Indonésie od 20 160 Kč
Zobrazit zájezdy

Vydejte se za poznáním Sumatry, opomíjené perly Indonésie

Vydejte se za poznáním Sumatry, opomíjené perly Indonésie

Indonésie má téměř 20 000 ostrovů, které se táhnou v pásu po obou stranách rovníku. Na který z nich se vydat, pokud vás lákají destinace turistickým ruchem zatím téměř nedotčené? Toužíte-li po dovolené plné krásné přírody, pláží a rozmanité kultury bez davů turistů, bude pro vás ideálním místem Sumatra. Aby pro vás bylo putování tímto nádherným ostrovem co nejjednodušší, připravili jsme pro vás rady, jak zde cestovat, a několik tipů na zajímavá místa.

Proč se vydat na Sumatru?

Sumatra není zcela neobjeveným místem, i tak sem ale míří výrazně méně turistů než na populární Bali nebo do Thajska. Je skvělým místem na dovolenou pro ty, kteří vyhledávají o něco dobrodružnější cesty, jejichž vyšší náročnost je kompenzována řadou úžasných zážitků. Na Sumatře můžete trekovat v džunglích za orangutany, stanout tváří v tvář fascinujícím sopkám, potápět se v nádherně čistých mořích, surfovat, odpočívat na panenských plážích, užívat si autentickou atmosféru a poznávat jedinečné kultury. 

Při tom všem se budete leckdy cítit tak trochu jako celebrita – místní obyvatelé vás budou srdečně zdravit, pokoušet se zapříst hovor nebo žádat o fotku s vámi. Příjemným bonusem na závěr jsou nízké ceny za jídlo, ubytování a lokální dopravu.

Základní informace o Sumatře

 • Sumatra leží v západní části souostroví Velké Sundy a je šestým největším ostrovem na světě.
 • Na jihovýchodě sousedí s Jávou – dalším velkým indonéským ostrovem.
 • Část východní hranice leží u Malackého průlivu, který ji odděluje od Malajského poloostrova.
 • Značná část deštného pralesa byla zničena kvůli vysazování palmy olejné. Zakládání nových plantáží bylo již zákonem zakázáno, dosud zde však můžete vidět již vzniklé plantáže a jejich dopad na přírodu.
 • Měnou je, stejně jako v celé Indonésii, Indonéská rupie, zkratka IDR nebo RP. 10 000 rupií je přibližně 17 Kč dle kurzu.
 • Hlavními náboženstvími jsou islám a křesťanství, dále pak hinduismus a buddhismus.
 • Úředním jazykem je indonéština, oficiálně nazývaná Bahasa Indonesia, která je velice podobná malajštině.
 • Podmínky vstupu na území Indonésie.

Tipy, jak cestovat na Sumatře

 • Hodláte-li cestovat na vlastní pěst a nevyužívat služeb agentur, naučte se základní slovíčka v Bahasa. Jelikož obyvatelé Sumatry anglicky příliš neumí, velice vám to pomůže při výběru jídla, přesunech a smlouvání.
 • Bez problémů si zde zakoupíte místní SIM kartu, signál je obvykle kvalitní. Pozor si dejte na to, že balíček např. na 5 GB je rozdělený na 2 GB na sociální sítě, 2 GB na videa a 1 GB na prohlížení webu. Pokud potřebujete pracovat, budete muset koupit rozhodně více dat, případně zkusit najít balíček, kde nejsou data takto dělená. I když se jedná o stejnou zemi, datové balíčky zakoupené na Sumatře nefungují na dalších ostrovech a naopak.
 • Nebudete-li si kupovat SIM kartu, nainstalujte si offline mapy. Skvěle funguje například aplikace maps.me, která je opravdu podrobná.
 • Ve větších městech funguje Grab, který je asijskou formou Uberu. Díky aplikaci se obejdete bez smlouvání a získáte představu o reálné ceně za taxi. Cestujete-li sami, můžete si zavolat i levnější moto taxi, které je zážitkem samo o sobě.
 • Nejlevnějším způsobem dopravy ve městech je Angkot – sdílené taxi na bázi MHD. Nikdy nebudete vědět kudy a kdy jezdí, jednoduše tedy nastupte do toho, které jede vaším směrem, sledujte mapu a až budete potřebovat, požádejte o zastavení. Jedna jízda stojí 5 000 IDR, při delších vzdálenostech může být o něco vyšší.
 • Jako všude v JV Asii platí pravidlo smlouvat, smlouvat a smlouvat. Na podvody a snahy o navyšování cen zde sice ještě nenarazíte příliš často, i tak se ale smlouvání vyplatí. A to především u standardního taxi (ne Grab a Angkot) a nákupu oblečení a suvenýrů na trzích. U jídla se nesmlouvá, na ceny se však ptejte předem a to nejen u jídla.
 • Oblíbeným způsobem stravování jsou lokální jídelny, kde jsou v nádobách připravené různé druhy jídla. Určitě se nebojte je vyzkoušet, jídlo je velice chutné a levné. Funguje zde většinou samoobsluha, tzn. z jedné velké nádoby si naberete rýži a dále si nabíráte na co máte chuť. Platí se po konzumaci. Cena za jídlo ve složení rýže, ryba, zelenina a vajíčko se pohybuje od 15 000 IDR.
 • Ať už se budete pohybovat v muslimských nebo křesťanských částech, vždy se jedná o tradiční oblasti, kde na cizince nejsou příliš zvyklí. Místní obyvatelé se oblékají poměrně konzervativně a ačkoli na cizince se náboženská a jiná pravidla nevztahují, budete se sami cítit příjemněji, pokud své oblečení přizpůsobíte. Především ženám, které se chtějí vyhnout nežádoucí pozornosti, doporučujeme ponechat krátké šortky a tílka na ramínka spíše na pláže než do měst.

Nejzajímavější místa na Sumatře, která musíte vidět

Sumatra nabízí celou řadu aktivit a má pro každého něco. Treky do džungle, sopky, potápění, odpočinek? Stačí si vybrat dle vašich zájmů a vyrazit za dobrodružstvím.

Treky do džungle v Bukit Lawang

Bukit Lawang je výchozím místem pro treky do národního parku Gunung Leuser. Lze podniknout jedno a vícedenní treky do džungle, při kterých je možné spatřit orangutany nebo rafflesii – největší kvetoucí rostlinu na světě. Nedaleko je také sloní sirotčinec a možnost výletů do vesnic pro ty, kteří se zajímají o tradiční řemesla a život.

Chaotický, přeplněný a pulzující Medan

Medan je typické asijské město se vším všudy. Je zde chaotický provoz s neustálým troubením, skvělý street food na každém rohu, lokální trhy a krásné buddhistické chrámy a mešity. Kromě převažující většiny indonésanů žijí v Medanu také početné komunity Číňanů a Indů se svým tradičním jídlem, obchody a kulturou.

Provincie Karo – jedinečná kultura a sopky

Provincie Karo (Karo Regency) je domovem pro stejnojmenné etnikum Karo. Hlavními znaky komunity jsou specifické oblečení a stavby s vysokými špičatými střechami a originálně malovanými štíty. Kromě této jedinečné kultury vás v provincii ohromí i nádherná příroda s vodopády a fascinujícími vulkány, z nichž některé jsou stále aktivní. K některým, například k Gunung Sibayak, je možné podniknout treky.

Největší kráterové jezero Toba

Jezero Toba je největším jezerem na Sumatře a zároveň největším kráterovým jezerem na zemi. Uprostřed jezera leží ostrov Samosir. Oblast kolem jezera i ostrov Samosir prozkoumáte ideálně na skútru. Po cestě narazíte na řadu dechberoucích výhledů a nádhernou přírodu. Nedaleko severního břehu jezera jsou vodopády Sipiso Piso.

Chrámový komplex a nejvyšší sopka v Jambi

V provincii Jambi najdete dvě hlavní atrakce – pozůstatky starého chrámového komplexu Muaro Jambi a národní park Kerinci, ve kterém se nachází nejvyšší indonéská sopka stejného jména. Na vrchol sopky můžete podniknout trek skrze nádhernou divokou přírodu.

Okázalá mešita a nádherné pláže v Banda Aceh

V hlavním městě provincie Aceh, která jako první v Asii přijala islám, se nachází nádherná okázalá mešita Raya Baiturrahman a několik dalších památek. Severně od pobřeží leží několik malých ostrůvků, na kterých najdete nádherné pláže a skvělé podmínky pro potápění a šnorchlování.

Padang a surfařské ostrovy Mentawai

Město Padang nadchne unikátní kulturou, historií a skvělým jídlem. Pochází odsud i jeden z národních indonéských pokrmů Nasi Padang. Město je výchozím místem pro cesty na souostroví Mentawai, kde se nacházejí nádherné dlouhé pláže a kde oceán nabízí skvělé podmínky pro surfaře.

Legendární Krakatoa a bělostné pláže v Lampung

V nejjižnější sumaterské provincii Lampung se nachází legendární sopka Krakatoa, která proslula svým zničujícím výbuchem. Kromě ní najdete podél pobřeží malé ostrůvky s nádhernými nedotčenými plážemi, na kterých budete úplně sami.

Lahůdka na závěr – plavba lodí podél pobřeží

Ještě nemáte dost a jste opravdu dobrodružné povahy? Nasedněte na loď, která pluje podél břehů Sumatry až na Jávu a další ostrovy. Cesta lodí je levnější alternativou k letecké dopravě a využívá ji řada místních, kteří si kupují především lístky do třetí třídy, nebo lístky bez nároku na místo. Kde asi sedí a spí? Jednoduše všude, kde se dá. Již asi správně tušíte, že největším zážitkem bude nákup lístku do třetí třídy. Čeká vás jedinečná plavba plná opravdu autentických a nezapomenutelných zážitků.

Komentáře

anonym
čerstvý příchozí
anonym
před 2 lety
anonym
před 2 lety

Zdravim, aktuálně na Sumatře jsme. Není zcela pravdivé, ze zde naleznete jen bělostné pláže, ze se vyplatí cestovat lokální dopravou jinak je Sumatra úchvatná. Je nutné su uvědomit, ze lokální dopravou jsou transfer 2 x tak časově náročné a ze pokud se vypravíte na některé z ostrovů, kde budete chtít strávit nějaký čas, jídlo a pití vás bude stát o 200 až 250% procent více . Miluji Indonésii, ale Medan mne tedy absolutně neuchvatíl a památkami už vůbec ne. Kromě Medanu dávám Sumatře 10 z 10 bodu.

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 2 lety
Gustawka
před 2 lety

super tipy, jsou to nádherné fotky

Speedyshoes
nový člen
Speedyshoes
před 2 lety
Speedyshoes
před 2 lety

Super tip na dovolenou!

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
  Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů