Sicílie od 1 530 Kč
Zobrazit zájezdy

Italský ostrov Sicílie nabízí dovolenou bohatou na zážitky

Italský ostrov Sicílie nabízí dovolenou bohatou na zážitky

Největší ostrov ve Středozemním moři je pro turisty lákadlem v podstatě celoročně. Sicílie se chlubí zajímavou atrakcí – činnou sopkou Etnou. To ale zdaleka není všechno. Najdete tu i nádherné pláže plné jemného písku stvořeného k odpočinku a pochopitelně na vás dýchne i historie.

Nádherné počasí i mimo sezónu

Sicílie nabízí samozřejmě cachtání v moři. Určitě byste neměli minout nejkrásnější pláže, mezi které se řadí písčito-oblázková pláž Renecati v Taormině. Speciální atrakcí je potom pláž Giardini Naxos ležící přímo pod sopkou Etnou. Většina proslulých pláží je na východě ostrova, na západě najdete třeba San Vito lo Capo. Táhne se několik kilometrů do dálky, nabízí krásný jemný písek, křišťálově průzračnou vodu. U této pláže najdete také horu Mount Cofano.

Pokud milujete horko, je pro vás letní dovolená na ostrově jako stvořená. V hlavní sezóně, tedy během července a srpna tu mohou teploty někdy dosahovat až 45 °C. Tehdy je zde počasí opravdu velice horké. Jestliže máte rádi teplo, ale ne až příliš horko, potom pro vás bude lepší vyrazit mimo sezónu, kdy jsou zde od dubna do června a v září a říjnu teploty 18–27 °C. Výborným tipem je dovolená v září, kdy bývá zmiňovaných 27 °C.

Tip pro vás: Bolí vás klouby, máte potíže s pohybovým aparátem? Potom je vynikajícím nápadem koupel v sopečném bahně. Velmi se doporučuje například pro léčbu revmatu. Samotná koupel má teplotu cca 34 °C a její účinky jsou opravdu silně léčivé.

Majestátní křížová chodba

Za návštěvu zcela určitě stojí Palermo, největší sicilské město a v celé Itálii páté největší v celkovém pořadí. Nadchne vás hlavně katedrála z 12. století, ve které se nacházejí hrobky zdejších vládců. Zaujmou i krásné mozaiky v kapli Cappella Palatina nebo renesanční kašna Fontana Pretoria. A když budete v Palermu, vyplatí se vám zajet i o kousek dál na jih do městečka Moreale, které se pyšní katedrálou spadající do období normanské architektury – jde o jednu z architektonických perel. Interiér zdobí rovněž mozaiky a v přilehlém klášteře najdete i naprostý unikát – křížovou chodbu s celkem 216 mramorovými sloupy.

Nejzachovalejší řecký chrám

Ve vnitrozemí ostrova zaujme přírodní park Madonie s horskými vrcholy. Zdejší Pizzo Carobonara s 1979 metry nad mořem je hned po Etně druhou nejvyšší horou. Můžete tu vidět i 150 z celkem 200 sicilských endemitů. Milujete stará městečka s křivolakými úzkými uličkami a jejich atmosférou? Pak vás potěší třeba městečko Cefalů zhruba hodinu jízdy od Palerma. Z jedné strany pláže, z druhé horský masiv – takovou romantiku si rozhodně nenechte ujít. Perličkou je středověká prádelna Lavatoio Medievale. Jinak má městečko příjemnou atmosféru, kde můžete posedět ve vinárně, nebo si třeba vychutnat zmrzlinu.

Milovníci památek prostě musí navštívit Agrigento a jeho Údolí chrámů. Už kolem roku 500 př. n. l. tu vznikl chrámový komplex, dodnes se dochovaly jeho zbytky. Zdejší Tempio della Concordia je zřejmě nejzachovalejším řeckým chrámem na světě. Ovšem pozor, platí se tu vstupné cca 10 euro.

Luxus i pouť po stopách slavného vědce

Top destinací v rámci Sicílie je městečko Taormina. Sem se vydejte jenom tehdy, pokud nemáte příliš hluboko do kapsy, protože ceny ubytování tu patří k nejvyšším v celé Itálii. Láká hlavně atmosféra, výhled na Etnu a zachovalé římské divadlo. Ostatně i samotnou Etnu se 3326 metry nad mořem můžete poctít svojí návštěvou. Stojí to zato to – na vrchol se jezdí s průvodcem speciálním vozidlem. Syrakusy mají jedno synonymum – učence Archimeda. Narodil se zde a jeho vynálezy sloužily zdejším obyvatelům. Jsou zde také spousty památek včetně divadla pro 15 tisíc diváků. Nenechte si ujít také výlet na sopečné Liparské ostrovy. Dobrodruzi se mohou ubytovat na zdejší činné sopce Stromboli a vydat se ke kráteru. Tehdy získá vaše dovolená na Sicílii ještě větší půvab.

Nejrychlejší cesta? Samozřejmě letecky

se na Sicílii dostat? Sicílie letecky je nejrychlejším řešením. Z Prahy můžete letět do Palerma nebo Catanie. V těchto městech jsou letiště na Sicílii. Obvykle se přestupuje v Římě. Celkově tento let trvá zhruba 4 hodiny. Druhou možností je cesta vlastním vozem, přičemž můžete využít trajekty z Janova či Říma. Doplujete přitom do Palerma. Jinak zde narazíte na hustou síť silnic, ale připravte se na nich na pořádný zmatek a často chaotické značení. Ubytování můžete na Sicílii mít v různých kategoriích, a to v kempech, hotelích i apartmánech, vše podle vašeho výběru. Vrcholem pokud jde o ubytování je zátoka Patti, kde se nachází luxusní komplex hotelu Hilton. Tam také zaplatíte nejvíce.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů