Santorini od 9 259 Kč
Zobrazit zájezdy

Ostrov Santorini: Turistický ráj vznikl na troskách civilizace

Ostrov Santorini: Turistický ráj vznikl na troskách civilizace

Pravděpodobně znáte příběh o mohutném výbuchu sopky Théry, který se odehrál v dávné minulosti, zřejmě na přelomu 17. a 16. století př. n. l. Proudy lávy, sopečný popel a mohutná vlna tsunami navždy pohřbily tehdy velice vyspělou minojskou civilizaci. Z někdejší vyspělé země a říše, o níž si mnozí badatelé a i někteří historikové dodnes myslí, že byla bájnou Atlantidou, zbyl pouze ostrov. Dnes ovšem patří mezi nádherné a velmi vyhledávané turistické letovisko.

Nejromantičtější ostrov

Navzdory pohnutým dějinám, které začaly mohutnou zkázou, jež zničila vyspělou civilizaci, má ostrov Santorini turistům opravdu co nabídnout. Leží na rozhraní Egejského a Krétského moře, a to na jihu řeckého souostroví Kyklady. I Santorini samotné patří pod Řecko. Ostatně, někdy je považován za nejromantičtější řecký ostrov, a to je co říci, protože řeckých ostrovů je opravdu spousta. Nádherné západy slunce, azurové moře, bělostné fasády domečků, modře svítící kopule kostelů…

Hotely na útesu nabízí výhled

Opravdu jde o příjemnou romantiku, kterou vyhledávají třeba zamilované páry nebo novomanželé. Zájezd na Santorini se opravdu může proměnit v nevšední zážitek, třeba v případě, když si najdete bydlení přímo v hotelu na útesu. Nevýhoda je, že tyto hotely jsou ve výšce až 300 metrů nad mořem, což může být problém třeba pro seniory nebo rodiny s malými dětmi. Nabízejí ale nádherný výhled.

Místa k procházkám i ráj potápění

Co vám dovolená na ostrově může poskytnout? Za nejnavštěvovanější považujeme letovisko Kamari, které lemuje dvoukilometrová nádherná pláž. Mezi další známá letoviska patří Imerovigli ležící přímo na útesech sopečného kráteru. K příjemné procházce vás zde zvou zbytky hradu Skaros. Nádhernou ukázku kykladské architektury potom představuje městečko OIa. Perissa podél velice dlouhé písečné pláže zase představuje ráj vodních sportů. Najdete zde například i školu potápění. Kdo se chce bavit, může se vydat do hlavního města Fira, kde je široká nabídka nočního života. Podobně si tyto radovánky můžete užít i v Perisse a letovisku Pyrgos. Kamari a Oia jsou klidnější, uvítají je spíše romantici.

Cestování není problém

Zcela jistě vás bude zajímat i doprava. Dostanete se sem letecky, a to za v průměru 2 hodiny a 40 minut. Krásnější je ale připlout lodí, proto se sem dělají výlety třeba z Kréty. Lagunu máte tehdy jako na dlani. I cestování po ostrově není žádný problém. Je zde dobrá síť autobusové dopravy, která spojuje jednotlivá letoviska, a můžete ji samozřejmě využít. Můžete si také pronajmout auto nebo motorku. Často se také podnikají lodí výlety na okolní sopečné ostrůvky, třeba Palea Kameni nebo Aspronisi.

Perlu tvoří starověké ruiny

Kam na ostrově vyrazit? V hlavním městě Fira najdete ženský dominikánský klášter. Na nejvyšším vrcholu ostrova mezi vesnicemi Pyrgos a Kamari najdete mužský klášter Profitis Ilias. Mezi vesnicemi Imerovigli a Firostefani potom leží klášter svatého Mikuláše. U vesničky Mesa Gonia narazíte na byzantský kostel Episkopi Gonias. V centru hlavního města Fira je ortodoxní katedrála, katolická katedrála. Ovšem skutečnou perlou, jejíž prohlídku byste si rozhodně neměli nechat ujít je Théra, ruiny starověkého města. Pozoruhodné je archeologické naleziště Akrotiri asi 12 km od hlavního města Théra.

Navštívili jste Santorini? Podělte se o zkušenosti

Přidat recenzi

Sopečný písek, červená i černá barva

Můžete polehávat na mnoha plážích. Proslulá je Perissa u stejnojmenného letoviska. Severní větry vám zde neublíží, chrání vás skály útesů Mesa Vouno, hlavně pahorek Profitis Illias. Šedočerný vulkanický písek příjemně prohřívá ztuhlé klouby. Pláž Kamari je plná lidí, ale v dohledu je spousta obchůdků a moc hezká promenáda. Navíc uchvátí pohled na skály Mesa Vouno. Red Beach lemují tmavočervené až černé skály, ovšem písek je zde šedý nebo bílý, nacházejí se zde jenom tmavočervená písečná zrníčka. Na White beach, bílé pláži zase pro změnu najdete tmavé kamínky v bílém písku. Problém se vstupem do vody je ale v Imerovigli, která leží na útesu, zatímco Perissa je dole.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů