Krk (ostrov) od 999 Kč
Zobrazit zájezdy

Chorvatský ostrov Krk: Lákadlo, které nabídne něco pro každého

Chorvatský ostrov Krk: Lákadlo, které nabídne něco pro každého

Oblíbenou destinaci českých turistů, Chorvatsko, lze bez nadsázky označit za zemi ostrovů. Jejich počet přesahuje 1200, ovšem samozřejmě ne všechny jsou obydlené, a ne všechny představují magnet pro návštěvníky. Mezi ty, které zcela určitě patří do vyhledávaných destinací, se řadí ostrov Krk.

Skvěle dopravně dostupný

Turisté sem jezdí rádi, dovolená v Chorvatsku představuje stálici – bezpečně víte, co zde můžete čekat a pro Čechy je stále ještě finančně dostupná. Kvarnerský ostrov Krk je se svými 409 km² společně s ostrovem Cres největším z celé skupiny chorvatských ostrovů na Jadranu. Oblíbený ostrov spojuje s pevninou most, takže se snadno dostanete tam i zpět. Dopravní dostupnost je opravdu skvělá – i to dělá z Krku oblíbenou cílovou destinaci dovolených v Chorvatsku.

Najdete i nerušené soukromí

Především severní část ostrova je příjemnou a úrodnou krajinou. Východní část ostrovní pevniny z velké části ošlehávají větry. Ostrov je proslulý chovem ovcí, lidé se zde živí rybolovem, který si ostatně můžete vyzkoušet i vy, a to přímo na širém moři. Narazíte zde na spoustu zeleně, zhruba třetinu plochy Krku totiž pokrývají lesy.

Pobřeží ostrova je z velké části skalnaté, ale to vůbec nevadí. Pohled na vápencové skály jakoby vyrůstající přímo z moře je úchvatný a navíc mezi skalisky jsou skryté opravdu krásné pláže. Mnohdy i docela zapomenuté, takže si zde užijete opravdové soukromí, které vás jinde stěží potká.

Pláže na ostrově Krk

Jedete se určitě hlavně koupat, a tak vás jistě bude zajímat, jaké má ostrov Krk nejhezčí pláže. Velice oblíbeným odpočinkovým místem je Vela Plaža ležící u letoviska Baška. Chlubí se Modrou vlajkou za čistotu vody, takže nemusíte mít nejmenší obavy se zde koupat. Povrch zde tvoří oblázky a hrubší písek. Jedná se navíc o známý ráj vodních sportů, kde se nudit rozhodně nebudete. Například děti, ale samozřejmě i hraví dospělí si zde užijí jízdu na tobogánech. Kromě toho se zde koná pravidelný Rybářský den spojený s ochutnávkou místních specialit z ryb a mořských živočichů.

Dokonce 15 pláží na Krku disponuje oceněním v podobě Modré vlajky. Je ostatně známo, že písečné pláže v Chorvatsku jsou velice kvalitní. Které další písečné pláže v Chorvatsku, respektive přímo v Krku kromě chlouby u letoviska Baška stojí za návštěvu? Zcela jistě je to Pesja u Omišalj, Jadran u Njivice, Rupa u Malinské, Porporela, Dražica, Dunat a Jert u Krku, Pečine a Šilo u Šila, Soline u stejnojmenného letoviska a kemp Glavotok také u stejnojmenného letoviska.

Teplota moře je velmi příjemná, například ještě nyní na počátku října dosahuje i 25 °C. Užitečná pro vás bude jistě informace, že některé pláže nabízejí možnost přístupy se psy – kromě Vela Plaži u Bašky je to třeba u kempu Škrila u Staré Bašky. Kijac u Njivice, Galapagos u Dunat nebo zátoka Malá Javna.

Zažijte aktivní dovolenou

Ostrov je jako stvořený pro pěší procházky a túry, nachází se zde spousta cyklostezek. Můžete využít zázemí v podobě tenisových kurtů, na míčové hry. Milovníci vodních sportů si mohou vyzkoušet plachtění včetně absolvování kurzů. V Dunatu můžete trénovat i wakeboarding a jízdu na vodních lyžích.

Kam se podívat na výlet? Nezapomeňte navštívit akvárium v Bašce, kde se v 21 nádržích skrývá na 100 ryb a mořských živočichů. Dále stojí za pozornost krápníková jeskyně Biserujka u vesnice Rudine, nebo vesnička Dobrinj, centrum místního folklóru. A samozřejmě plavby lodí – třeba ostrov Cres, Lopar či Lošinj nebo vězeňský ostrov Sveti Grgur.

Strádat nebudou ani lidé, kteří rádi spojují odpočinek na pláži a koupání s poznáváním nových míst a nevydrží se celou dovolenou prostě jenom tak nečinně válet. Krk je totiž doslova prodknut historií. Vystřídali se zde Římané, Byzantská říše, o ovládnutí pevniny se snažili Benátčané, moc uchopil i zdejší knížecí rod Frankopanů, dále zde vládli Habsburkové i Napoleon. Pozoruhodná jsou například středověká městečka Omišalj či Vrbnik. Antické artefakty najdete v Krku, po celém ostrově narazíte na celou řadu románských kostelů. Pobyt na Krku nabízí něco pro každého.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů