Reykjavík od 22 707 Kč
Zobrazit zájezdy

Jak se žije na Islandu? S Andy o nákladech, „kontění“ i cestování

Jak se žije na Islandu? S Andy o nákladech, „kontění“ i cestování

Island je drahá sranda, ale stojí za to. Svoje o tom ví i studentka, bloggerka a sporťačka Andy Pavelcová, která v zemi ohně a ledu tráví svůj semestrální studijIsland je sakra drahá sranda, ale stojí za to. Svoje o tom ví i studentka, bloggerka a sporťačka Andy Pavelcová, která v zemi ohně a ledu tráví svůj semestrální studijní pobyt Erasmus. Andy nám v rozhovoru dala tipy, kam vyrazit za poznáním autentického Islandu, jak snižuje svoje životní náklady a prozradila, co ji zatím nejvíce překvapilo.

Ahoj Andy, právě prožíváš svůj pátý měsíc na studijním pobytu Erasmus v Reykjavíku. Proč sis vybrala zrovna takový extrém, jako je Island?

Ahoj, díky moc za oslovení k rozhovoru. Za prvé je to proto, že jsem už na jednom normálním Erasmu byla (v Hamburgu) a chtěla jsem trochu něco jiného než jen party Erasmus. Za druhé jsem si chtěla dát poslední „voraz“ před dostudováním na nějakém pěkném a klidném místě, kde bude čas na práci i cestování. A když jsem uviděla Island mezi nabízenými zeměmi, neváhala jsem ani vteřinu.

Zbývá ti kromě studia čas i na cestování? Co by podle tebe neměl minout ani běžný turista, který má na poznání Islandu čas jeden až dva týdny?

Studium na Erasmu se nikde nehrotí, takže mám na cestování času spoustu. Za dva týdny se dá Island objet kolem dokola, což bych určitě doporučovala. Nejkratší čas, za který se to dá stihnout, je i týden, ale já bych si to tolik neužila. Mám radši výlety, kde se můžu ztratit do přírody a ne jen zastavit u silnice, vyfotit a zase naběhnout do auta.

Máš nějaké tipy, jak prožít pravý autentický Island se vším všudy i za pár dní?

Rozhodně. Jela bych na sever do Westfjords. I přestože tam vyrazíte teď v květnu, kdy už se rozjela sezóna, za celý víkend si budete skoro přát, abyste někoho potkali. Právě tam je to pro mě Island. Nejezdí tam autobusy narvané turisty a lidi se tam autem bojí nebo jsou na to moc pohodlní. Za mě to to je nejkrásnější část Islandu a potkáte tam třeba i papuchalky. Nádherný je i nedaleký poloostrov Snæfellsnes, který z Reykjavíku zvládnete za jeden až dva dny.

Tahle pohádkově krásná země má i své stinné stránky. Jednou z nich jsou určitě vysoké životní náklady. Určitě jsi jako studentka přišla na triky, jak je v rámci možností minimalizovat. Poradíš ostatním?

Haha, je v pohodě říkat, že tu chodíme kontit? O čerstvé pečivo a ovoce se zeleninou je díky dumpster diving (v překladu „potápění se do kontejneru“) postaráno. Já mám jednu obrovskou výhodu. Pracuju v kavárně, kde děláme naprosto dokonalé brunche a večeře. Takže nosím domů denně tuny jídla. S ubytováním je to už trochu horší, ale pokud bydlíte více z centra, lze v rámci spolubydlení sehnat i levnější byty. Na večírky ani párty nechodím, popíjíme spíše doma a nakupovat chodím do „low-cost“ centra Bónus. Cestovat se tu dá lehko stopem a spát ve stanu nebo campu, takže vás ani to finančně nezruinuje.

Za nás kontění v pohodě! :-) Jaké jsou přibližně tvoje měsíční životní náklady? Stipendium určitě na jejich pokrytí nestačí. S přivýdělkem z kavárny už je to OK?

Stipendium nikdy nestačí, je to ale příjemný benefit. Moje průměrné měsíční náklady jsou asi 20.000,- Kč, ale spousta studentů žije mnohem dráž a někteří (většinou ti, co nepijí alkohol a nechodí do kaváren) levněji. Práci mám jak z Prahy, tak právě tady v kavárně Vinyl. Najít si tu pěkné místo v lednu bylo velmi jednoduché, teď na jaře je to krapet složitější, poptávka po práci je obrovská, denně nám do kavárny přijde spousta životopisů od lidí, kteří už týdny práci shání.

Největší kulturní šoky, zážitky, zajímavé postřehy?

Těch je spousta. Nejvíc mě pobavila aplikace na incest, kterou mají Islanďané proto, že je jich tak málo na jednom ostrově a bojí se, aby nezačali randit s někým příbuzným.

Občas nás Island i nepříjemně překvapil. V únoru tu byla taková bouře, že se na několik dní zastavila doprava na celém Islandu a jediná silnice nebyla několik dní otevřená. V jiný den se můj kamarád probořil do zamrzlého jezera a vytahovat ho byl docela horor. Nebo když jsme jeli na sever do Westfjordů, nezkontrolovali jsme si, zda tam jsou nějaké obchody, a protože byly všechny zavřené, byly jsme docela dlouho o hladu.

No a v neposlední řadě mě dostalo třeba obrovské clo za elektroniku, kterou si necháte na Island poslat. Odpustí vám ho jenom na narozeniny a Vánoce.

Aby toho nebylo málo, stihla sis ze země ohně a ledu udělat výlet do Švédska a do Alp. Netáhne tě to už spíš za teplem?

Tyhle výlety byly super, já jsem asi trochu zimní živel, miluju sever a aktivní odpočinek. Radši bych lezla po horách a spala ve stanu, než ležela v nejluxusnějším hotelu u moře s all inclusive. A záleží samozřejmě, koho vezmete s sebou. Odpočinková dovča je na pár dní fajn, ale v teple se mi špatně sportuje a běhá. A bez toho já nežiju!

Kromě odvážné holky, která se vydala na Island, jsi taky sportovkyně, jogínka, tanečnice, skoro právnička, závislačka na kávě, občas spíchneš nějakou tu zdravou dobrotu a ještě o tom všem bloguješ. Je podle tebe blogování možnou cestou k digitálnímu nomádství?

V první řadě bych ráda řekla, že pro mě blogování vůbec není práce a nikdy ze mě nebude fulltime bloggerka, která žije z toho, že jí firmy platí za reklamu. To si neumím představit. Chci mít normální práci v právnické oblasti a dělat svoje projekty, které mě baví a naplňují. Jako třeba tvorba našeho fitness programu FITFAB Strong, na který jsem fakt pyšná. I proto je pro mě práce ze zahraničí nemožná. Navíc mám strašně ráda Prahu a vím, že tam patřím. Neříkám, že se jednou někam nevydám, člověk nikdy neví, kam ho to zanese, ale když už, tak to chci mít zasloužené.

Co se ale obecně týče blogování, samozřejmě to je možná a docela častá cesta k nomádství. Lidi cestování a různé destinace baví. Sama to vidím na svém Instagramu, že lidi se mnou dobrodružství prožívají a hrozně rádi čtou právě články o Islandu.

I my je čteme rádi :-) Moc díky za rozhovor, Andy, užij si poslední dny Erasmu a ať se tvým projektům daří.

Taky děkuju! A koho zajímá víc, mrkněte:

Blog: fitfab.cz
Facebook: fitfabcz
Instagram: andy.fitfab
Youtube: Fit & Fabulous

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů