Londýn od 8 290 Kč
Zobrazit zájezdy

Chcete ochutnat svět kouzel čarodějnického učně Harryho Pottera? Vydejte se do Londýna

Chcete ochutnat svět kouzel čarodějnického učně Harryho Pottera? Vydejte se do Londýna

Učarovala vám atmosféra filmů o čarodějnickém učni Harrym Potterovi a rádi byste se alespoň na chvilku ponořili do jeho světa kouzel a magie? Nezáleží v tuto chvíli na tom, kolik je vám let a že už jste třeba odrostli věku obvyklých diváků Potterových příběhů. Je totiž jasné, že svět Harryho Pottera pozoruhodným způsobem sjednocuje svět mladých i starých, svět dětí i dospělích. I lidé, kteří už nějaký ten pátek chodí po tomto světě, milují jeho příběhy a nechají se vtáhnout do děje. I vy to můžete zkusit – přímo na místech, kde se slavné příběhy natáčely.

Zaklepejte rovnou v Bradavicích

Když spisovatelka Joanne K. Rowlingová psala první příběh představující svět, kterému vévodí čarodějnický učeň Harry Potter, netušila ještě, jak obrovský fenomén stvoří. Její příběhy dnes hltají mladí i staří a neméně fascinovaně hledí na jejich podobu na stříbrném plátně. Proto není divu, že lidé touží ponořit se do tohoto světa a zapomenout alespoň na chvíli na každodenní starosti.

Máte-li cestovatelskou duši a na Potterovy příběhy a jejich poetiku nedáte dopustit, máte jedinečnou šanci zaklepat přímo v Bradavicích a setkat se s čarodějnickým učněm osobně. Ovšem za předpokladu, že se cílem vaší nejbližší dovolené stane Londýn.

Svět magie je škoda zbořit

Právě v britské metropoli, respektive na jejím okraji, se příběhy natáčely. Navštívit Warner Bros studio Harryho Pottera je fantastickým zážitkem. Studio najdete v části Londýna zvané Leavesden, kde stojí filmové ateliéry. Zrodilo se v místech někdejšího vojenského letiště a po dlouhých deset let se stalo svědkem tvorby světa doslova nadupaného magií.

Ve chvíli, kdy padla poslední klapka posledního dílu nazvaného Relikvie smrti už bylo všem tvůrcům zúčastněným na tvorbě Potterových příběhů jasné, jak obrovská škoda by byla navždy zničit ten nádherný svět magie, který se jim zde podařilo tak úspěšně vytvořit. Vždyť lidé, kteří hltají Harryho příběhy, netouží po ničem jiném, než zažít jeho příhody na vlastní kůži.

Otevření studia turistům

Rychle pochopili, že zprostředkování autentických dojmů z Bradavic nadchne úplně každého, kdo se do čarodějnických příhod zamiloval. Nemýlili se. A tak místo bourání kulis a rušení celého studia po skončení natáčení došlo k přesnému opaku. 31. března 2012 se studio Warner Bros otevřelo všem zvědavým turistům. Byla vybudována obrovská expozice představující filmové Bradavice. I když prohlídka trvá tři hodiny, vám to zcela určitě uteče jako pouhý okamžik. Není pochyb, že vás jako Potterovy zaryté fanoušky atmosféra studia opravdu pohltí.

Ať se děti nenudí

Začaly sem proto proudit zvědavé zájezdy a zájem rozhodně neutichá. Ideální dovolená s dětmi v Londýně by rozhodně měla obsahovat právě tuhle zastávku. Ruku na srdce většina dětí moc neocení londýnské památky. Malým rošťákům bude celkem fuk, jak dlouhou historii má Big Ben i co je to Buckinghamský palác. Mnohem víc je bude zajímat něco, co souvisí s jejich dětským světem. A tak se nedivte, že se budou po celodenním courání po historických budovách tvářit dost znuděně a elán do dalších procházek je opustí. Jakmile jim ale nabídnete návštěvu světa Harryho Pottera, určitě velice rychle ožijí.

Kuchyň, kde se pánev myje sama

Co vlastně můžete ve studiu v Leavesdenu vidět? Budete doslova zírat na krásný sál Bradavického hradu s kamennou podlahou. Odtud si zaskočíte přímo do Brumbálovy pracovny. Spatříte tam meč Godrika Nebelvira, portréty ředitelů školy i Moudrý klobouk. Dále následuje podrobné představení všech možných triků a technologií, které umožnily vznik celé řady scén z bradavického hradu. Zjistíte třeba, jak se rodily famfrpálové zápasy, nebo jak vypadalo měnivé schodiště. Pokocháte se líčením a make-upem herců, ale spatříte i návrhy mystických tvorů. Nechybí ani kuchyň Weasleyových, kde se pánev dokáže sama umýt.

Seznámíte se s ložnicí i počítačovými efekty

Hned u Hagridovy chýše se nachází motocykl. U sochy u ministerstva kouzel zabočíte do Zobí ulice. Můžete se přesvědčit o tom, jak vypadala Nebelvirská společenská místnost a ložnice chlapců, čarodějnická banka skřetů Gringottových, kancelář profesorky Umbridgové nebo Snapeova učebna lektvarů, zkrátka všechny důležité součásti filmů. Dozvíte se ale i něco o počítačových efektech použitých ve filmu, prohlédnete si kostýmy hrdinů i rekvizity.

Upoutá vás autobus s obrázky

Jistě ale uvítáte i pár praktických podrobností týkajících se návštěvy. Tedy: můžete si koupit audioprůvodce ve všech světových jazycích. Ne, češtinu tu nehledejte, to je marné.

Jak sem dojet? Ať už pojedete odkudkoli, musíte dostat na vlakovou stanici Watford Junktion. Odsud jezdí od 9.20 do 18.50 denně double decker autobus – poznáte ho na první pohled, je pomalovaný obrazy s tematikou příběhů Harryho Pottera. Doveze vás až k budově. Vstupenky se kupují přes internet. Vytisknete si potvrzení a ukážete ho u pokladen ve vstupu. Musíte mít zároveň s sebou i doklad, který prokáže, kdo vstupenky koupil.

Uvidíte Bradavický hrad

Prohlídka samotná začíná ve velké hale s fotkami herců. Tam si můžete odložit bundy a kabáty, něco pojíst a popít v restauraci nebo nakoupit. Dál už se chodí jenom po skupinkách. Prohlídka je rozdělena do několika hal, například v té čtvrté narazíte na technické vymoženosti. Pátá místnost nabídne celý Bradavický hrad, závěr potom patří kouzelnickým hůlkám. Samozřejmě poslední tečkou je potom obchod se spoustou suvenýrů. Zážitek je to skvělý a rozhodně byste si ho při návštěvě Londýna neměli nechat ujít.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů