Řecko od 2 199 Kč
Zobrazit zájezdy

Ithaka: Mytologií opředený ostrov s překrásnou přírodou

Ithaka: Mytologií opředený ostrov s překrásnou přírodou

Ithaka je řeckým ostrovem, kde se mýtus setkává s drsnou krásou. Pro většinu lidí je relativně neznámým cílem, ačkoliv těm, kteří se alespoň trochu zajímají o řeckou mytologii, bude název povědomý. Okouzlí vás svým pobřežím s množstvím zálivů a zátok, vysokými kopci, krásnými plážemi, archeologickými nalezišti i rybářskými vesničkami.

Malebný ostrov s typickým řeckým rázem

Ithaka je jedním z Jónských ostrovů, který se nachází na západní straně pevninského Řecka. Zatímco sousední ostrovy Korfu, Lefkada, Kefalonie a Zakynthos přitahují mnoho návštěvníků, zdá se, že Ithaka na itineráři mnoha turistů chybí. Což je ovšem velká škoda, protože je ideálním místem pro lidi, kteří si chtějí odpočinout a užívat si panenskou přírodu.

Obývána je pravděpodobně již od neolitu (4 000–3 000 př. n. l.). Po staletí byla ovládána Římany, Byzantinci, Franky Turky, Francouzi i Brity a až v roce 1864 získala svoji nezávislost a připojila se s ostatními Jónskými ostrovy k Řeckému státu. Dnes je domovem asi 3 000 stálých obyvatel. Nenajdete zde žádná turisticky rušná letoviska a ani letiště, ostrov si i nadále zachovává typický řecký ráz.

Do paměti mnohých lidí se Ithaka vryla pravděpodobně díky Homérově eposu o králi Odysseovi, hrdinovi z Trojské války, který se sem po 10 letech bloudění po moři vrátil ke své manželce Penelopě. Až do dnešní doby se zde dochovala místa, která tohoto mytického krále připomínají.

Sídlo bájného Odyssea

Prvním z míst, které slouží jako upomínka na krále Odyssea, je působivý pramen Aretousa, kde Odysseus po svém návratu potkal pasáka prasat Eumaiose, který převlečeného krále velkolepě pohostil. Druhým místem je Jeskyně nymf, známá též jako „Mramorová jeskyně“. Ta se nachází zhruba 2,5 km jihozápadně od Vathy. Tady prý Odysseus ukryl své poklady. Zajímavostí ovšem je, že současná Ithaka příliš neodpovídá Homérově popisu. Z toho důvodu se někteří vědci domnívají, že básník možná popisoval sousední Kefalonii, která pravděpodobně v dávných dobách tvořila spolu s Ithakou jeden celek.

Na výlet okolo celého ostrova

Ačkoli na ostrově existuje veřejná doprava, rozhodně není tak frekventovaná jako u nás. Z hlavního města Vathy denně vyjíždí dva autobusy směr sever a naopak, jeden ráno a druhý odpoledne. Navíc zjistit přesné časy odjezdu, se může občas zdát jako nadlidský úkol. Pokud chcete prozkoumat opravdu celý ostrov, je mnohem lepší si půjčit auto. Většina silnic je v pořádku, stačí mít na paměti ostré zatáčky, zvláště když jedete po straně, která je vedle útesu. Nejdelší vzdálenost, kterou na Ithace můžete urazit, je asi 30 km a zabere vám to méně než hodinu.

A jak prozkoumat okolí ostrova? Ideálně po moři. Ve Vathy nastoupíte na některou z výletních lodí, která s vámi dopluje i na místa, která jsou jinak po silnici nepřístupná. Můžete se tak dostat třeba na jednu z nejkrásnějších pláží celého ostrova – Platis Ammos. Skvělou variantou je rovněž pronajmout si soukromou loď, a to na několik hodin, nebo třeba celý den.

Od jihu až na sever za výlety a poznáním

Ostrov má dvě odlišné části – jih a sever. Na jihu najdete hlavní město Vathy, hlavní přístav Pisaetos a několik pláží. Na severu jsou menší vesnice, více pláží i například nejoblíbenější letovisko celého ostrova – Kioni.

Malebné město Vathy leží přímo v jednom z nejkrásnějších a nejbezpečnějších přístavů v Řecku. Je to zcela chráněná přírodní zátoka, kde každé léto zakotví stovky plachetnic a soukromých jachet. Hlavním městem je již od 16. století, z toho důvodu zde můžete i dnes spatřit pozůstatky opevnění po stranách přístaviště. Je to krásné místo, kde můžete navštívit archeologické a etnografické muzeum a hlavní katedrálu. Za odměnu si pak zajdete na jídlo, kávu nebo pivo s překrásným výhledem.

Barevné domečky rozeseté podél zátoky a malé náměstí s obchůdky a kavárnami vás zcela jistě okouzlí. Jen těžko byste hádali, že se tu v 50. letech odehrálo ničivé zemětřesení.

Malý ostrov uprostřed zátoky se jmenuje Lazareto. Ten byl kdysi používán jako karanténa pro nově příchozí na ostrov, ještě v minulém století sloužil jako vězení pro odsouzené. Dnes se zde nachází malý kostel Sotiras.

Druhým největším městečkem ostrova je Stavros, které se majestátně rozkládá na kopcích na severu asi 12 km od letoviska Kioni. Kromě sochy Odyssea zde najdete také archeologické muzeum s expozicí místních nálezů. Prohlédnout si v něm můžete třeba terakotovou masku, na které lze přečíst nápis Odysseus. Nedaleko obce se v zátoce Polis nachází jeskyně Loizos. Traduje se, že sem lidé v antických dobách chodili uctívat své bohy.

Pláže omývané klidnými tyrkysovými vodami

Ithaka má mnoho rozmanitých pláží, z nichž některé jsou snadno dostupné autem, zatímco jiné jsou přístupné pouze pěšky nebo lodí. Na rozdíl od pláží na Lefkadě jsou spíše menší a mají více oblázků, ale voda je stejně čistá.

Jestliže máte ubytování v hlavním městě Vathy, nejbližší pláže jsou Filiatro, Minimata, Loutsa, Sarakiniko, Dexa a Skino. Všechny jsou s mírným vstupem do vody a s průzračně čistou vodou. V závislosti na ročním období však mohou být přeplněné.

Ve Stavrosu nebo v jeho okolí, je kolem pobřeží mnoho malých pláží, ale na většinu se dostanete spíše autem. Pěšky se dostanete například na pláž Poli.

Hezké pláže jsou také Afales, Mavrona, Limenia, Kourvoulia, Plakoutses, Marmakas, Alykes a Voukenti. Některé jsou však dobře ukryté a dostupné po úzkých cestičkách. Je tedy dobré se raději zeptat místních obyvatel, kudy nejlépe vyrazit.

Na západní straně ostrova se pak nachází pláže Ai Giannis, Aspros Gialos, Ammoudaki a Fokotrypa

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů