobrazit zájezdy

Co neminout po cestě do Chorvatska? Místa, kolem kterých je škoda jen projet

Co neminout po cestě do Chorvatska? Místa, kolem kterých je škoda jen projet

Vybrali jsme pro vás několik více či méně turisticky profláknutých míst, která jsou nedaleko hlavního tahu do Chorvatska. Byla by škoda jen projet kolem! A navíc se trochu protáhnete. Která místa to jsou?

Ať už míříte na Istrii, poloostrov Krk, Makarskou riviéru či až dolů k Dubrovníku, cesta do Chorvatska je prostě dlouhá. Vždyť vzdálenost Praha – Split je něco přes 1 000 km a autem vám to potrvá minimálně 10 hodin. Další praktické informace o trasách a cenách najdete v článku o cestě autem do Chorvatska. Proto taky většina Čechů vyráží z naší republiky v pozdních nočních hodinách, profrčí po dálnici Rakousko a Slovinsko (případně Maďarsko) a s ranními paprsky vidí první vlny Jadranu.

Co na to jít protentokrát trochu jinak a udělat si z „otravné“ cesty do Chorvatska výletní den s řadou zajímavých zastávek?

Cesta přes Rakousko a Slovinsko

Pokud vyrážíte z Prahy, nemusíte nutně zamířit po D1 na Vídeň a dále do Grazu. Mnohem zajímavější je cesta skrze rakouské Alpy. Miřte na Linz a napojte se na klasickou trasu až dole u Grazu. Ano, cesta se vám prodraží o tunely v Alpách (Gleinalm a Bosruck), ale výhledy z horských středisek stojí za to. Nemusíte přece jezdit do Alp pouze za zimními radovánkami. I v létě mají návštěvníkům co nabídnout.

Ve Slovinsku si nechte čas na prohlídku města Maribor, které leží kousek za hranicemi s Rakouskem. Další odpočinkovou zastávkou mohou být lázně Ptuj, kde se přenesete do dob Římské říše. Buď využijete relaxace v místním aquaparku na ploše cca 4 200 m2 (dalších více než 2 000 m2 se skrývá uvnitř budov), nebo zůstanete přes noc v nějakém místním hotelu.

Ptuj

Po odpočinku pokračujete dále. Pokud nemíříte na Istrii ani Krk, můžete to vzít více na východ a udělat si zastávku v chorvatském městě Varaždín. Toto soudní město má pohnutou minulost. Navštivte palác Herzer, kde se nachází Entomologické muzeum, a hrad Stari Grad ze 16. století. Mimochodem, aktuálně je čekatelem na seznamu UNESCO. Pokud se vám hrady ještě neomrzely, přesuňte se autem k dalšímu z husitských hradů – k hradu Trakošćan. Je to pouhá hodina jízdy z Varaždínu.

Varazdin

Období husitů vás nebaví? Upřednostňujete raději starší dějiny? Pak máte možnost po cestě navštívit vesnici Krapina (cca 55 km od Záhřebu i již zmiňovaného Varaždínu). V této vesnici je vybudované velké muzeum neandrtálců. Pravěk jak vyšitý!

Cesta přes Maďarsko

Nechce se vám kupovat známku kvůli 50 km ve Slovinsku? Pak to vezměte přes Maďarsko. Co takhle si užít maďarskou dálnici a zajet si až do Budapešti? Z této krásné historické metropole navíc pojedete na Záhřeb kolem Balatonu. I tady se nachází řada termálních lázní a wellness center, kde můžete zůstat na noc a dopřát si odpočinek po namáhavé jízdě.

Budapest

Pokud se rozhodnete pro kratší a obvyklejší cestu, pak pojedete přes město Szombathely. Jeho největší sláva kvetla za dob Římanů. Bohužel v roce 458 bylo značně poničeno zemětřesením. Po něm už tu samozřejmě nenajdete žádné památky. Přesto klidné centrum s vybudovaným biskupstvím vybízí k zastávce. Z města Szombathely pohodlně sjedete přes Lendavu (pozor, nenajeďte na dálnici) do výše zmíněného města Varaždín a už jste v Chorvatsku.

Zastávky v samotném Chorvatsku

Ani v Chorvatsku to nemusíte brát úprkem do svých apartmánů. Po cestě je celá řada zajímavých míst k zastavení a odpočinku. Vynecháme tradiční Plitvická jezera. Jednak jsou dále od hlavního tahu Chorvatskem a za druhé, klidu po dlouhé jízdě se tu moc nedočkáte.

Pokud míříte směrem na Zadar či ještě jižněji, po cestě se určitě zastavte v NP Paklenica. Tento krásný národní park je součástí pohoří Velebit. Jeho dominantou jsou dva kaňony – Velika a Mala Paklenica. Mimochodem, ani tady o atmosféru „májovek“ nepřijdete. V kaňonu Velka Paklenica se natáčely některé příběhy náčelníka Vinnetoua. Vidíte, nemusíte za indiány na Plitvičky!

Kaňony působí divoce a míjíte tady jeden prudký sráz za druhým. Nejužší a nejatraktivnější část se nachází v soutěsce Klenac. Představte si cca 400 metrů vysoké srázy, které jsou od sebe vzdálené pouze na 30 až 40 metrů. A tady kráčíte vy.

Ostatně pohoří Velebit můžete objet po méně časté trase E71 (známější přímořská dálnice je E65). Toto pohoří je zajímavé i tím, že jím vede pomyslná hranice mezi dvěma podnebími. Od moře můžete pociťovat příjemné středomořské klima s horkým sluníčkem. Zato na horách očekávejte deště a chladno, což způsobují silné větry bora.

V neposlední řadě se můžete zastavit v samotném Splitu, který leží u moře, ale za ním se rozkládá pohoří Mosor. Dalmácké město není pouze známý Diokleciánův palác. Upravené centrum s řadou galerií a kavárniček vybízí k procházce, než zamíříte dále na jih. Pokud máte hlad, zamiřte na zdejší trh. Ale dáme vám jednu dobrou radu: Chtějte všechno dopředu ochutnat, ať nekoupíte zajíce v pytli!

Split

Příjemný zbytek cesty do vašich apartmánů a na pláž přeje Cestolino!

Autorka: Hana Šormová

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů