Kam za polární září? Ideálním tipem je norské Tromsø

Kam za polární září? Ideálním tipem je norské Tromsø

Chcete zažít trochu netradiční dovolenou, která vám pomůže objevit něco zcela nového, co jste dosud neznali? Patříte mezi romantiky, kteří rádi pozorují přírodní úkazy, krajinu, přírodu? Pokud na obě otázky shodně odpovídáte ano, potom bude pro vás skvělým tipem dovolená spojená s pozorováním polární záře. Můžete tak vidět opravdu nevšední světlenou show.

Pozorujte vesmírné hrátky

Na severní polokouli se jí říká Aurora Borealis, na jihu potom Aurora Australis. Budete fascinovaně koukat na světelnou show, která je naprosto srovnatelná s ohňostrojem. Jde o podivuhodné barevné divadlo, jehož tvůrcem je sama příroda. Budete prožívat tajemné až mystické pocity, vzhlížet bez dechu k přírodním silám, které tohle dokážou vytvořit. Svůj podíl na tomhle barevném představení mají rovněž vesmírné síly, které působí sluneční erupce. Následně sluneční vítr putuje vesmírem a reaguje se zemským magnetismem u pólů. Tyto fyzikální interakce mají na svědomí barevnou polární podívanou.

Krása kousek od pólu

Kde můžete tyto úkazy pozorovat? Z výše uvedeného vyplývá, že se vyskytují v blízkosti magnetických pólů Země. Takže čím blíže pólu, tím lépe můžete světelnou nádheru spatřit. Jak stoupá zeměpisná šířka k rovníku, je polární záře pořád slabší a slabší, až nakonec ji nevidíte skoro vůbec. Přesto ji někdy můžete vidět i u nás, i když samozřejmě velmi slabě. Bohužel tento úkaz také velmi silně ruší světelný smog, který se vyskytuje ve velkých městech.

Jak už bylo napsáno, nejsilnější je záře poblíž pólů. A kam se za ní vypravit, abyste to měli z Čech co nejblíže? Nejvhodnější je Skandinávie. Hodně se doporučují například norská souostroví Vesterály a Lofoty, dále švédské a finské Laponsko na sever od Rovaniemi a Kiruny, brána do polárních oblastí Tromsø, nebo také sever Islandu, ve Švédsku třeba národní park Abisko.

Oblast prakticky bez mraků

Pokud jde o Evropu, horkým tipem je hlavně norské Tromsø. Důvodem je mimo jiné i skutečnost, že se tam velice dobře dostanete letecky. S přestupem to lze zvládnout dokonce i za 5 hodin. Podobně výhodné spojení má i Hammerfest, za top destinaci ale můžete považovat Špicberky. Ve Švédsku je potom nejlepší už zmiňovaná Kiruna. Lulea a Abisko – v Abisku se totiž nachází zajímavá oblast, kde je nebe nad jezerem prakticky téměř vždy úplně jasné, takže máte skoro stoprocentní jistotu, že opravdu něco uvidíte. Chce to ale hodně teplé oblečení. Odměnou vám bude i nádherná příroda prakticky bez jakéhokoli znečištění.

Vydejte do Laponska, na Aljašku i na Sibiř

V Laponsku, respektive jeho finské i švédské části, najdete hotely s prosklenými střechami právě kvůli možnosti pozorování polární záře. Finské Rovaniemi je stejně dobrým tipem, na Islandu je vhodný národní park Thingvellir. V Grónsku je to nejkrásnější, ale doprava sem je už přece jenom dražší a komplikovanější. Něco můžete vidět i na skotské Severní vysočině nebo na ostrově Skye, ale není to tak jisté. Dost se dá vidět na severu Kanady, ale za příznivých podmínek třeba i u Winnipegu. V Rusku je jednoznačným tipem Sibiř, ale také Murmansk. Samozřejmě výborně je záře pozorovatelná i z Aljašky. Posledně jmenované destinace už jsou ale pro Středoevropana přece jenom trochu z ruky.

Pestrá paleta barev jako u duhy

Důležité je hlavně, aby klimatické podmínky zde byly co nejlepší, nacházelo se zde naprosté minimum mraků a oblačností. Pak bude záře opravdu velice dobře viditelná. Mít k pozorování co nejlepší podmínky znamená nacházet se co nejblíže magnetického pólu a vystihnout bezoblačné období plné jasné oblohy.

Protože záře je obvykle ve vzdálenosti 60-150 km nad zemským povrchem, potřebujete opravdu jasnou oblohu, abyste měli vůbec šanci ji spatřit. Barevné projevy jsou potom dané právě tím, že se nachází v různé výšce. Můžete tedy vidět červenou, namodralou, fialovou či zelenou záři, přičemž posledně jmenovaná je nejčastější, za to červená pro změnu nejvzácnější. Zkrátka pestrá paleta barev, podobně jako u duhy, ovšem efekt záře ale vidíte jenom tehdy, jestliže je úplná tma.

Ideální čas? Od října do března

Kdy se jet podívat? Nejpravděpodobnější je, že záři uvidíte tehdy, kdy je v polárních oblastech nejdelší noc, tedy od října do března. Pokud byste chtěli záři, kterou uvidíte fotografovat, potom vězte, že se vám to může povést pouze s velice dlouhými expozičními časy. Světelný smog okolo je přitom naprostou zkázou pro úspěšné fotografování. I tak ale rozhodně stojí za to snímkování alespoň vyzkoušet. Budete mít nezapomenutelnou vzpomínku.

Podívejte se z proskleného iglů

Samozřejmě nejde jenom o to vidět polární záři, chcete toho najednou zvládnout trochu více. Asi těžko pojedete do Skandinávie jenom proto, abyste si prohlédli polární záři a zase letěli zpět, i když jde zcela nepochybně o nevšední zážitek. Je ale dobré tento výlet spojit s dalším poznáváním severských krajin. Například můžete zkusit okruh Norskem, Švédskem, nebo okružní cestu po Islandu. V Norsku určitě navštivte Nordkapp, vůbec nejsevernější výběžek Evropy, u něhož se stékají vody ze čtyř moří. Samotné Tromsø je také pěkné město s docela čilým nočním životem. Překrásné jsou pochopitelně i norské fjordy. V norských Lofotech si zase můžete užít rybaření – na březích je spousta rybářských vesnic. Na severu Finska zase můžete navštívit poblíž lyžařského střediska Saariselkä vesnici plnou skleněných iglú Kakslauttanen. Pokud chcete, můžete záři pozorovat přímo z těchto prosklených staveb.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů