Slovinsko od 1 499 Kč
Zobrazit zájezdy

Nejkrásnější místa Slovinska, kde se snoubí bohatá historie s okouzlující přírodou

Nejkrásnější místa Slovinska, kde se snoubí bohatá historie s okouzlující přírodou

Slovinsko je okouzlující zemí mezi Alpami a Středozemním mořem, kterou většina Čechů pouze projede při cestě do Chorvatska. To je ale škoda, protože tato malá země má rozhodně co nabídnout. Možná jste už slyšeli o jezeru Bled, ale toto krásné místo není jediné, které stojí za návštěvu. Najdete tu velké množství zámků, malebné vesnice v horách a vinařských oblastech, stará města, spoustu národních parků a přírodních rezervací. My vás zavedeme na 8 míst, které by při dovolené ve Slovinsku neměly ujít vaší pozornosti.

Jezero Bled

Bledské jezero leží na severozápadě země ve slovinských Julských Alpách. Panoramatický výhled na okolní celoročně zasněžené hory, ostrůvek uprostřed jezera i hrad tyčící se nad jezerem z něj dělá jedno z nejnavštěvovanějších míst Slovinska. I přes velkou oblíbenost nebývá Bled přeplněn turisty. Na Bledský ostrov je možné se dostat pouze po vodě, a to buď výletní lodí, nebo na tradiční loďce „pletna“, která je poháněná nikoliv motorem, ale poctivou silou „pletnaře“.

A co koupání? Koupat se je možné přímo v jezeře, pod hradní skálou se tu nachází Grajsko kopališče se čtyřmi bazény, tobogánem a dětským hřištěm. Okolí jezera je také bohaté na termální prameny, které jsou dnes svedeny do několika hotelových bazénů, jež jsou dostupné jedině pouze pokud jste zde ubytovaní. Pěší turisté se mohou těšit na zdravotní procházky na stezce kolem jezera, která je dlouhá 6 km.

Jestliže toužíte po krásné fotce do svého alba, vydejte se na vrchol Mala Osojnica. Cesta na kopec je dobře značená a nenáročná. Otevře se vám odtud nádherný výhled na celé jezero, ostrov, hrad i hory v pozadí.

Jezero Bled
Kostel na jezeře Bled

Jeskyně Postojna

Světově proslulá jeskyně Postojna patří mezi slovinské klenoty a je považována za jednu z nejkrásnějších jeskyní na světě vůbec. Rozkládá se ve slovinském Krasu u městečka Postojna v jihozápadní části Slovinska. Podzemní labyrint tvoří zhruba 19 kilometrů podzemních dómů a chodeb, které v dávných dobách vytvořila řeka Pivka. Krápníková výzdoba jeskyně je opravdu bohatá, spatřit můžete stalaktity, stalagmity, sintrové závěsy i řadu sloupů a klenutých průchodů.

Zajímavostí je, že do podzemí vás zaveze podzemní vláček, který je zde v různých obměnách v provozu již od roku 1872. Kromě již zmíněného tu na vás čeká ještě jedna atrakce, a tou je Človeška ribica neboli člověčí ryba, která se vyskytuje v balkánských krasových jeskyních. Jedná se o malého obojživelníka, který nemá pigment a vypadá trochu jako had s nožičkami.

Jeskyně Postojna
Jeskyně Postojna (zdroj: Flickr – Michael R Perry)

Lublaň

Míříte-li do Chorvatska na Istrii, určitě si nezapomeňte udělat také odbočku do hlavního města Slovinska – Lublaně. Město je to sice poměrně malé, ale rozhodně má co nabídnout. Na každém rohu tu čekají kavárny, obchody, bary, restaurace i příjemní lidé. Díky malé rozloze město poměrně pohodlně projdete pěšky, vyrazit můžete na promenádu podél řeky Lublaňky, na středověký Lublaňský hrad, který je právem nazýván perlou města, nebo do největšího městského parku v Lublani – Tivoli, který se nachází přímo v centru. Najdete v něm lehátka k odpočinku, fontány, rybník, botanickou zahradu a dokonce krytý bazén.

Slovinské město Lublaň
Slovinské hlavní město Lublaň

Lipica

Věděli jste, že ušlechtilí bílí Lipicáni pocházejí ze Slovinska? Nedaleko hranic s Itálií se nachází nenápadná vesnička Lipica, ve které nenajdete žádnou historicky zajímavou stavbu, zato se tu nachází nejstarší evropský hřebčín Lipica. Ten byl založen již roku 1580 arcivévodou Karlem, který přivedl z Pyrenejského ostrova na císařský dvůr španělské koně. Ty se postupným křížením podařilo vyšlechtit v kvalitní plemeno Lipicánů, jež je mimořádně učenlivé, inteligentní a elegantní. Po zakoupení vstupenky na vás bude čekat prohlídka stáje Borjača, návštěva muzea kočárů nebo ukázky jezdecké školy, které probíhají od dubna do října, a to vždy třikrát týdně.

Koňské plemeno Lipicán ze Slovinska
Koňské plemeno Lipicánů

Národní park Triglav

Triglavský národní park je jediným národním parkem ve Slovinsku a jeho název je odvozen od nejvyšší hory Triglav, která leží přímo v srdci parku. Rozkládá se na severozápadě země nedaleko italských a rakouských hranic. Najdete tu mnoho značených turistických stezek, mezi které patří například stezka Triglavska Bistrica, stezka Pokljuka nebo známá turistická stezka Soča, jenž je vhodná i pro děti a seniory. Za návštěvu také rozhodně stojí nejznámější a nejnavštěvovanější soutěska Vintgar, úchvatné Bohinjské jezero, Tolminské soutěsky, vodopády Savica nebo soutěska Mostnica, o které si povíme níže. Milovníci fauny se mohou těšit na ohroženého kamzíka, sviště, orla skalního nebo třeba kozorožce.

Bohinjské jezero v národním parku Triglav
Bohinjské jezero v národním parku Triglav

Vyrazte na dovolenou do Slovinska.

Vyhledat dovolenou

Predjamský hrad

Predjamský hrad se nachází v jihozápadní části Slovinska v obci Predjama. Návštěvníky už při vstupu překvapí svým unikátním postavením, jedná se totiž o největší jeskynní hrad na světě, který je zabudovaný do svislé, 123 metrů vysoké skalní stěny, která skrývá jeskyni. Ta kdysi poskytovala bezpečný úkryt a únikovou cestu. Dnešní podoba hradu pochází ze 16. století, takže zde můžete vidět zejména prvky renesanční architektury. Hrad má pět pater a k nahlédnutí je 15 pokojů, nečekejte ale žádné honosné interiéry, místnosti jsou spíše skromně zařízené.

Predjamský hrad ve skále
Predjamský hrad ve skále

Soutěska Mostnica

Kaňon Mostnica se nachází v samém srdci Triglavského národního parku nedaleko obce Stara Fužina. Zde je možné pohodlně zaparkovat a také se ubytovat v některém z mnoha penzionů. Samotnou soutěsku v dávných dobách vyhloubila řeka Mostnica, která je lemována zajímavými skalními útvary a vede přes ní několik mostů. Asi nejznámějším skalním útvarem je Slůně, který svým tvarem připomíná sloní chobot. Počátečním bodem okruhu je Ďáblův most, odkud vás již povede značená turistická stezka. Za druhým mostem se platí vstupné zhruba 3 EUR za osobu. Dojít odtud můžete až na planinu Voje a k vodopádům Mostnica.

Soutěska Mostnica
Soutěska Mostnica (zrdoj: wikimedia.org)

Škocjanské jeskyně

Škocjanské jeskyně patří k nejkrásnějším jeskynním systémům v celém Slovinsku. Nachází se v blízkosti hranic s Itálií, zhruba 25 kilometrů jízdy autem od přístavního města Terstu. Majestátní podzemní kaňon s protékající řekou Rekou odkryl několikapatrový jeskynní komplex úctyhodných rozměrů, starý mnoho milionů let. Celková délka podzemního labyrintu činí více než 5 800 metrů a skládá se z 11 rozvětvených jeskyní, které jsou spojeny různými mostky a lávkami.

Vnitřní prostory jeskyní jsou zdobeny velkým množstvím krápníků, stalaktitů i stalagmitů v různých velikostech a barvách. Největší stalagmit, který se tu nachází, má úctyhodných 15 metrů na výšku. Pro své jedinečné krasové útvary a kouzlo byly Škocjanské jeskyně zapsány na Seznam přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Jestliže patříte mezi fanoušky Pána prstenů, rozhodně toto místo nevynechejte, protože kde jinde byste se mohli více cítit jako v Tolkienově Morii.

Skočjanské jeskyně
Skočjanské jeskyně (zdroj: Flickr – MollySVH)

Vyrazte na dovolenou do Slovinska.

Vyhledat dovolenou

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů