Chalkidiki od 2 299 Kč
Zobrazit zájezdy

Chalkidiki: Vycestujte za koupáním na řecký poloostrov – Poseidonův trojzubec

Chalkidiki: Vycestujte za koupáním na řecký poloostrov – Poseidonův trojzubec

Také jste se jako dítě začetli do příběhů řecké mytologie a zcela vás tento svět pohltil? Nemohli jste se od něj odtrhnout a toužili jste po tom ponořit se do něj a poznat zemi, kde tyto příběhy vznikaly? Pokud ano, tak vás jistě potěší tip na dovolenou na řecké Chalkidiki. Svět bájí a nekonečných pláží, to je přesně ono.

 Pro milovníky pláží od obzoru k obzoru má dovolená v Řecku rozhodně něco do sebe. Půvab řecké krajiny je zcela nezaměnitelný. Zeleň zdobena barevnými květy, archeologická naleziště odhalující antické půvaby. Krásný poloostrov Chalkidiki ležící na severovýchodě Řecka vás nadchne. Skládá se ze tří poloostrovních výběžků Kassandra, Sithonia a Athos, které míří do vln Egejského moře. Báje nabízejí vysvětlení – jde prý o tři hroty trojzubce boha moří Poseidona.

Zatímco Athos je posvátným výběžkem, vyhrazený mnichům a jejich modlitbám (muži se sem mohou podívat, ženám je na Athos vstup zakázán), Kassandra a Sithonie jsou nabity živoucími letovisky a překrásnými plážemi. Sithonie je plná přírodních krás. Některé pláže jsou trochu stranou, a právě proto zde najdete větší klid a soukromí. Kdo dává přednost dovolené v poklidu bez velkého vzrušení a nebaví ho noční život, měl by se vydat právě sem. Kassandra je o poznání rušnější.

Celkem 850 km pláží

Jestliže toužíte po koupání – a do Řecka jste zcela určitě vyrazili kvůli němu – jste na správném místě. Na Chalkidiki narazíte na ty nejhezčí pláže v Řecku. Mnohé se chlubí modrou vlajkou za čistotu. Leží zde dokonce několik stovek kilometrů pláží – mluví se o tom, že jich je až 850 km, takže si opravdu můžete vybírat. Klidnější jakoby zapomenuté zátoky, kde budete mít dokonalé soukromí i rušnější místa, pokud se neobejdete bez společenského života.

Které pláže patří mezi nejkrásnější?

Kolem letoviska Afitos jsou malé a poměrně klidné pláže vyznačující se pozvolným vstupem do vody. Bývá zde nejteplejší voda. Krásná pláž s průzračnou vodou a širokým spektrem nabízených vodních sportů se nachází v Gerakini. Pozor ale na ježky – nezapomeňte boty do vody. V Posidi je pěkný kemp a písčitou pláží. Rodiny s malými dětmi budou nadšení z dlouhých pláží na Sarti, vyznačujících se velmi pozvolným vstupem do vody. Porto Carras má pláže ceněné modrou vlajkou a jedná se o luxusní rezort s dokonalým servisem.

Příroda nabízí krásné lokality, hlavně olivové háje a borové lesy až k pobřeží, ale také platany, eukalypty, cypřiše nebo ovocné stromy. Stejně tak byliny. Mezi horami narazíte na romantická údolí, která jsou jako stvořená pro dobrodružné výlety. Chcete-li poznat pravé nefalšované Řecko, najdete ho v malých vesničkách. Zažijete tam romantiku malých taveren, pohodové posezení s ochutnávkou místních jídel. Skvělou příležitostí, jak se seznámit s životem obyčejných Řeků, je návštěva tradičních řeckých trhů, a to například ve městě Nea Moudania. Hlavní město Chalkidiki je Polygros.

Omrzelo vás koupání? Vydejte se do muzea

Počasí na Chalkidiki slunné. V letní sezóně je teplotní průměr asi 34 °C a teplota vody asi 23 °C, takže převážnou část dovolené samozřejmě využijete ke koupání v moří. Co ale navštívit, pokud chcete žít trochu kulturně a dozvědět se něco o destinaci, kde trávíte chvíle svého volna? Můžete vyrazit do Archeologického nebo Lidového muzea v Polygrosu, Antropologického muzea v Petraloně nebo Lidového muzea v Apythosu. Z přírodních krás zaujme jeskyně Petralona nebo jezero Polychrono. Archeologické naleziště se nachází například v Olynthosu. Za výlet stojí i pevnosti Prosforion a Věž apoštola Pavla.

Pokud jde o oblíbená letoviska, nádherná je oblast Sani vyznačující se lesy a mnoha cestami pro turisty. Údajně městečku Sani vládla bohyně Artemis, ostatně pocházejí odsud bohaté archeologické nálezy. Afitos nabízí překrásnou a velice dlouhou pláž. Gerakini je pro změnu ideální destinací pro rodinnou dovolenou. Na své si přijdou i sportovci. V Porto Carras najdete potápěčskou školu, stejně dobré podmínky pro šnorchlování a potápění ale najdete i v oblasti Sani, dále tu uvidíte půjčovnu horských kol, protože můžete po ostrově jezdit na kole. Nachází se tu rovněž tenisové kurty, hřiště na různé hry.

Hanioti si oblíbily mladé páry, které sem vyrážejí za romantikou. Narazíte zde například na golfové hřiště. Sani a Porto Carras patří mezi vyhledávané lázeňské resorty. Ouranoupolis je vesnička, poslední, do které se turisté na poloostrově Athos dostanou. Dál už ženy nesmí vůbec a muži jedině se zvláštním opatřením – to je nutné si opatřit s předstihem. Můžete se odsud také vydat na krásnou a dlouhou plavbu kolem poloostrova trvající asi tři hodiny.

Navštívili jste Chalkidiki? Podělte se o zkušenosti

Přidat recenzi

Letecky to zvládnete rychle

Určitě vás ale bude zajímat i to, jak se z České republiky na tento poloostrov plný krás a nádherných pláží nejlépe dostat. Nejrychleji to bude samozřejmě letecky. Z Prahy na letiště v Thessaloniki (= v Soluni) je celková vzdálenost vzdušnou čarou 1 550 km, takže v průměru dvě hodiny letu. Thessaloniki je druhé největší řecké město a určitě stojí za výlet, protože tu narazíte na spoustu památek z byzantské doby i Archeologické muzeum. Poblíž Thessaloniki pak leží Waterland, aquapark pro milovníky vody a vodních atrakcí.

Autem to je z ČR samozřejmě mnohem delší, cesta trvá asi 14–15 hodin jízdy, na druhou stranu si můžete dopřát cestu se zastávkami. Využijte také tip pro místní dopravu, a sice mezi jednotlivými letovisky na Chalkidiki existuje dosti dobré autobusové spojení, takže se dají podnikat výlety. Chcete-li ale být svými pány a nevázat se na časy odjezdu autobusů, pronajměte si auto či motorku.

Komentáře

Quido22
čerstvý příchozí
Quido22
před 4 lety
Quido22
před 4 lety

Cesta autem na Chalkidiki dnes už trvá pouze 14 - 15 hodin pohodové jízdy takřka výhradně po dálnicích. Kalkuluji průměrnou rychlost 100 km/hod. Délka a počet zastávek je na vás. Občas je možné zdržení a hranicích, nebo mýtnicích. To záleží na termínu cesty.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů