Lyžování ve Švýcarsku: Staňte se králi bílých plání v zemi osmitisícovek

Lyžování ve Švýcarsku: Staňte se králi bílých plání v zemi osmitisícovek

Chcete-li skutečně top lyžařské podmínky a skvělý servis, potom určitě neprohloupíte, když si jako cílovou destinaci vyberete Švýcarsko. Ze všech alpských zemí jde o nejhornatější krajinu. Nabízí to jednu obrovskou výhodu – ve všech větších lyžařských střediscích může s jistotou počítat s patřičnou porcí sněhu. Sezóna mnohde začíná v půlce října a trvá do půli dubna, někde dokonce do května.

Díky svému hornatému povrchu je Švýcarsko zemí, kde se můžete setkat s opravdu velkou zimou. Na vrcholcích, z nichž nejvyšším je Dufouspitze s 4634 metry, místy teploměr spadne až na – 25 °C. Pokud jde o lyžování, najdete zde nejenom výborné podmínky v zimě, ale i řadu ledovců s letním provozem, třeba Saas Fee nebo Klein Matterhorn (Zermatt).

Vzhledem k tomu, že ve Švýcarsku tvoří Alpy oblouk dlouhý 1200 km, je zde lyžování sportem číslo jedna. Celkem v zemi najdete více než 250 lyžařských areálů, které dohromady provozují skoro 8000 km sjezdovek. Dokonce jsou tu i nejdelší sjezdovky – necelá stovka se pyšní délkou minimálně 25 km.

Pět oblastí a největší evropské středisko

Většinou se setkáte s rozdělením Švýcarska do pěti lyžařských oblastí, a to Berner Oberland, Wallis, západošvýcarská oblast, centrální Švýcarsko, východní Švýcarsko a Graubünden. Do jakých středisek se vydat? Může vás zlákat Les Portes du Soleil, což je vůbec největší lyžařské středisko v rámci celé Evropy. Leží na švýcarsko-rakouských hranicích. Nabízí cca 700 km sjezdovek. Les Quatre Valées je rovněž proslulé kvalitou sjezdovek, kterých je zde cca 400 km. Střediska na ledovci Saas Fee nebo Zermatt jsou pro návštěvníky půvabné, ale živobytí je zde kruté.

Zajímavý terén i letní lyžování

Za pozornost stojí i lyžařská střediska v centrálním Švýcarsku, kde sice rozsah sjezdovek není tak velký, ale za to zde bývá zajímavý terén a především si svoje umění mohou vyzkoušet na různých terénech třeba i méně výkonní lyžaři. A nabízejí se zde i různé zajímavosti. Lyžaře, kteří nemohou být bez prkýnek ani v zimě potěší informace, že Engelberg nabízí na Titlisu ve výšce 3239 m. n. m. lyžování i v létě. Walliské Alpy nabízejí pro lyžaře krásné scenérie a hlavně čtyřtisícovky jako Matterhorn s 4478 metry nad mořem a Monte Rosou s 4634 m. n. m.

Nejvýše položená stanice v Evropě

Velmi tradiční a oblíbenou oblastí pro lyžování je Berner Oberland. Tři hory Eiger, Mönch a Jungfrau způsobují, že je zde i na co se dívat – panoramata jsou zde nádherná. Kromě toho je zde 300 km sjezdovek a tras pro středně a extrémně náročné lyžaře. Mimochodem o kvalitě svědčí i to, že se zde pořádají závody světového poháru ve sjezdu mužů. Atrakcí je bezpochyby nejvýše položená železnice v Evropě – zubačka z Kleine Scheidegg do sedla Jungfraujoch ve výšce 3454 m.n.m. Horské vrcholy tu máte jako na dlani, najdete zde výhled na deset čtyřtisícovek.

Světově proslulá střediska

Kdo chce maximální lyžařský komfort, měl by vyrazit právě do Švýcarska, i když lyžařské zájezdy sem nebývají zrovna lacinou záležitostí. Co ovšem láká je řada technických prvků jako třeba skvělé zázemí, horské vláčky, tunely. Právě v této zemi narazíte na světově nejproslulejší střediska, a to třeba St. Moritz, Zermatt, Davos, kde můžete narazit i na různé celebrity. Vyplatí se roztřídit si střediska podle toho, pro koho jsou nejvhodnější. Něco jiného se totiž hodí pro začátečníky, pro rodinu a pro zkušené lyžaře. Vytvoříme tedy malý přehled. Pro začátečníky jsou skvělé podmínky ve Villarsu a Arose.

Lahůdky pro zkušené lyžaře

Zkušenější lyžaři ocení už zmiňovaná střediska St. Moritz, Zermatt, Davos, ale také Jungfrau, Verbier/Les Quatres Vallés, Les Diablerets, či Samnaun. V Samnaunu se budou jako ryby ve vodě cítit hlavně lidé, kteří milují nakupování. Jde totiž o bezcelní zónu a na spoustě míst najdete duty free shopy. Ve St. Moritzi v kantonu Graubünden můžete využít přes 350 km sjezdovek, ale i spoustu běžkařských tratí. Davos nabízí velmi rozmanité typy sjezdovek.

Pro rodiny se hodí Les Diablerets, Arosa, Savognin, Aletsch, nebo Obertoggenburg. Freerideři ocení třeba Flims-Laax, nebo ledovec Vorab či Engelberg. Snowkite se dá skvěle provozovat v Zermattu, Simplon Passu/Aletschu, Bernině/St. Moritzi, Heliskiing v Bernině/St. Moritzi a Zermattu.

Cestou necestou

Pokud jde o ubytování, v souladu se švýcarským standardem je na maximální úrovni, ovšem je třeba počítat s vyššími náklady. V menších střediscích ale bývají ceny na úrovni obdobných letovisek třeba v Rakousku. Samozřejmě tu můžete pořídit i dovolené za poměrně příznivé ceny. Tzv. studentské hostely – Jugendherberge patří mezi cenově velice příznivá ubytování, která seženete za zhruba 50 Euro na noc.

Určitým minusem je také delší cesta z České republiky. Například do Oberes Toggeburgu se to dá zvládnout za necelých 7 hodin, do Val d´Hérens, což je poměřováno k Praze nejvzdálenější švýcarské lyžařské středisko vám to bude trvat cca 10 hodin. Z Čech to je nejblíže do kantonu Graubunden.

Tajný tip pro ty, kterým nejde o snobské chlubení

Chcete-li ušetřit, můžete vybrat některá méně známá střediska. Třeba na severovýchodě země mezi Bodamským jezerem a Lucernem jich je dost, asi největším je Fluserberg s 65 km sjezdovek. Jsou poměrně dobře dostupná od Bodamského jezera, takže německou dálnicí k nim ze západu Čech dorazíte docela dobře. Pokud se tedy nepotřebujete známým a kolegům v práci chlubit, že vy jste prostě letos jezdili na lyžích ve Svatém Mořici mezi elitou a jde vám hlavně o sport, tohle je dobrý tip.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů