Chcete letos více vzrušení? Zkuste dovolenou v obytňáku

Chcete letos více vzrušení? Zkuste dovolenou v obytňáku

Obytňák alias obytné auto, karavan (anglicky camper van) je ideální volba, jak oživit vaši dovolenou, pokud už jste znudění běžným leteckým přesunem k moři či dlouhými jízdami osobním autem. Říkáte si, že karavanem jezdí maximálně Nizozemci a bohatí němečtí důchodci? Omyl, nadchněte se společně s námi pro tuto „méně tradiční“ dovolenou.

Proč vyrazit na dovolenou s karavanem

Je to pohodlné, všechno máte po ruce, jste pány svého času a vždycky máte kde přespat. Navíc s karavanem do 3,5 tuny, což jsou běžně dostupné obytňáky, nepotřebujete ani speciální řidičské oprávnění. Vystačíte si s řidičákem skupiny B. Ano, obytné auto bude o něco větší než jste pravděpodobně zvyklí u vašeho osobního auta, ale s trochou cviku zvládnete řízení i s ním.

Náš tip:

Rozměry si dobře zjistěte před první jízdou, ať nejste překvapeni nejen v tunelech, ale rovněž na menších benzinových pumpách. Obvykle můžete očekávat délku okolo 7 m, výšku cca 3 m (auto s alkovnou = se spaním nahoře má až 3,2 m na výšku) a šířku do 2,5 metrů včetně zpětných zrcátek.

Stále váháte, proč investovat do karavanu? Zodpovězte si následující otázky:

  • Chcete být nezávislí na dopravních prostředcích dané země?
  • Neradi dopředu plánujete, kde chcete být další den, a radši to necháte na aktuálním počasí a krásách okolní krajiny?
  • Rádi víte v jakém pohodlí a prostředí budete spát?
  • Nebaví vás po cestě neustále zajišťovat nová ubytování a pak je v daném městě složitě hledat?
  • Milujete kempovací dovolené, ale spát pod stanem se vám už nechce?
  • Rádi byste zkusili něco nového?

Pokud jste odpověděli alespoň 3x ANO, pak je pro vás dovolená v obytném autě to pravé ořechové. Podle nálady a rozpoložení „zakempíte“ tam, kde se vám zrovna zalíbí (a je to povolené). Můžete si uvařit a vždy se vyspíte ve známém prostředí.

Na co myslet před cestou

V první řadě je nutné sehnat obytňák. Investice do koupě není zrovna malá a pokud si chcete tento lifestyle nejprve vyzkoušet, doporučujeme si auto raději půjčit. Autopůjčoven s karavany existuje celá řada a najdete je v každém větším městě. Určitě si přečtěte recenze, než vyrazíte pro váš nový domek na kolech. Vybírat můžete z karavanu 2v1, ale sáhnout lze i jen po přívěsu za osobní automobil.

K sehnání jsou také tzv. dodávky, kdy zadní část kufru byla přestavěna a vznikl tak prostor na spaní s menším úložným prostorem pod provizorním lůžkem. Tato verze je spíše pro ty, kterým nevadí stísněné prostory nebo pojedou na kratší vzdálenost. Pro velké roadtripy o několika tisících kilometrech doporučujeme pořídit karavan 2v1.

Při výběru se zajímejte o hmotnost auta, kolik kg vašich zavazadel můžete přidat a jaké jsou celkové rozměry auta. Délka vám při řízení na dálnicích problém dělat nebude. Horší to bude v zatáčkách, kdy si budete zvykat, že nad chodník/obrubník musíte nadjet. Myslete na to, že obytňák má rozvor stejně dlouhý, jak je dlouhá celá Škoda Fabia, tj. asi 4 metry. Právě rozvor vyžaduje vaše větší nadjíždění a úzce s ním souvisí i zadní převis. Na ten si dejte pozor, nejenom při couvání.

Vybráno? Gratulujeme, ale kontrolám ještě není konec. Před každou jízdou pečlivě prověřte vnitřní prostory auta. Žádné okénko nesmí zůstat otevřené, věci by měly být uklizené ve skříňkách a ty pečlivě uzavřené. Nic nenechávejte volně položené ani pootevřené!

Při balení mějte stále na paměti limit 3,5 tuny. Osazenstvo obytňáku něco váží, lednice taky nemá méně jak 15 kg. Pokud navíc balíte kola, jejich držáky či jiné sportovní náčiní, vše se nasčítává. Obzvlášť na německých dálnicích policie ráda kontroluje, zda jste nepřesáhli hmotnost.

Nezapomeňte si nabrat vodu na cestu. Nemá smysl nabírat více vody, než kolik daný den spotřebujete. Minimálně v Evropě je řada míst, kde vodu „dotankujete“ bez problémů. Nabranou vodu vnímejte spíše jako užitkovou, k pití (ale ani vaření) není příliš vhodná. Existují sice speciální čistící tablety, nicméně kupujte si raději tu balenou. Užitkovou vodu měňte, zejména při delším kempování na jednom místě v horkých dnech. Mohla by vám začít zahnívat.

Kam vyrazit s obytňákem

Kamkoliv, kam vede silnice… Pro začátek můžete začít u nás v České republice. Krásným prostředím jsou jižní Čechy, kde je řada cyklostezek okolo tamních rybníků. Můžete popojíždět od kempu ke kempu a přes den cykloturistit.

Pokud si věříte, vyrazte na roadtrip po Evropě. Nabízí se 3 základní okruhy, ale fantazii se meze nekladou. Zamířit tak můžete na Balkán, na západ do Španělska a Portugalska (Andalusie je ideální dovolenou pro rodiny s dětmi) anebo naopak na sever Evropy až k polárnímu kruhu. Záleží na vašem rozpočtu.

Cestu není potřeba nikterak plánovat, pouze si stáhněte mobilní aplikace na hledání kempů a tzv. Stellplatz v okolí. Stellplatzy jsou místa, kde je povoleno stát s obytňákem i přes noc. V případě přespávání v kempech u písčitých pláží mějte na paměti podmáčený terén, abyste byli schopni ráno vyjet.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů