Indonésie od 8 144 Kč
Zobrazit zájezdy

Leťte v zimě za teplem: Nechte se okouzlit pestrobarevnou Indonésií

Leťte v zimě za teplem: Nechte se okouzlit pestrobarevnou Indonésií

Kdo chce opustit nudnou šeď a mráz středoevropské zimy a trochu se zahřát, může teď v zimních měsících vyrazit do Indonésie. Jde o nádherný kout Země, na který byste si rozhodně měli vyhradit delší dobu. Letět sem pouze na pár dní postrádá smysl, protože jestli chcete tuhle zemi opravdu poznat a seznámit se s ní, chce to alespoň měsíc času.

Čtvrtá nejlidnatější země

Jaká vlastně Indonésie ve skutečnosti je? Pestrá a barevná. Vlastně se nedá popsat najednou, protože tu máte 17 tisíc velmi rozmanitých ostrovů. Obydleno je ovšem jenom 6 tisíc z nich. I tak je to ale tolik, že byste potřebovali několik let k tomu, abyste je poznali všechny. To samozřejmě není v lidských silách, a tak je třeba vybrat si to nejzajímavější a nejtypičtější. O obrovské rozlehlosti Indonesie svědčí ostatně i fakt, že zde žije 240 miliónů lidí, což ji katapultuje na světové čtvrté místo žebříčku nejlidnatějších zemí.

Jakarta tvoří kontrast

Především je třeba podotknout, že ostrovy Indonésie jsou velmi rozmanité, prostě každý je trochu jiný. Ačkoli jde o zemi spadající do oblasti jihovýchodní Asie, kde žije nejvíce muslimů, setkáte se tu i s hinduismem na Bali a třeba na ostrově Flores s křesťanstvím. Jedná se o značně tolerantní zemi, tedy pokud máme na mysli náboženství, i když i zde jsou místa, kde nastávají konflikty mezi křesťany a muslimy. Ostrovy se rozprostírají od Sumatry až po Papuu a zároveň od Sabangu po Merauke.

Vaším cílem se může stát i nejlidnatější ostrov světa Jáva. Zdejší metropolí a hlavním městem celé Indonésie je Jakarta, kterou byste na svých cestách rozhodně neměli vynechat. Nabízí kontrast moderních mrakodrapů i chudinských čtvrtí. Navštivte v Jakartě třeba starý přístav Sunda Kelapa či zábavní park Ancol.

Na Bali za pohodou a klidem

Pravděpodobně největším lákadlem je ostrov Bali. Když někdo míří do Indonésie, velmi často se vydává právě sem. Oblíbené místo je například Nusa Dua, Candidasa, Kuta, Ubud nebo Sanur. Toužíte-li po odpočinkové a příjemné dovolené pro dosažení zklidnění a pohody, je Bali opravdu vysněnou lokalitou, kde se cítí dobře každý turista. Jestli ale chcete putovat s batohem a všemi nezbytnostmi cestovatele a vydat se třeba i do oblasti džungle, zvolte spíše jiné ostrovy. Na druhou stranu na Bali je krásná příroda. Malá rýžová políčka, pobřeží, hory. V Padangbai jsou krásné příležitosti k potápění. Celkově vás ale ostrov nadchne hlavně pohodovou atmosférou. Je tu poklid, všude vonné tyčinky, chrámy a meditace.

Bali, Indonésie

Na Sumatru za dobrodružstvím

Výborná je třeba Sumatra, kde se můžete zúčastnit treku za orangutany. V tomto případě jde opravdu o dobrodružný podnik na celý den. Potřebujete kvalitní obuv a funkční prádlo. Terén v pralese je totiž kopcovitý a nechybí typické tropické počasí. Proto je třeba, abyste neměli zdravotní potíže z horkého počasí a dobře ho snášeli a měli alespoň průměrnou fyzickou kondici. Kromě orangutanů jsou zde z exotických zvířat k vidění i tygři, nosorožci a sloni.

Když se řekne Sumatra, zkušenému cestovateli vytane na mysli hlavně džungle, nádherná jezera a sopky. Pozoruhodné je jezero Toba v sopečném kráteru. Právě zde na Sumatře můžete zažít různé přírodní jevy od sopečných erupcí po zemětřesení. Narazíte tu na mešity, buddhistické, hinduistické i čínské chrámy.

Prozkoumávejte džungli v Borneu

Přibližně tři čtvrtiny Bornea patří právě k území Indonésie. Třetí největší ostrov planety nabízí doslova ráj dobrodruhů. Najdete zde nádhernou džungli, ještě nezkrocené řeky. V Banjarmasinu, největším městě na jihu Bornea, můžete obdivovat tradiční původní stavby. Na ostrově Lombok se můžete dokonce vyšplhat na sopku Rinjani, což je také nevšední zážitek. Ostatně tato oblast je seismicky stále aktivní, takže se připravte na to, že zde můžete zažít i nějaké zemětřesení. Tady to není zase tak výjimečné. Spousta lidí se také v Indonésii těší třeba na to, že bude moci pozorovat varana komodského. Nejlepší období k pozorování je v období sucha, během jara a podzimu.

Několik informací na závěr

Na co si dát pozor? Především je třeba upozornit, že se tady nemusíte bát. Místní lidé ale s turisty nemají žádný problém. Někdo má strach z toho, že místní kuchyně je příliš pálivá. Jestliže nemáte rádi pálivá jídla, vyhněte se omáčce sambal. Můžete také obsluhu v restauracích upozornit, že chcete nepálivé jídlo, tedy tidak pedas.

Důležité je také oblečení. Vzhledem k tomu, že jde o muslimskou zemi, ženy by se rozhodně měly vyhýbat velkým výstřihům a mít spíše delší sukně. Pro muže i ženy platí, že nejlepší je nosit trička, která kryjí ramena a mají rukávy a kalhoty s nohavicemi minimálně pod kolena. I když tu seženete evropské plavky, nepoužívají se – mimo Bali. Jinak se místní koupou v běžných oděvech, turistům se doporučují šortky s nohavicemi alespoň do půlky stehen, ženám zahalit horní polovinu těla. Do chrámů můžete vstoupit jedině v sarongu, což je tradiční místní oděv. Můžete si ho koupit na trhu, ale dá se i půjčit. Chcete-li vstoupit do mešity, musíte si zout boty, v řadě případů se tam jde i se zahalenou hlavou.

Vyvarujte se ukazovat na někoho nebo něco, to se obecně považuje za dost neslušné. Jinak na podávání ruky a věcí slouží vždy pravá ruka, levá je vnímána jako nečistá. Nesmíte také hladit děti po hlavě, ani se dotýkat něčí hlavy, hlava je tu totiž posvátná, naproti tomu nohy jsou vnímány jako nečisté. Za nevhodné se považují projevy citů mezi partnery na veřejnosti, líbání zkrátka patří mezi činnosti, kterým se věnujte jedině v soukromí. Nedávejte také najevo rozčilení.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů