Santorini od 10 529 Kč
Zobrazit zájezdy

Čech proměnil koníček v práci. Jaké to je být kapitánem plachetnice v Řecku a plnit lidem sny?

Čech proměnil koníček v práci. Jaké to je být kapitánem plachetnice v Řecku a plnit lidem sny?

Záliba a práce v jednom, tak by mohl Jiří Houba popsat svůj denní chléb ve formě plavení se po moři v Řecku na své plachetnici Viktorii. Vydat se s ním za dobrodružstvím můžete i vy, rozhodně to není jen pro nejbohatší. Jak taková dovolená na lodi vypadá?

Ahoj Jirko, dnes se budeme bavit o tvé zálibě v jachtingu a stránce naplachty.cz. Jachtingu se věnuješ už víc než 15 let a tvojí základnou je teď Řecko. Jak ses k takovému koníčku dostal a kdy tě napadlo proměnit svou vášeň v povolání?
Ahoj všem. Vlastně trochu náhodou. Kamarád si koupil malý sportovní katamarán a já ho měl několik let u sebe doma. Na téhle malé sportovní lodi jsem poprvé zažíval, jaké to je, když se vítr opře do plachty a loď se rozjede po hladině. Potom následovalo takové to obvyklé kolečko, první kapitánské papíry v Chorvatsku, další ve Skotsku a několikrát ročně dávat dohromady posádku na charter.

Zlom nastal, když jsem koupil loď v Holandsku. Byla sice malá a stará, ale zachovalá. Konečně jsem mohl svobodně plout. Kdykoliv to bylo jen trochu možné, tak jsem skočil do auta a za několik hodin byl na lodi, jen ty návraty do kanceláře jednoho velkého korporátu byly čím dál těžší. No a když jsem objevil inzerát s Viktorkou, bylo jasné, že do Řecka na víkendy jezdit nebudu.

Teď tedy děláš kapitána pro lidi, co si chtějí užít netradiční dovolenou na moři?
Ano, moje cílovka jsou lidi, kteří tráví dovolenou aktivně a nebrání se novým zážitkům. Vlastně se snažím dostat na moře nejachtaře a baví mě sledovat, jak si je moře postupně získává.


Loď Victoria

Kolik lidí se na plachetnici vejde a jak to na ní vypadá?
Na Viktorku se vejde sice celkem osm lidí, ale to už je za hranou pohodlí. Nabídka je tedy 4-6 členů posádky a já jako kapitán. Loď má tři kajuty, kuchyňku a toaletu. Trošku jako malý apartmán, co se pohybuje.

Tak to je paráda! A jak na moři řešíte stravování a osobní hygienu? Je na plachetnici zázemí třeba i pro rodiny s dětmi?
Stravování na lodi se nijak moc neliší od běžné dovolené třeba právě v apartmánu. Přes den nějaké ovoce, sýry a podobně, večer většinou něco ze skvělé řecké gastronomie někde na ostrově. Ani s hygienou není problém, součástí toalety je sprcha s teplou vodou. A děti na palubě? Jednoznačně ano. Když jsou na palubě děti, tak je třeba počítat s tím, že budeme méně plout a většinu času trávit v zátokách koupáním a potápěním.

Co lidi trpící na lodích nevolnostmi? Stává se ti, že řešíte takové problémy?
Někdy se to stává, ale není to až tak časté, jak si lidé myslí. Zatím si dovolenou užili i všichni, co se s nějakou formou mořské nemoci na začátku potýkali.

Svou plachetnici Victoria kotvíš asi 100 km od Athén v obci Korfos. Jak daleko odsud běžně vyjíždíš a jaká místa se tvým klientům nejvíce líbí?


Korfos

Už jenom ten Korfos (na fotce) si zaslouží malinkaté představení. Je to nádherná vesnice na konci devíti kilometrů slepé silnice. Samotná zátoka je skvěle krytá, takže poskytuje lodím přirozené a bezpečné kotviště. Je tady několik taveren, dva obchůdky, prostě všechno, co potřebujeme.

Naše plavby nejsou o honění rekordů, ale o pohodově strávené dovolené na lodi. Nejčastěji se tedy pohybujeme v Sarónském zálivu a jeho bezprostředním okolí. Asi nejběžnější trasa je na ostrov Hydra a zpět. Co se týká posádek, každé se líbí někde jinde. Někdo rád ruch většího města, někdo úplně opuštěnou zátoku. Pokud mám být konkrétní, tak asi ostrov Hydra je nejoblíbenější.

A která místa přirostla k srdci nejvíce tobě?

Ios

Jednoznačně ostrov Ios. Je asi 15NM (Pozn.: 1 NM = 1852 metrů) severně od ostrova Santorini a přesto na něm není mnoho turistů. Je to dost zvláštní, protože na Iosu je snad ještě více různých kostelíků. Ostrov Ios má kouzlo v tom, že skutečně žije a není to s prominutím pastička na turisty :-) 

Kde nejdál už jsi s Victorií byl?
Letos jsme zahajovali plavbou na Rhodos a zpět. Napluli jsme téměř 700NM a během plavby navštívili asi patnáct ostrovů. V říjnu máme v plánu plavbu na Maltu a zpět. Ty skutečně zajímavé plavby přijdou mimo sezónu, a to budu na palubě pravděpodobně sám.

Kdy bys doporučil rezervovat si termín třeba skupince, která by s tebou chtěla vyrazit příští červenec?
Rezervaci je třeba udělat mezi únorem a dubnem. V tomto období by mělo být z čeho vybírat. Kdo chce mít jistotu, může se ozvat začátkem ledna.

Otázka na tělo, která ale jistě všechny zajímá – kolik přibližně stojí pronájem plachetnice v hlavní sezóně na týden?
Ta otázka je na místě a nemám s ní nejmenší problém. V hlavní sezóně stojí týdenní pronájem Viktorky 30 000 Kč. Je jedno, jestli pro 4, nebo pro 6 osob. Na místě každý platí ještě servisní poplatek 25 €, který zahrnuje přípravu lodě před vyplutím, ložní prádlo, úklid a podobně. Pak už pouze palivo a přístavní poplatky, to se většinou vejde do 60 € za týden.

Je možné si Victorii půjčit i bez tvých služeb, když má někdo ze skupiny kapitánský průkaz? Jak se cena liší?
Na webu sice takovou možnost mám, ale ve skutečnosti musím takového kapitána znát osobně, nebo ho musí někdo doporučit. Snažím se o Viktorku pečovat a lodě v klasickém charteru dost trpí.

Jaké měsíce bývají pro plavbu hraniční, aby to bylo ještě na koupání?
Pro vyloženě koupací dovolenou bych doporučil plavbu do konce října.

Chtěl bys na závěr něco vzkázat lidem, kteří váhají, zda by pro ně byla právě dovolená na plachetnici to nejlepší?
No jasně, je to i moje motto: každý může plout :-) 

...a vidět tak třeba tyhle krasavce!

Více se dozvíte na Jirkových stránkách: naplachty.cz. Sledovat ho můžete i na FB: facebook.com/naplachty.cz

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů